Garłacz brneński jest gołębiem pochodzącym z Czech i z Morawy, jego nazwa gatunkowa związana jest z miastem Brno. Garłacz brneński jest najmniejszym i za razem najdelikatniejszym gołębiem z rasy garłaczy. Ze względu na swój charakter, ptak ten ma wielu zwolenników wśród hodowców ptaków ozdobnych i nie tylko. Gołąb jest bardzo żywiołowy i wesoły. Gołąb podczas wykonywania jakiegokolwiek ruchu lub podczas tokowania podryguje sobie mimowolnie, jest to cecha charakterystyczna przypisywana do tych ptaków. Hodowcy muszą od swoich gołębi wymagać wysokiej i wyprostowanej postawy, której przednia część musi być długa i wąska (w stosunku do tylnej części około 2/3:1/3), grzbiet oraz ogon rasowych gołębi muszą wspólnie tworzyć prostą, opadającą linię. Charakterystyczne gardło jest kuliste i nadmuchane.
Wygląd
Głowa lekko podłużna, delikatna, znajduje się na niej czoło, które jest lekko wysklepione. U rasowych gołębie głowa z przodu powinna być wąska. Brew w barwie od jasnej do ciemnej, uzależnione jest to od danego upierzenia gołębia, nie może mieć barwy czerwonej. Brew musi być wąska. Oczy u osobników białych i gesiowatych barwy ciemnej, zaś u pozostałych w barwie od pomarańczowej do żółtej. Średniej długości dziób mysi być cienki. U ptaków białych, izabelowatych, żółtych, czerwonych, płowo-żółtych i gęsiowatych ma barwę jasno cielistą, zaś u pozostałych w barwie od rogowatej do czarnej. Woskówki gołębi przy wszystkich występujących odmianach barwnych są białe oraz gładkie. Szyja Garłacza brneńskiego powinna być jak najdłuższa, zaś gardło powinno być jak najwyżej osadzone i w kształcie kulistym. Tylna partia szyi nieco wygięta, przy samym korpusie bardzo dobrze dopasowana, dająca wrażenie smukłej sylwetki. Wąska pierś musi być długa, na piersi dopuszczalny jest wystający mostek. Plecy gołębi tej rasy są długie, w partii ramion są wąskie. Plecy razem z ogonem układają się w prostą opadającą linię. Skrzydła są wysoko osadzone, długie, wąskie, łokcie ptaka nieco odstają od tułowia. Lotki są bardzo dobrze skrzyżowane i wąskie, jak to tylko możliwe. Pomiędzy dolnym brzegiem tarczy skrzydłowej oraz początkiem ud możliwy jest odstęp około 1 cm lub 2 cm. Nogi gołębia są długie, wąsko stojące. Skoki oraz palce cienkie i długie, nie posiadają na sobie żadnych piór. Upierzenie znajdujące się na udach jest gładkie oraz bardzo ściśle przylegające. Podczas spokojnego spaceru, nogi powinny się lekko odbijać od tułowia gołębia w taki sposób, który zapobiegałby powstawaniu tzw. żabich udek. Nogi powinny zawsze stać prosto obok siebie. Pazurki u osobników sercowatych oraz gęsiowatych mają barwę jasną, ale zawsze barwa pazurków musi odpowiadać barwie dzioba. Ogon średniej długości, bardzo dobrze zamknięty.. Obrączka nr 7. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie są oceniane za wygląd i wysokość postawy, szyi, za przednia długość i wydęcie gardła, za ustawienie nóg, szerokość barku, kolor, rysunek oraz za ogólny wygląd.
|
Garłacze brneńskie w gołębniku |
Upierzenie gładkie i bardzo dobrze przylegające. Garłacz brneński występuje w następujących odmianach barwnych: jednokolorowe białe, czarne, czerwone, żółte, niebieskie z czarnymi pasami, płowo-niebieskie, płowo-czerwone, płowo-żółte, białopasiaste czarne, czerwone, żółte, niebieskie, płowo-niebieskie, srebrne, izabelowate, bocianowate czarne, czerwone, żółte, gęsiowate czarne, czerwone, żółte, niebieskie, sercate czarne, czerwone, żółte, niebieskie, płowo-niebieskie, płowo-czerwone, płowo-żółte, tygrysowate czarne, czerwone, żółte.
Kolory i rysunki gołębi są różne, ale ich wszystkie kolory są bardzo mocno nasycone oraz błyszczące. Garłacz brneński zawsze ma kolorowy grzbiet. Kolor srebrny i izabelowaty jest w delikatnym odcieniu, ale nie może być zbyt jasny, aby białe pasy były bardzo wyraźnie widoczne. Bardzo ważne jest równomierne rozdzielenie koloru na całym tułowiu gołębia, wraz ze skrzydłami oraz ogonem. Gołębie niebieskie z czarnymi lub białymi pasami w jasnym odcieniu, u tych ptaków jest pożądane aby gardło i szyja lśniły zielonym widocznym połyskiem. Pasy w barwach czarnych, czerwonych, żółtych lub białych, powinny być możliwie wąskie oraz bardzo równo przechodzące. Gołębie o upierzeniu niebieskim- białopasiaste oraz płowo-niebieskie- białopasiaste, mają na swoim ciele oraz na lotkach wąskie obrzeże z pasów o barwie czarnej. Gołębie srebrne i izabelowate nie posiadają żadnego obrzeża przy pasach. U gołębi o barwach płowych kolor znajdujący się na tułowiu oraz na skrzydłach jest jasny. Wole, względnie upierzenie szyi i pasów winny być intensywnie zabarwione. Gołębie o umaszczeniu tygrysowatym posiadają możliwie równomierny rysunek, lotki oraz ogon posiadają na sobie różnokolorowe barwy. Gołębie bocianowate posiadają podstawowy kolor swojego umaszczenia, jest to kolor biały, zaś poszczególne partie jego ciała czyli ogon, lotki, pierś oraz szczyt głowy są różnokolorowe. Hodowca garłacza brneńskiego powinien starać się aby posiadać ptaki o jak najbardziej poprawnym rysunku. Gołębie sercate, posiadają półksiężycową plamę na gardzieli, tzn. serce (nie powinna sięgać do oczu), brzuch uda oraz grzbiet, 7-10 lotek i róża skrzydłowa są białe. U gęsiowatych w barwie białej jest głowa, śliniak o średniej wielkości, grzbiet, skrzydła (z wyjątkiem upierzenia znajdującym się na barkach, które wspólnie tworzą kolorowe serce grzbietu), brzuch oraz uda. Klin powinien być możliwie kolorowy. Wszystkie rysunki gołębi muszą być odpowiednie do koloru podstawowego jaki jest aktualnie u jednokolorowych gołębi.
|
Czarny gołąb rasy garłacz brneński |
Wady wyglądu
Wadą rasowych garłaczy brneńskich jest zbyt duża, ponad wymiarowa wielkość, jak również przysadzisty tułów. Zbyt mocno szeroki grzbiet, jak również postawa ciała pozioma. Błędem jest także nieodpowiednia długość skoków oraz palców. Skoki nie mogą posiadać na sobie żadnych piór. Wadą jest czerwona brew, brew o barwie jasnej u czarnych i niebieskich osobników. Szyja u tej rasy nie może być za krótka, gardło nie może być przedęte, nie może mieć kształtu worka albo butelki. Garłacz brneński nie może mieć lotek zbyt szerokich i zwisających, ogon nie może być zbyt wachlarzowaty. Błędem w wyglądzie gołębi jest zbyt mocno wystający mostek, ciemna barwa dzioba u osobników białych, czerwonych, izabelowatych, gęsiowatych oraz żółtych. Niedopuszczalne są jakiekolwiek błędy w kolorze oraz w rysunku gołębi rasowych.
|