Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Mondain

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Mondain

Gołąb mondain
Gołąb mondain
      Gołąb mondain pochodzi z Francji. Z początku rasa tych gołębi była hodowana wyłącznie do zysku. Gołąb mondain został stworzony poprzez krzyżówki gołębi różnych ras.WYGLĄD

      Gołąb mondain jest dużym i szerokim ptakiem o głębokiej piersi. Jego wielkość jest stosunkowa krótka, postawa tułowia jest pozioma. Gołąb mondain posiada wagę ciała od 750 do 800 g. Głowa ptaka jest gładka, mała i zaokrąglona. Jego czoło ma swój początek praktycznie w kącikach dzioba. U gołębi o upierzeniu białym oraz przy głowie o białym rysunku oczy ptaków są barwy ciemnej, zaś u innych mają barwę pomarańczową lub czerwoną. Brew jest słabo rozwinięta, jej kolor jest dopasowany do barwy danego upierzenia. Dziób gołębia mondain jest o średniej długości, nie jest zbyt mocny. U ptaków o ubarwieniu białym dziób ma barwę od białej do lekko różowej, zaś u ptaków o ubarwieniu żółtym oraz czerwonym dziób jest barwy jasnorogowej, a u innych ciemny. Woskówki gołębia są bardzo słabo rozwinięte.

     Szyja gołębia jest krótka, ptak nosi ją bardzo dumnie. W partii przy wyjściu z piersi jest ona bardzo mocna, w kierunku głowy bardzo mocno i wyraźnie się zwęża. Pierś gołębia jest bardzo szeroka i głęboka. Plecy gołębia nie należą do długich, są lekko wklęsłe i szerokie w ramionach. Ich kształt jest zaokrąglony. Plecy wyraźnie zwężają się do tyłu, z boku także mają kształt zaokrąglony. Skrzydła gołębia są krótkie, szerokie i bardzo dobrze przylegają do jego tułowia. Ogon także jest krótki, noszony poziomo, zamknięty. Nogi gołębia mondain nie są długie lecz krótkie, szeroko rozstawione, nie posiadają na sobie żadnych piór, za to można powiedzieć że mają na sobie małe pończochy. Cale upierzenie gołębia jest krótkie ale szerokie, znajduje się na nim duża ilość puchu.

Gołąb mondain występuje w następujących odmianach barwnych; białe, czarne, czarno - pstre, czerwone, czerwono - płowe, czerwono - pstre, niebieskie z czarnymi pasami, niebieskie bez pasów, niebieskie - grochowe, niebiesko - siwe (szymle), żółte, żółto - pstre.

Gołębie mondain w klatce
Gołębie mondain w klatce
Gołębie mondain rasowe mają intensywne i czyste wszystkie kolory w jakich występują. Wyłącznie gołębie , niebieskie z niebiesko - siwymi (szymlami) posiadają białe plecy, pstre mają bardzo równomierne rozmieszczone swoje umaszczenie.

Wady wyglądu gołębi mondain: Zbyt mały lub zbyt długi tułów, widocznie wąska pierś, za długa szyja, zbyt wysoka postawa, ogon opuszczony lub noszony zbyt wysoko, skrzydła opadające (opuszczone), plecy odkryte, zbyt gruba bądź spłaszczona głowa, czoło ptaka ściągnięte, dziób za bardzo gruby i zbyt krótki, duże i wyraźne błędy w barwie i rysunku gołębi, występujące pasy na umaszczeniu a u niebieskich ptaków brak pasów.

Gołąb mondain podczas wystaw jest oceniany za: kształt swojej figury, wielkość ciała, szerokość piersi oraz jej głębokość, szerokość ramion, długość i kształt szyi, długość (a raczej krótkość) tułowia, postawę ciała, ułożenie swojej figury, kształt i wielkość głowy, barwa oczu, barwa upierzenia, rysunek, oraz za ogóle wrażenie.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!