Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Listonosz polski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Listonosz polski

Listonosz polski gołąb
Listonosz polski gołąb
 • Wygląd
 • Błędy wyglądu
 •       Listonosz polski to rasa bardzo stara gołębia, znana jest także pod nazwą bagdeta polska. Rasa ta była hodowana od stuleci na terenach Małopolski. Listonosz polski jest dużym gołębiem o mocnych kościach, posiada wyraźnie wydłużoną głowę, na której znajduje się silny i prosty dziób. Gołąb nosi swoje ciało na nieco ugiętych nogach.  Wygląd


        Gołąb listonosz polski posiada wąską, długą proporcjonalną do reszty ciała głowę. Głowa jest nieco spłaszczona, zaś jej tył jest zaokrąglony. Czoło ptaka jest wyraźnie wydłużone, zwęża się ono w części ciemieniowej w kierunku dzioba. Patrząc na głowę i dziób możemy dostrzec, że razem tworzą kształt klina. Oczy listonosza polskiego są umiejscowione wysoko, w środkowej części głowy, tęczówka oka ma barwę jasną, lekko wpadającą w różowy odcień. U gołębi tej rasy o upierzeniu jednolicie białym oczy mają barwę czarną, zaś u gołębi o upierzeniu jednolicie czarnym oczy mają barwę delikatnie błękitną. Brew gołębia jest szeroka, płaska, biało przypudrowana w barwie cielistej lub jasnoszarej. Dziub listonosza polskiego jest długi i gruby, swoim kształtem przypomina klin. Dziub jest tępo zakończony. Barwa dzioba uzależniona jest od danego upierzenia ptaków tzn. u gołębi o upierzeniu białym, czerwonym oraz żółtym jest barwy jasnej, zaś u gołębi o pozostałym upierzeniu może mieć barwę ciemno-rogową. Woskówki szerokie, wyraźnie wydłużone, płaskie, biało przypudrowane.

  Gołąb listonosz polski
  Gołąb listonosz polski
        Szyja gołębi rasy listonosz polski jest długa, prosta, smukła, doskonale pasująca do pozostałej części ciała. Szyja wyraźnie poszerza się w kierunku dołu, gdzie łączy się doskonale z tułowiem. Podgardle jest łagodnie wycięte oraz zaokrąglone. Czasami mogą u tych gołębi pokazywać się piórka tworzące mały kwadrat, ale ta cecha wyglądu nie powinna być brana pod uwagę. Listonosz polski posiada pierś szeroką i wyraźnie zaokrągloną, jest nieco uniesiona do góry. Grzebień znajdujący się na mostku jest prosty i bardzo wyraźny. Plecy wąskie, długie, spłaszczone, wyraźnie szersze w ramionach, opadające. Plecy wyraźnie zwężają się w kierunku ogona. Skrzydła ptaka także są długie, szerokie, przykrywają plecy. Ramiona są lekko wysunięte do przodu, bardzo luźno przylegają do tułowia. Lotki są zwarte i delikatnie spoczywają na ogonie. Ogon gołębia jest długi, umiarkowanie zwarty. Ogon jest wyraźnym przedłużeniem ukośnej opadającej linii pleców. Nogi bardzo mocne, długie, nieco ugięte, skoki oraz podudzia są bardzo widoczne, nieopierzone. Barwa pazurków jest taki sam jak barwa dzioba. Listonosz polski podczas wystaw ptaków ozdobnych jest oceniany za kształt swojego ciała (figura), za wygląd postawy, głowy, dzioba, oczów, brwi, za cały rysunek i kolor, jak również za wygląd nóg i ogólny wygląd.

        Listonosz polski posiada bardzo dobrze przylegające do ciała upierzenie, które jest bardzo sprężyste. Listonosz polski występuje w następujących kolorach: biały z żółtymi pasami na skrzydłach i żółtym półksiężycem na piersi, biały z czerwonymi pasami i czerwonym półksiężycem na piersi, ciemnobrązowy, czarny, czerwony, czerwono - płowy z czerwono - brązowymi pasami na skrzydłach, jasno i ciemnoniebieski z czarnymi pasami na skrzydłach, jasno - płowy z czekoladowymi pasami, żółty, żółto - płowe z żółtymi pasami na skrzydłach - wszystkie z pasem na ogonie. Listonosz polski występuje w następujących kolorach oraz rysunkach: Jasnoniebieski z czarnymi pasami na skrzydłach i ciemnoniebieski z czarnymi pasami na skrzydłach , niebieski ciemny groch, czerwono - płowy z czerwono - brązowymi pasami na skrzydłach, żółto - płowy z żółtymi pasami na skrzydłach, jasno - płowy z czekoladowymi pasami na skrzydłach, - wszystkie te gołębie posiadają pas na ogonie.
  Biały z żółtymi pasami na skrzydłach i żółtym półksiężycem na piersi, biały z czerwonymi pasami i czerwonym półksiężycem na piersi. Jednolicie czarny, biały, żółty, czerwony, ciemnobrązowe.
  Jednobarwne białolote, białoogoniaste lub jednocześnie białolote - białoogoniaste.  Dwa listonosze polskie w klatce
  Dwa listonosze polskie w klatce

  Błędy wyglądu


        Błędem wyglądu gołębi rasy listonosz polski jest zbyt krótka lub zbyt szeroka głowa, jak również wypukłe czoło. Tęczówka u rasowych gołębi nie powinna mieć barwy czerwonej lub pomarańczowej. Brew nie powinna być wielorzędowa, mięsista w barwie czerwonej lub różowej. Szyja zbyt gruba, lub zbyt krótka. Plecy krótkie, pierś wąska, skrzydła małe, wyraźnie wąskie, noszone poniżej ogona. Błędem są krzyżujące się lotki. Ogon szeroki, wyraźnie dotyka podłoże. Nogi zbyt niskie, skoki oraz palce są wyraźnie opierzone. Błędem są również odstępstwa od rysunku oraz barwy.

  Komentarze (1)
  Autor: ~sokół     (2021-02-23,  10:25:08)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 165.225.27.73)Odpowiedz
  Temat:

  listonosz polski


  ...to emerytury nosi a to ptaszysko ....syf na ulicach i na balkonach robi


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!