Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Pasiak perłowy brązowolotny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Pasiak perłowy brązowolotny

Pasiak Perłowy Brązowolotny
Pasiak Perłowy Brązowolotny
     Pasiaki perłowe są zaliczane do gołębi Polskich Długodziobych Lotnych. Rasa tego gołębia powstała poprzez wykorzystanie do rozrodu gołębia Pasiaka Perłowego. Charakterystyczną cechę wyglądu tych gołębi stanowią brązowe lotki oraz pazurki w barwie ciemnorogowej. Pasiak perłowy brązowolotny jest gołębiem o smukłej budowie ciała, tułów oraz ogon nosi ukośnie.



Wygląd

     Głowa rasowego gołębia jest wąska, jej wielkość jest proporcjonalna do reszty ciała. Linia głowy wraz z dziobem oraz woskówkami, tworzy jednolitą nieprzerywalną linię, która jest równoległa do postawy, która sprawia wrażenie prostej. Tylna część głowy ptaka przechodzi w linię szyi, jest łagodnie zaokrąglona. Glowa ptaka z rzutu z góry przedstawia wraz z dziobem i woskówkami, rozszerzający się wyraźny klin. Tylna partia klinowego kształtu jest łagodnie zaokrąglona. Oczy gołębia są wysoko osadzone, źrenica jest mała, okrągła, leży pośrodku tęczówki, która jest czysta i jednolita, ma barwę biało porcelanową z lekkim nalotem niebieskiego koloru. Brew ma barwę jasno-cielistą, jest szeroka i wyraźna, drobnoziarnista. Dziub gołębia mierzy 1/3 długości głowy, jest cienki, kształtem przypomina klin. Barwa dzioba jest cielista. Woskówki biało-pudrowe są małe, bardzo dobrze przylegają do dzioba. Cienka szyja Pasiaka perłowego brązowolotnego z dużym wycięciem pod dziobem ma kształt lejkowaty. Szyja delikatnie rozszerza się w kierunku dołu, łączy się tam z piersią i barkami gołębia. Długość szyi wraz z głową stanowi 1/3 wysokości gołębia. Zaokrąglona oraz wąska pierś nie wysuwa się ku przodowi. Plecy są nieco zaokrąglone, wąskie, delikatnie opadają w dół. Skrzydła ptaka spoczywają na ogonie, nie krzyżują się na ogonie, są zwarte i dobrze przylegają do ciała. Skrzydła sięgają do połowy wstęgi, która znajduje się na ogonie. Nogi o barwie różowo-pomarańczowej, są cienkie, ich budowa jest proporcjonalna do wielkości gołębia. Uda nie chowają się w piórach na podbrzuszu. Z przodu na nogach znajdują się pióra poniżej stawu skokowego, mają one długość nie większą niż 1cm. Z tyłu staw skokowy jest nieopierzony. Nogi są nico ugięte w partii stawu skokowego, palce gołębia są zawsze rozstawione, pazurki mają barwę brązową lub ciemnorogową. Ogon gołębia jest prosty i zawsze trzymany w ukośnie w równej linii z opadającą linią pleców. Końcem ogona gołąb nie dotyka podstawy. Obrączka numer 7. Podczas wystaw Pasiaki perłowe brązowolotne są oceniane za kształt oraz wielkość głowy, kształt, kolor oraz układ dzioba, za wygląd brwi oraz jej koloru, za cała budowę wraz z figurą i rysunkiem, za ogólny wygląd.

     Pasiaki perłowe brązowolotne posiadają gładkie, dobrze przylegające do ciała i obfite upierzenie. Gołębie posiadają rysunek sroczy, barwa perłowo-biała występuje na głowie, szyi, piersiach, ogonie oraz częściowo na plecach. Podbrzusze ptaka, uda oraz skrzydła, bez lotek I rzędu są w barwie białej. Ogon ma taki sam kolor jak szyja i pierś, przy czym przejście od białej barwy pleców do ciemniejszej ogona musi być łagodnie stonowane. Nieco przed ogonem, w poprzek sterówek znajduje się wstęga w barwie jasno - brązowej, zaś na ogonie zakończona jest jasnym obrzeżem. W poprzek skrzydeł występują dwa w miarę równe oraz cienkie barwy jasno-brązowej pasy, które są bardzo wyraźne. Lotki I oraz II rzędu mają barwę jasno-brązową.



Pasiak
Pasiak

Błędy wyglądu

     Rasowy gołąb Pasiak perłowy brązowolotny, nie może mieć krótkiej głowy, która jest wklęsła nad oczami. Gołąb nie może być pozbawiony kształtu klinowego głowy. Tylna partia linii głowy nie może przechodzić pod katem w linię szyi. Błędem rasowym jest inna barwa oka, tęczówki oraz źrenicy, niż tak, która jest podana we wzorcu rasowym. Rasowe gołębie nie mogą mieć niekształtnej źrenicy, odchyleń w barwie brwi, dzioba bez odpowiednich proporcji co do profilu głowy, dużych woskówek, szczeliny między szczękami, krótkiej oraz grubej szyi, braku wycięcia w podgardle, szerokiej oraz zbyt wysuniętej piersi do przodu, zbyt szerokich pleców, zbyt luźnych skrzydeł, które się ze sobą krzyżują i opuszczają poniżej ogona. Pasiaki perłowe brązowolotne nie mogą mieć daszkowatego i widlastego ogona, niskich nóg, ud zakrytych piórami podbrzusza, nóg zbyt nisko opierzonych, nóg zbyt mocno ugiętych w skokach, czarnych lub jasnych pazurków. Rasowe gołębie nie mogą być pozbawione sroczego rysunku, ich barwa nie może być szara z widocznym zielonym lub rdzawym nalotem, niepożądane są także białe plamy oraz pręgi, białe sterówki znajdujące się na ogonie, ciemne pióra występujące na skrzydłach. Błędem rasowym są białe pióra znajdujące się w podbiciu ogona gołębia, jak również brak łagodnego przejścia z barwy perłowo - białej ogona w kolor biały. Brak zaznaczonej wstęgi, a jeśli jest to zbyt szeroka pozbawiona jasnego obramowania. Błędami wyglądu są także białe pióra w ogonie, białe podbicie ogona, oraz nieodpowiedni rozmiar obrączki rodowej, jak również obrączka niezgodna z Regulaminem Wystaw.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!