Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Angielski krótkodzioby

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Angielski krótkodzioby

Gołąb angielski krótkodzioby
Gołąb angielski krótkodzioby
     Angielski krótkodzioby gołąb wywodzi się jak nazwa wskazuje z Anglii. Jest gołębiem o bardzo małej budowie ciała, stojącym zawsze nisko i prosto, głowa nieco cofnięta, tułów wraz z nogami tworzy linię prostopadłą. Gołąb ten w pełnej akcji chodzi na czubkach palców.



Wygląd


     Głowa w kształcie okrągła i kulista, u niektórych rasowych gołębi występują bardzo pełne policzki. Na głowie znajduje się spadziste i szerokie czoło. U rasowych gołębi angielskich krótkodziobych szerokość głowy musi być dopasowana harmonijnie do całej wysokości ptaka, zaś czoło wraz z dziobem musi tworzyć kąt prosty, zaś tył musi być opadający. Oczy mają barwę perłową, są kształtem duże, wypukłe, wyraziste, osadzone centralnie w środku głowy. Brew bardzo wąska. Dziób cienki, krótki. Dziób wyraźnie poziomo odstaje od głowy, swoim kształtem i wyglądem przypomina ziarnko jęczmienia. Dziób ma kolor rogowy (przy odmianie kites dziób ma barwę czarną). Woskówki małe, słabo rozwinięte. Pierś wyraźnie wysunięta do przodu, jest szeroka. Szyja bardzo pełna i bardzo harmonijne wychodzi z szerokiej piersi, noszona jest z lekkim wycięciem do tyłu, dlatego sprawia wrażenie krótkiej. Plecy dość krótkie, umiarkowanie zaokrąglone, ukośnie opadające. Ogon bardzo krótki. Skrzydła bardzo zwarte, krótkie, noszone zawsze pod ogonem. Nogi krótkie, uda nie są widoczne. U rasowych gołębi angielskich krótkodziobych, palce oraz nogi powinny być jak najkrótsze.

     Angielski krótkodzioby gołąb charakteryzuje się bardzo dobrze rozwiniętym upierzeniem, które jest bardzo miękkie i obfite. Almont to barwa gołębia, którego kolorem podstawowym jest migdałowo- żółty (ale nie mahoniowy). Pierwsze upierzenie jest jasnożółte, zaś po pierwszym pierzeniu na ciele ptaka możemy zauważyć w partii piersi i szyi czarne pstre piórka i plamki, które rozprzestrzeniają się na całym upierzeniu gołębia. Samce w rysunku są zawsze ciemniejsze od samiczek. Bardzo znaczące jest ubarwienie ogona, jak również 8 do 10 lotek, ponieważ u rasowych gołębi musi na nich znajdować się rysunek na żółtym tle, biały z czarnym obrzeżem, a więc lotki i sterówki muszą być trzykolorowe oraz wolne od tonacji szarej.
Gołąb angielski krótkodzioby w klatce
Gołąb angielski krótkodzioby w klatce
Kite to barwa gołębia, charakteryzująca się kolorem brązowo-czarnym z połyskiem brązu na piersi, skrzydłach i ogonie. Agat to gołąb o barwie bez stałego rysunku i koloru (czerwony, żółty, De Roy). Dość nie spotykany kolor DE Roy jest mocno czerwono-pomarańczowo- żółty, upierzenie niej niż biało pstrokate. Skrzydła oraz ogon bardzo pełny kolor, bądź bez białych pstrokatości, jednakże z białawych stosin. Tiger to barwa gołębia jednokolorowa, białe piórka są w formie rozetek znajdujących się na tarczach skrzydeł, to samo ma miejsce na plecach w kształcie litery V. U gołębi czarnych tygrysowatych, wewnętrzne strony skrzydeł są bez żadnego nalotu rdzy. Jednokolorowe to gołębie posiadające bardzo intensywny kolor czerwony, żółty, czarny, kawowy jednolity albo z nieco żółtym odcieniem na szyi. Białogłowy to gołąb który tułów, pierś oraz szyje ma w barwie barwnej (wielokolorowej), zaś uda, brzuch i ogon oraz lotek są białe, dziób koloru cielistego. Podbródki - jednokolorowy z wyjątkiem białej plamy o kształcie półksiężyca pod dziobem sięgającej tylko do oczu, uda, lotki i ogon białe. Koloru cielistego dziób jest u gołębi żółtych i czerwonych, zaś u niebieskich i czarnych, jego górna część jest czarna, zaś u płowo - niebieskich, koloru rogu, dolna część dzioba koloru cielistego. Obrączka numer 7. Podczas wystaw ptaków ozdobnych angielski krótkodzioby jest oceniany za kształt figury, za głowę, za dziób, za ułożenie skrzydeł, za kolor oka, za kolor upierzenia, za rysunek oraz za ogólny wygląd.



Wady wyglądu


      Rasowy angielski krótkodzioby gołąb nie może posiadać dużego tułowia, głowy kanciastej, płaskiej oraz wąskiej. Niedopuszczalne jest cofnięte czoło, czerwone żyłki mieszczące się w tęczówce oka, tępy dziób, mocno błędny kolor i rysunek.