Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Gołoszyjka Rumuńska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gołoszyjka Rumuńska

Gołoszyjka Rumuńska
Gołoszyjka Rumuńska
  • Wygląd
  • Błędy wyglądu
  •       Gołoszyjka Rumuńska jak nazwa wskazuje została wyhodowana w Rumuni. Gołąb tej rasy jest podobny do bukareszteńskiego gołębia wywrotnego Ciung, różni się od niego łysiną znajdującą się w obrębie szyi. Gołoszyjka Rumuńska jest średniej wielkości gołębiem, posiada dość długie upierzenie, zaś środkowa część szyi nie posiada żadnych piór, jest to cecha charakterystyczna tych ptaków.



    Wygląd


          Głowa gołębia jest wąska, gładka oraz umiarkowanie wysklepiona. Oczy czyste, mają barwę perłową. Brew Gołoszyjki Rumuńskiej jest cienka, delikatna, jej barwa zależna jest od danego upierzenia, nie rzuca się w oczy (jej barwa nie jest jaskrawa). Dziub gołębia jest o średniej wielkości, u rasowych ptaków powinien być zawsze skierowany nieco w dół. Barwa rogowa do ciemnego występuje w czerwonych gołębi, jasny do jasnorogowego u żółtych gołębi. Woskówki są małe. Szyja o średniej długości, jest wyraźnie wygięta lekko w tył. Sam środek szyi Gołoszyjki Rumuńskiej nie jest opierzony. Gdy na tej partii szyi występuje krótka tzw. szczecina (związki piór), która wyrasta okresowo, następnie wysycha i ponownie wypada - nie powinno to eliminować ptaków. Skóra szyi ze zmarszczkami, koloru cielistego do brązowego. Pierś jest nieci wystawiona do przodu, jest średnio szeroka. Lekko opadające są plecy, które mają średnią długość. Lotki przez gołębia są noszone luźno pod lub zaraz przy ogonie, skrzydła są dość długie. Ogon długi, szeroki, płaski ma na sobie od 14 do 16 piór, noszony jest możliwie poziomo. Nogi nie za długie, nie można o nich powiedzieć, że mają średnią długość, są raczej krótkie i nie posiadają na sobie żadnych piór. Gołoszyjka Rumuńska z wyjątkiem szyi posiada normalne opierzenie, jej pióra są dość długie. Gołąb tej rasy występuje w dwóch odmianach barwnych: czerwona i żółta.
    Barwa gołębia ma nasycony brązowo- czerwony lub nasycony żółty kolor, brzuch przebarwiony, grzbiet, lotki i ogon barwy jasnej ( nie niebieskoszare ). Czerwony, względnie żółty lustrowany rysunek na lotkach pierwszego rzędu jest wymagany. Obrączka numer 7.
    Podczas wystaw ptaków ozdobnych, Gołoszyjka Rumuńska jest oceniana za wrażenie ogólne, za kształt i budowę ciała, za wygląd szyi, za ułożenie skrzydeł i ułożenie oraz wygląd ogona, uwadze podlega także postawa oraz barwa gołębia.

    Młode gołoszyjki Rumuńskie
    Młode gołoszyjki Rumuńskie

    Błędy wyglądu

          Gołąb rasowy Gołoszyjka Rumuńska nie może mieć grubej i nieproporcjonalnej budowy ciała, postawa nie może być zbyt wysoka, dziub nie może być zbyt długi. Dużym bledem wyglądu są wykształtowane pióra w łysej części szyi. Lotki nie powinny dotykać podłoża, ogon nie może być uniesiony ponad poziom. Gołoszyjki Rumuńskie nie mogą posiadać mniej niż 14 piór w ogonie. Barwa gołębi rasowych nie powinna być matowa, a lotki i ogon nie mogą mieć barwy szaroniebieskiej.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!