Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Agaran

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Agaran

Gołąb rasy Agaran
Gołąb rasy Agaran


      Przodkowie tej rasy pochodzą z Persji (Iran) oraz z Afganistanu. Bardzo mało jest zmian na temat powstania rasy Agaran. Obecnie wiadomo, że gołębie te, należą do rasy turkmeńskiej, która wywodzi się z azjatyckich rodzin gołębi lotnych, które podczas swoich lotów biją skrzydłami o siebie i wykonują wiele akrobacji powietrznych.WYGLĄD


      Agaran posiada małą głowę, która jest zaokrąglona oraz gładka, nie posiada żadnego przełomu dziobowego. Oczy gołębia tej rasy są w barwie perłowej, która może przechodzić także w barwę jasnopomarańczową. Wąskie brwi ptaka są w jasnej barwie. Dziób Agarana jest średniej wielkości, jest prosty, razem z czołem tworzy wyraźny kąt rozwarty, posiada barwę jasną, zaś u ptaków z ciemniejszym upierzeniem posiada barwę rogową lub ciemnorogową. Samice tej rasy posiadają zazwyczaj ciemniejszy dziób niż samce. Gołąb ma małe woskówki, które są bardzo gładkie. Szyja jest pionowo noszona przez Agarany, ma średnia długość, doskonale przechodzi w pierś. Szyja w partii przy głowie jest węższa, zaś jej podgardle jest nieco wycięte. Pierś ptaków jest dość szeroka, masywna, ma zaokrąglony kształt. Plecy również są ze swojej budowy szerokie, posiadają wyraźne zwężenie w kierunku osadzenia ogona. Skrzydła gołębi rasy Agarana są długie, dotykają prawie końca ich ogona, na którym zawsze spokojnie spoczywają. Ogon ma średnią długość, swoim wyglądem sprawia wrażenie, jakby by był bardzo szeroki, wraz z plecami ogon tworzy linię prostą. Cały ogon składa się z 12 sterówek. Nogi Agarana mają średnią długość, są bardzo mocne, na łapciach gołębia znajdują się sępie pióra o długości od 6 do 12 cm.
Obrączka numer 12.

Agaran
Agaran
      Gołębie rasy Agaran posiadają bardzo mocno obfite upierzenie, które jest bujne i doskonale przylega do ciała. Istniejące barwy upierzenia to: jasnożółta, jasnobrązowa oraz jasnoniebieska. Głowa oraz korpus gołębia jest w odcieniach szaro-popielatych lub w niebieskich, pokrywy skrzydeł ptaków są w barwie mlecznobiałej lub posiadają na sobie widoczny jasnożółty odcień. Szyja wraz z piersią jest w barwie jasnożółtej, która może przechodzić w barwę pomarańczową z widocznym połyskiem. Nogi są całkowicie białe. Gołębie tej rasy występują także w barwach jasnobrązowych z wyraźnymi ciemniejszymi pasami oraz w barwie niebieskiej z również widocznymi czarnymi pasami. Wszystkie gołębie tej rasy posiadają ogon różnokolorowy.


      Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie rasy Agarana są oceniane za: budowę ciała oraz za postawę i figurę, za kształt i wielkość głowy, za całe upierzenie nóg, za barwę oczu, za wielkość dzioba, za kolor danego upierzenia oraz ocenie podlega ogólny wygląd i dobrostan gołębi.Gołąb Agaran u klatce
Gołąb Agaran u klatce

BŁĘDY WYGLĄDU


      Za błędy wyglądu, uważa się gołębie posiadające wąski tułów, masywną głowę, zbyt ciemne oczy, zbyt wysoką postawę, nieodpowiednie upierzenie nóg z ubytkami, niewyraźne pasy na upierzeniu, jak również trzeci pas znajdujący się na skrzydłach oraz zbyt długi lub za krótki dziób.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 5minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!