Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Maściuch polski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Maściuch polski

Maściuch polski koroniasty
Maściuch polski koroniasty
     Maściuch polski jest rasą gołębia która powstała na początku XVII wieku. Miasto Lwów uważane jest za centrum hodowli tych gołębi. Gołębie tej rasy potrafią koziołkować podczas swoich lotów, dlatego nazywano je także "purclem" oraz "polskim kozłem". Ptaki posiadają małe ciało o dumnej postawie są bardzo łagodne oraz ufne. Charakteryzują się dużym temperamentem.

WYGLĄD
     Maściuch polski posiada mała głowę z szerokim i wysokim czołem. Głowa gołębia w górnej części jest spłaszczona i ma widoczne wklęśnięcie powstałe przez lekko wyczuwalny guz potyliczny oraz dwa oczne.
Oczy gołębia są duże, okrągłe oraz lekko wypukłe o perłowej barwie. Brew jest bardzo wyrazista, symetrycznie okala oko gołębia - nie powinna sięgać szczytu głowy.
Dziub maściucha polskiego jest krótki, gruby, szeroki u jego nasady oraz tępo zakończony o barwie cielistej.
Szyja ptaka jest krótka, przy głowie wyraźnie się zwęża.
Pierś gołębia jest szeroka, wypukła oraz bardzo ładnie zaokrąglona. Plecy dość krótkie i szerokie, opadają bardzo wyraźnie wraz z linia ogona.
Skrzydła maściucha polskiego są bardzo mocne i zwarte, leżą na ogonie, który także jest zwarty i nieco dłuższy od lotek.
Nogi krótkie o czerwonej barwie, skoki ptaka są nieopierzone, zaś pazurki jasne. Uda gołębia są częściowo schowane w piórach podbrzusza.
Upierzenie maściucha polskiego jest bardzo obfite i bardzo dobrze przylega do ciała gołębia.

Maściuchy polskie
Maściuchy polskie
     Istnieją odmiany barwne maściucha polskiego:
  • Jednobarwne ptaki posiadają kolor czarny, czerwony, żółty lub kakaowy, każda barwa powinna być jednolita, z metalicznym widocznym połyskiem na szyi oraz piersi.
  • Białotarczowe ptaki (oficery) są czarne, czerwone lub żółte z widocznymi białymi tarczami na skrzydłach.
  • Białolotne ptaki posiadają barwę czarną, czerwoną, żółtą, kawową z lotkami pierwszego rzędu o barwie białej.
  • Pstrokate ptaki (moretele) posiadają barwę czarną, czerwoną a głowa jest żółta nakrapiana widocznymi białymi drobnymi piórkami.

         Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie oceniane są za głowę z ewentualną koronką, dziób i jego osadzenie, oczy, brew i ich kolor, szyję, figurę, nogi, barwę i rysunek ,wygląd ogólny gołębia.
    Gołąb maściuch polski zalicza się do gołębi lotnych, nosi obrączki o nr 7mm.

         Gołebie maściuchy polskie występują w odmianie gładkogłowej oraz koroniastej. Najczęściej hodowana jest odmiana koroniasta. Z wzorca rasowego jasno wynika, że wszystkie gołębie odmiany barwnej są równoprawne i występują zarówno z koroną jak i bez niej. Dlatego też gołębie oficery, moretele i białolote mogą być koroniaste i gładkogłowe.