Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Litewski jednokolorowy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Litewski jednokolorowy

Gołąb litewski jednokolorowy w klatce
Gołąb litewski jednokolorowy w klatce
     Litewski jednokolorowy jest gołębiem zaliczanym do lotno ozdobnych w podstawowej grupie gołębi pulsujących. Jego historia powstania nie jest do końca znana. Najczęściej hodowany jest na Litwie, Ukrainie oraz w Polsce. Litewski jednokolorowy jest gołębiem o średniej wielkości, rasowe czym mniejsze tym lepsze. Gołębie tej rasy z natury charakteryzują się bardzo żywym temperamentem oraz mocno pulsującą szyją i często kiwającą głową.Wygląd


     Głowa gołębia Litewskiego jednokolorowego jest nieduża, kształtem zaokraglona, z dobrze naznaczonym czołem, głowa jest zawsze gładka. Oczy w barwie jasnoperłowej, są średniej wielkości oraz bardzo wyraziste. U gołębi czarnych oraz białych oczy posiadają barwę ciemną (piwną, prawie czarne). Brew bardzo delikatna, wąska oraz jasnocielista. Dziób jasnorogowy, u czarnych osobników jest ciemny, białe osobniki mają dziób jasny (cielisty). Dziób jest prawie średniej długości, zaś u nasady jest nieco pogrubiony. Woskówki bardzo małe, idealnie przylegające, barwy przypudrowanej. Szyja gołębi litewskich przy ramionach jest bardzo szeroka, wyraźnie zwęża się w kierunku głowy, zaś podgardle jest bardzo ładnie wykrojone. Szyja jest lekko wydłużona i odchylona do tyłu z pięknym przecięciem, silnie pulsująca. Pierś szeroka, wyraźnie wypukła, dobrze zaokrąglona, uniesiona dość wysoko. Plecy bardzo szerokie w partii ramion, ogólnie są krótkie. Skrzydła o średniej długości, są noszone zawsze poniżej ogona, dość luźno przylegają do tułowia gołębia. Ogon o średniej długości, płaski, posiadający od 14 do 20 szerokich sterówek, wyraźnie szerszy od piersi, wysoko uniesiony. Nogi krótkie, barwy czerwonej, skoki oraz palce są zawsze nieopierzone, zaś pazurki mają barwę zawsze w kolorze dzioba. Upierzenie dość miękkie, dość luźno przylegające do ciała gołębi. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb litewski jednokolorowy jest oceniany za kształt figury, za swoją postawę, za budowę, za kształt i wielkość głowy, za barwę oczu, za dziób, za pulsowanie szyi, za układ i wielkość ogona, za nogi, kolor oraz za ogólny wygląd. Obrączka numer 7.

Gołąb litewski jednokolorowy podczas wystawy ptaków
Gołąb litewski jednokolorowy podczas wystawy ptaków ozdobnych
     Gołąb litewski jednokolorowy występuje w barwie białej i czarnej. Kolory tych rasowych gołębi są bardzo nasycone i czyste, nie posiadają w swoim umaszczeniu innych barw. U gołębi o czarnym umaszczeniu występuje na szyi i piersi metaliczny połysk.Wady wyglądu


     Gołębie rasowe litewskie jednobarwne nie mogą charakteryzować się wąską i długą figurą. Wadą wyglądu jest wąska pierś, jak również kanciasta głowa. U gołębi o czarnym umaszczeniu wadą są oczy o ciemnej barwie. Niedopuszczalne jest aby rasowe gołębie charakteryzowały się rozlaną źrenicą, różową brwią lub cienkim i długim dziobem. Wadą wyglądu są także długie plecy, jak również daszkowaty i nisko noszony ogon. Nogi gołębi litewskich jednobarwnych nie mogą być wysokie. Dużą wadą jest brak silnego pulsowania oraz mało intensywna barwa upierzenia. Litewskie jednobarwne nie mogą posiadać w swoim upierzeniu innej barwy piór niż czarnej i białej.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!