Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Amerykański domowy lotny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Amerykański domowy lotny

Gołąb amerykański lotny
Gołąb amerykański lotny
     Gołąb amerykański domowy lotny pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (Ameryka Północna), dokładnie z okolic Nowego Jorku. Gołębie tej rasy osiągają średnią wielkość ciała, z wyglądu sprawiają wrażenie krępego i przysadzistego ptaka o nieco wyprostowanej postawie. Rasa ta posiada bardzo charakterystyczną głowę i dziób.Wygląd


     Gołąb amerykański domowy lotny posiada charakterystyczną dość dużą głowę, która jest z profilu nieco zaokrąglona, a jej najwyższy punkt znajduje się nad okiem. Czoło dość szerokie, nieco wypukłe w partii nad dziobem aż do czubka głowy, linia ta przechodzi łagodnie w kark. Gołębie tej rasy mają policzki dobrze wypełnione. Cała głowa jest gładka lub posiada szeroką i bardzo obficie upierzoną koronę. Oczy z profilu są umiejscowione pośrodku głowy, zaś tęczówka ich jest jasna (perłowa) o malej źrenicy. Brew wąska, w barwie czerwonej. Dziób gołębia amerykańskiego domowego lotnego jest o średniej długości, dość delikatny i cienki. Dziób jest zakończony spiczasto, a osadzony jest prostopadle do głowy. Dziób jest w barwie cielistej, w tylnej części bardzo dobrze ukrwiony. U czarno i niebiesko umaszczonych gołębi jest dozwolona mała ciemna plamka znajdująca się na końcu dzioba tzw. muszka. Szyja gruba oraz krótka. Pierś gołębia jest pełna i szeroka, widocznie dobrze zaokrąglona, lekko uniesiona. Plecy dość szerokie w partii ramion, widocznie zwężają się ku tyłowi, nieco opadają. Skrzydła gołębi amerykańskich domowych lotnych są zamknięte, dobrze przylegające do ciała, przykrywają plecy, ale nie sięgają do końca ogona. Ogon zamknięty, wraz z plecami tworzy jedną, prosta nieco opadającą linię. Ogon nie dotyka podłoża. Nogi krótkie, nieopierzone. Pazurki w barwie jasnej. Obrączka numer 7. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie amerykańskie domowe lotne są oceniane za ogólne wrażenie, za budowę i figurę, za postawę ciała, za głowę, za dziób, za wygląd i kształt szyi, za barwę i wielkość oka, za kolor brwi, za upierzenie oraz za kolor i rysunek.

Ogrodowy gołębnik
Ogrodowy gołębnik
     Upierzenie tej rasy gołębi jest dobrze przylegające do ciała. Gołąb amerykański domowy lotny występuje w kolorach brązowych, czarnych, czerwonych, kawowych, niebieskich z parnymi pasami, płowo niebieskich, żółtych; kolory pstre to brązowe, czarne, czerwone, kawowe oraz żółte. U rasowych gołębi wszystkie koloru muszą być równomierne, czyste i błyszczące. Gołębie o kolorach niebieskich i płowych posiadają bardzo często zarysowane tarcze skrzydeł i bardzo wyraźne nieco szerokie pasy. Gołębie o umaszczeniu pstrym posiadają równomiernie rozmieszczony kolorowy rysunek. Wszystkie posiadają od 6 do 10 lotek w barwie białej, znajdujące się w pierwszym rzędzie.Wady wyglądu


      Rasowe gołębie amerykańskie domowe lotne nie mogą posiadać zbyt długiego oraz zbyt wąskiego tułowiu. Niedopuszczalna jest cienka szyja, bardzo płaska pierś, bądź zbyt wysoka postawa ciała. Dużą wadą wyglądu jest także płaskie i spiczaste czoło, jak również plaska potylica. Dziób nie może być krótki i gruby. Niedopuszczalna jest także zła barwa dzioba, niezgodna z wzorcem rasowym tej rasy. Tęczówka oka nie może być zbyt zaczerwieniona. Brew szeroka lub jasna także jest niepożądana. Głowa rasowych gołębi nie może być wąska bądź źle opierzona. Wadą są także opierzone nogi. Dużą wadą wyglądu jest także bardzo słabe upierzenie, kolor matowy lub nieczysty, niepożądane są także występujące błędy w rysunku skrzydeł (mniej niż 6 lub więcej niż 10 białych lotek).

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!