Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Garłacz górnośląski białogłowy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Garłacz górnośląski białogłowy

Gołąb rasy Garłacz górnośląski białogłowy
Gołąb rasy Garłacz górnośląski białogłowy
  • Wygląd
  • Wady wyglądu
  • Wady dyskwalifikujące
  •      Garłacz górnośląski białogłowy to gołąb wyhodowany w pierwszej połowie XIX wieku przez hodowców Górnego i Dolnego Śląsk, jak również przez hodowców ze Śląska Cieszyńskiego i w południowo-zachodnich okolicach woj. Krakowskiego. Garłacz górnośląski białogłowy to gołąb bardzo smukły, zgrabny, z wyraźnie zaznaczoną talią, posiada mocną budowę ciała o długości około 40cm. Sylwetka jest utrzymywana przez ptaka pod kątem 45 stopni. Tylna partia ciała ptaka jest krótsza od przedniej. Gołąb posiada bardzo żywy temperament, posiada bardzo intensywną barwę upierzenia.



    Wygląd


         Garłacz górnośląski białogłowy ma głowę gładką o wyraźnym wydłużonym zaokrągleniu. Na głowie znajduje się uwypuklone czoło, które jest nieco zaokrąglone. Oczy mają ciemnobrązową tęczówkę. Brew gołębia jest barwy cielistej, wąska. Dziób ptaka ma średnią długość, nie jest zbyt mocny, ma barwę cielistą. U osobników ciemnych dolna szczęka jest ciemna, zaś u pozostałych jasno lub ciemno rogowa. Woskówki są słabo rozwinięte, gładkie, bardzo dobrze przylegające. Szyja u rasowych Garłaczy górnośląskich białogłowych powinna być jak najbardziej długa, lekko odchylona do tyłu, zaś gardło musi być duże i silnie rozdmuchane oraz mocno osadzone w piersi uformowane gruszkowato (w dolnej części walcowato, u góry najsilniej wydęte w zaokrąglonej formie, aby dziób do niego przylegał). Pierś tej rasy gołębi nie może być zbyt szeroka, ale musi być bardzo dobrze umięśniona. Mostek długi, nieco zaokrąglony. Przy połączeniu piersi z gardłem, talia lekko zaznaczona. Plecy długie, niezbyt szerokie w partii barek. Plecy trzymane ukośne, ku ogonowi wyraźnie opadające. Skrzydła bardzo mocne i dobrze przylegają do ciała, w partii ramion zaokrąglone, nie odstające. Lotki bardzo proste i dobrze zwarte, lekko spoczywają na ogonie, nie krzyżują się ze sobą, przez rasowe ptaki nie mogą być noszone pod ogonem i nie mogą być obwisłe. Ogon bardzo długi, zwarty, tworzy wraz z grzbietem jedną linię, koniec ogona musi dotykać niemal że podłoża. Nogi Garłaczy górnośląskich białogłowych są dość wysokie, bardzo proste, nie są zbyt szeroko rozstawione, również nie mogą być zbyt grube. Goleń jest bardzo wyraźnie widoczna, zaś skoki i palce gołębi są nieopierzone, mają barwę czerwoną, zaś pazurki mają barwę jasną. Goleń obficie opierzona ale również bardzo gładka . Podczas wystaw gołębie są oceniane za kształt głowy, dzioba, oczu i ich barwy, za budowę figury i jej ustawienie, za kształt gardła, za postawę, barwę, rysunek oraz wygląd ogólny. Obrączka numer 8.

    Grałacz górnośląski białogłowy
    Grałacz górnośląski białogłowy
          Garłacz górnośląski białogłowy występuje w następujących odmianach barwnych: czarnej, czerwonej, karpiate, niebieskiej, płowej, srebrzyste, żółtej. Cechą wspólną tej rasy jest bardzo gładka i biała głowa, która posiada ściśle określony rysunek czyli tzw. "łysinę". Linia która musi rozgraniczać biały rysunek od bardzo barwnego tła, powinna przebiegać u rasowych gołębi od kątów do dzioba, w kierunku tyłu głowy, poprzez środek oka. Pozostałe całe upierzenie jest barwne. U osobników czarnych, czerwonych, żółtych oraz niebieskich, czasami mogą pojawić się wyraźne dwa białe pasy, które występują na skrzydłach. Pasy te muszą być bardzo wyraźne, równe oraz wąskie na całej szerokości pokrywy skrzydeł. U osobników niebieskich czasami mogą występować czarne pasy, zaś u osobników płowych brązowe, a u osobników srebrzystych ciemne lub czarne. Karpiate posiadają bardzo jasny bądź ciemny wzór cętkowanego rysunku na pokrywach skrzydeł, rysunek ten powinien być regularny oraz bardzo wyraźny na całych pokrywach skrzydeł. Wszystkie barwy Garłaczy górnośląskich białogłowych muszą być jednolite, czyste, intensywne oraz bardzo błyszczące. U czarnych gołębi musi występować metaliczno - szmaragdowo-zielony połysk, u gołębi czerwonych - kawowo - czerwony, u niebieskich gołębi - na szyi i piersi blask zielony, zaś u płowych gołębi - barwa upierzenia jest płowo-szaro-żółta, na szyi i piersi blask zielonkawy, u srebrzystych gołębi blask jest oliwkowozielony, u gołębi żółtych - złocisto-żółty.



    Wady wyglądu


         Garłacz górnośląski białogłowy nie może posiadać niezgrabnej i krótkiej figury, nieskiej postawy, gardło nie może być wąskie, obwisłe, przekrzywione i słabo wykształcone. Oczy nie mogą być w barwie czerwonej lub perłowej. Górna szczęka dzioba, nie może być ciemna albo czarna. Niedopuszczalne są opierzone skoki i palce. Skrzydła rasowych gołębi nie mogą się ze sobą krzyżować, nie mogą być obwisłe. Biały rysunek głowy nie może zachodzić poniżej oka oraz dzioba, tworząc tym samym biały widoczny podbródek. Na głowie nie mogą się znajdować żadne nawet najmniejsze barwne pióra. Występujące pasy na skrzydłach gołębi rasowych nie mogą być zniekształcone. Błędem wyglądu jest także widoczny rdzawy nalot na pasach, zabielone lotki, jak również trzeci pas na skrzydłach. Niedopuszczalne są nieczyste kolory, u czarnych gołębi wmieszany odcień brązu, u niebieskich, czerwonych oraz żółtych gołębi, zielonkawy zaś u czerwonych, szary lub brązowy u niebieskich. Rdza na wolu u płowych. Barwa matowa bez połysku.



    Wady dyskwalifikujące


         Gołębie są dyskwalifikowane z wystaw ptaków ozdobnych jeżeli ich głowa jest ozdobiona koroną bądź czubem, gdy posiadają białe lotki, jak również gdy występują u gołębi duże niezgodności co do jego typu oraz pokroju.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 5minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!