Zakres występowania:
|
Mapa dystrybucji Gołebia brunatnego. Kolor zielony miejsce zimowania, kolor czerwony miejsce rozrodu |
ptak ten odbywa okres rozrodczy na terenie byłych republik radzieckich, w Afganistanie, na terenach Chin północno-zachodnich oraz na terenach północno-wschodnich Iranu. Następnie udaję się na swoje zimowiska, które znajdują się w Pakistanie oraz Indiach północno-zachodnich.
Naturalne środowisko: Gołąb brunatny upodobał sobie tereny półpustynne oraz stepowe, ale blisko ludzkich osad.
Choć w Kazachstanie zamieszkuje lasy. Jakkolwiek i ten gatunek uległ asymilacji i przystosowała się do życia w mieście. Jeśli chdzi o okres zimowania, na ten czas ptaki wybierają tereny otwarte z porozrzucanymi, pojedyńczymi drzewami, takie jak pola uprawne chociażby. Ponad to gatunek ten wybiera sady, gdzie jest pod dostatkiem pożywienia.
Ciekawostki: swoją nazwe zawdzięcza Napoleonowi, który nadał mu imię w 1856r.
|
Gołąb brunatny |
Opis: Gołąb średnich rozmiarów, o długości ciała ok. 30cm. Podobny do Gołębia skalnego Columba livia. Jego upierzenie jst głównie szare, odznaczające się dużym połyskiem, z brązowawym
odcieniem na piórach górnej części ciała.
Pióra dolnej części grzbietu, zadu oraz spodnie pióra skrzydeł są białe. Ogon jest rozłożysty z ciemnymi obwódkami.Streówki charakteryzują się długim, wąskim, czarnym pasmem. Oczy są koloru żółtego, tak jak ich brzeg. Młodociane osobniki charakteryzują się brązowawymi tęczówkami, a ich upierzenie jest matowe. Podczas okresu godowego gatunek ten wydaje głos brzmiący w przybliżeniu jak przeciągłe oo-oo-oo.
Informacje hodowlane:
|
Gołąb brunatny |
Ptaki na swoje gniazda wybierają miejsca mało dostępne jak dziuple czy dziury w murach.
Pożywienie: dieta Gołębia brunatnego składa się z nasion traw, nasion zbóż uprawnych oraz owoców drzew i krzewów, jak na przykład morwa.
Okres rozrodczy: od kwietnia do czerwca
Wielkość miotu: zwykle dwa jajka
Okres inkubacji: ok 2 tygodni
|