Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Saksońska jaskółka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Saksońska jaskółka

Saksońska jaskółka w klatce
Saksońska jaskółka w klatce
  • Wygląd
  • Wady wyglądu
  •      Saksońska jaskółka to rasa gołębia wyhodowana w Saksonii. Jest gołębiem mocnym, bogato upierzonym, posiadającym głęboką postawę. Łapcie saksońskiej jaskółki są długie i gęsto opierzone.



    Wygląd


         Głowa saksońskiej jaskółki jest kształtem podłużna, dobrze wysklepiona. Na głowie znajduje się korona która nie może przylegać do ciemienia, zakończona rozetami oraz dość wysokie czoło. Oczy o ciemnej barwie. Brwi są wąskie, występują w barwie od cielistej do czerwonej. Dziób gołębia ma średnią długość, jego dolna część powinna być w barwie cielistej, zaś górna u gołębi czarnych powinna być czarna, u gołębi niebieskich w barwie ciemnej, u czerwonych oraz żółtych w barwie cielistej, zaś u niebieskopłowych oraz niebieskopłowych grochowych w barwie rogowej. Szyja saksońskiej jaskółki jest o średniej długości, dość mocna w partii piersiowej. Podgardle dobrze zaokrąglone. Pierś wyraźnie wysunięta do przodu, dość szeroka, bardzo dobrze wysklepiona. Plecy długie, nieco opadające, szerokie. Skrzydła mocne, długie. Na skrzydłach znajdują się szerokie pióra. Ogon dobrze zwarty i długi. Nogi saksońskiej jaskółki są bardzo dobrze opierzone i bogate w piękne pióra. Łapcie duże. Przy głębokiej postawie gołębi tej rasy, podudzie powinno być bardzo dobrze widoczne. Podczas wystaw ptaków ozdobnych saksońska jaskółka jest oceniana za ogólny wygląd, za opierzenie i kształt łapci, za barwę skrzydeł oraz za rysunek, koronkę, za barwę dzioba i koronki, jak również za barwę oczu. Obrączka numer 11.

         Saksońska jaskółka posiada bardzo bogate i obfite upierzenie z pięknymi piórami. Saksońska jaskółka występuje w następujących odmianach barwnych: czarna, niebieska, czerwona, żółta oraz niebieskopłowa, wszystkie te gołębie posiadają białe pasy, lub pasy w barwie biało łuskowatej. Gołębie o upierzeniu biało łuskowatym, czarnym, czerwonym, żółtym nie posiadają pasów, zaś gołębie niebieskie i niebieskopłowe posiadają pasy w barwie czarnej (względnie ciemnymi pasami lub bez pasów), gołębie niebieskie grochowe oraz nibieskopłowe grochowe.

    Saksońskie jaskółki w gołębniku
    Saksońskie jaskółki w gołębniku
         Gołębie w kolorze czarbym, czerwonym oraz żółtym posiadają nasycone barwy, zaś gołębie niebieskie i niebieskopłowe posiadają równomiernie rozłożone kolory na całym ciele, gołębie łuskowate posiadają zewnętrznie kolorowe lotki, zaś gołębie o ubarwieniu czarnym białołuskowatym posiadają rysunek zięby. Rasowy gołąb saksońska jaskółka musi posiadać na swoim ciele pasy bardzo czyste, w miarę możliwości bardzo wąskie. Pasy muszą mieć bardzo gładką linię, według której równo się od siebie oddalają. Podstawowym kolorem jest barwa biała. Saksońskie jaskółki posiadają kolorową głowę tzw. krymkę, skrzydła oraz łapcie. Wyraźna linia znajdująca się miedzy bielą, a kolorową krymką musi idealnie przebiegać od kąta dzioba, poprzez oczy bądź pod oczami gołębia, aż do tyłu głowy, gdzie stykać się musi zawsze z białą koronką. Pióra znajdujące się na plecach oraz te pokrywające ramiona muszą u rasowych saksońskich jaskółek być w barwie białej, jak również musza się układać możliwie w szerokie, sięgające aż na skrzydła serce. Kolorowe skrzydła na ciele tych gołębi sprawiają wrażenie długich i wąskich.Upierzenie na udach i podudziach jest pożądane w barwie białej.



    Wady wyglądu


         Saksońska jaskółka nie powinna posiadać zbyt wysokiej postawy oraz zbyt wąskiej, krzywej lub kolorowej koronki. Wadą wyglądu jest za krótki lub słaby korpus. Błędem rasowości jest plamista dolna część dzioba, u czerwonych i żółtych gołębi dziób o barwie rogowej. Krymka zbyt krótka lub krzywa. Liczne białe pióra w łapciach. Łapcie rozwarte, uszkodzone lub krótkie. Saksońska jaskółka nie może posiadać matowego ubarwienia lub nieczystych kolorów, jak również bródka nie może być kolorowa. Na plecach nie mogą występować żadne plamy. Niedopuszczalny jest rdzawy nalot lub czarne punkty na białych pasach lub łuskach. Pasy nie mogą być zbyt szerokie, krótkie, ząbkowane lub poprzerywane, błędem jest także pokazujący się trzeci pas.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!