|
Gołąb Kłajpedzki wysokolotny |
Gołąb Kłajpedzki wysokolotny należy do ptaków litewskich, które zostały wyhodowane w połowie XIX wieku w Kłajpedzie. Ptak jest zaliczany do gołębi wysokolotnych. Gołębie tej rasy cieszą się największa popularnością na Litwie oraz na terenach wschodnich land Niemiec (znane są tam pod nazwą memeler). Gołąb Kłajpedzki wysokolotny jest średniej wielkości ptakiem mierzącym około 36 cm, posiada bardzo silną budowę ciała i wydłużony tułów. Nogi ma niskie i nieopierzone.
WYGLĄD
Gołąb Kłajpedzki wysokolotny ma gładką głowę w kształcie czworokata, na której znajduje się szerokie czoło, które wraz z dziobem tworzy bardzo prosta linię. Czoło przechodzi w płaskie ciemię, które swoim kształtem przypomina czworokąt z zaokrąglonymi kątami. Czoło w dalszej części płynnie przechodzi w kark. Oczy mają barwę perłową, źrenicę są małe i koloru czarnego. Brew gołębia jest delikatna i płaska w barwie cielista. Dziób ptaka jest średniej długości, mierzy około 16 mm, jest bardzo silny oraz lekko pochylony, barwa dzioba jest jasna, ale u niebieskich ptaków może mieć małą ciemniejszą plamkę znajdująca się na jego końcu. Woskówki nie należą do dużych, są płaskie oraz nieco przypudrowane. Szyja gołębia kłajpedzkiego wysokolotnego nie należy do długich, jest za to bardzo silna, delikatnie przechodzi w pierś, lekko odgięta. Pierś szeroka, bardzo silna, doskonale zaokrąglona. Plecy gołębia w partii ramion są szerokie, proste, mają znaczący klin, który zwęża się i opada w kierunku ogona. Końcówki skrzydeł są przez ptaka noszone na równi z ogonem, są bardzo długie oraz dobrze przylegają do ciała. Ogon ptaka jest zwarty, długi, posiada na sobie 12 sterówek, przedłuża linię pleców. Ogon zawsze jest przez gołębia trzymany równolegle do podłoża. Nogi krótkie, nie posiadają na sobie żadnych piór, są koloru czerwonego, zaś pazurki są jasne.
Upierzenie gołębi rasy kłajpedzkie wysokolotne, jest bardzo gęste i doskonale przylega do ciała ptaków. Gołębie te, występują w następujących odmianach barwnych: białe, brązowe, czarne, czerwone, jasnożółte, niebieskie oraz płowe. Występują gołębie niebieskie z czarnymi bądź srebrnymu paskami. Płowe z brązowym, czerwonym, żółtym, niebieskim z paskami lub bez. Gołębie, które maja jednobarwny kolor, maja barwę nasyconą, zaś na ich szyi oraz piersi znajduje się metaliczny połysk. Gołębie o umaszczeniu kolorowym, posiadają białą głowę, zaś dolna część ich pleców, jak również brzuch, lotki, ogon oraz pokrywy skrzydeł, posiadają bardziej lub mniej "szymlowate" upierzenie.
|
Kłajpedzki wysokolotny |
Gołębie posiadające kolorową szyję, mają kolorową partię piór, która u rasowych musi być zwarta i w kształcie kołnierza. Gołębie nakrapiane posiadają bardzo kolorową głowę oraz szyję, skrzydła maja nakrapianą pokrywę, zaś ogon i końce skrzydeł są jasne. Gołębie kolorowe posiadające od 6 do 10 białych lotek. Gołębie białoogniaste posiadają białe pióra ogonowe i biały krzyż, jak również klin, znajdujący się pod ogonem. Gołębie z białym ogonem mają białe lotki. Występują gołębie kolorowe z około 3 lub 5 białymi lotkami. Gołębie płowo-niebieskie, lub płowo-brunatne mają lekko zabarwione lotki oraz ogon. Gołębie płowo-czerwone jak również płowo-żółte posiadają jasne lotki, a ich ogon musi pasować z kolorem korpusu poszczególnego gołębia, w żadnym bądź razie nie może być jasny, lecz u gołębi płowo-czerwonych lub płowo-żółtych, może występować troszkę białego koloru na głowie. Gołąb Kłajpedzki wysokolotny, podczas wystaw oceniany jest za swój kształt, za wygląd głowy oraz linii dzioba wraz z czołem, za kolor oczu, brwi, dzioba, skrzydeł, ogona, za cale upierzenie, rysunek oraz za ogólny wygląd.
BŁĘDY WYGLĄDU Za wady wyglądu gołębia rasy Kłajpedzki wysokolotny, uważa się ptaki posiadające zbyt wysoką budowę ciała, o nieprawidłowym upierzeniu, o nieprawidłowym kolorze oczu, o cienkim dziobie, wąskiej brwi, o krzyżujących się skrzydłach, zbyt delikatnej budowie, o przełamaniu oraz wklęśnięciu linii czoła oraz dziobu.
|