Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Holenderski Wysokolotny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Holenderski Wysokolotny

Gołąb Holenderski Wysokolotny
Gołąb Holenderski Wysokolotny
      Holenderski Wysokolotny jest gołębiem pochodzącym z Holandi. Gołębie te w Amsterdamie od zawsze były hodowane jako ptaki lotne. Holenderski Wysokolotny to ptak o średniej wielkości, jest krępy i masywny, posiada poziomą postawę swojej figury.



WYGLĄD


      Głowa gołębia rasy Holenderski Wysokolotny, jest gładka i z każdej strony bardzo dobrze wypełniona tak jak jego czoło. Oczy ptaka o małych źrenicach, mają barwę perłową, są umieszczone na środku głowy. Brwi ptaka są wąskie i mają barwę jasną, u gołębi o upierzeniu podpalanym, czarnych tygrysowatych i czarnych białotarczowych brwi są niebiesko-czarne. U niebieskich, niebieskopłowych i niebieskich szymli kolor brwi dopasowany do koloru upierzenia. Holenderski Wysokolotny ma średniej długości dziub, który trzyma zawsze poziomo, przedłużenie linii dzioba przebiega przez oko. Dziub ma barwę cielistą, u ptaków niebieskich jest ciemniejszy, czarny u podpalanych, czarnych, czarnych białoogonów, czarnych białolotów, czarnych tygrysowatych, czarnych z białymi tarczami. Szyja ptaka także jest średniej długości, szyja jest bardzo silna przy podstawie, zaś podgardle jest bardzo dobrze zaokrąglone. Pierś gołębia jest szeroka, niska oraz bardzo dobrze zaokrąglona. Plecy gołębia rasy Holenderski Wysokolotny są szerokie w barkach, zaś zwężają się ku tyłowi i lekko opadają. Skrzydła ptaka są silne, szerokie i bardzo dobrze pokrywają plecy, znajdujące się na ogonie lotki nie sięgają do końca ogona. Ogon gołębia jest średniej długości, zamknięty, noszony zazwyczaj poziomo. Nogi także średniej długości, nie opierzone, kolor pazurków dowolny.

      Upierzenie gołębia rasy Holenderski Wysokolotny, jest bardzo gładkie i dobrze przylega do ciała. Gołąb występuje w następujących odmianach barwnych: jednobarwne: czarne, czerwone, żółte, niebieskie szymle, podpalane. rozetkowotygrysowate: czarne, czerwone, żółte, tarczowotygrysowate: czarne, czerwone, żółte, białotarczowe: czarne, czerwone, żółte, białoogony: czarne, czerwone, żółte, niebieskie z czarnymi pasami, niebieskopłowe z ciemnymi pasami, niebieskie szymle, białolote: czarne, czerwone, żółte, białolote z białym ogonem: czarne, czerwone, żółte, niebieskie z czarnymi pasami, niebieskopłowe z ciemnymi pasami.

      Wszystkie kolory znajdujące się na ciele gołębia powinny być tak samo nasycone. Gołębie podpalane powinny mieć upierzenie lśniące barwy kasztanowo-brązowej z widocznym połyskiem na szyi oraz piersi ptaka, końce lotek zawsze są czarne tak jak ogon na którym znajduje się czarny pas. Gołębie rasy Holenderski Wysokolotny o barwie tygrysowatej i białotarczowej czerwonej oraz żółtej z kolorowymi plecami, są dozwolone w ich wyglądzie małe białe mostki , oraz czarne z większą lub mniejszą ilością białej barwy na plecach. Rozetkowo-tygrysowate gołębie posiadają w części przedniej tarczy 10-15 białych piórek oraz biały widoczny trójkąt na barkach. Tarczowo -tygrysowate gołębie posiadają całą tarcze tygrysowatymi piórami, przy czym barwa podstawowa dominuje, te ptaki posiadają także biały trójkąt na barkach, lotki I rzędu oraz ogon są kolorowe. Białotarczowe gołębie mają całą tarczę białą tak jak lotki II rzędu. Białoogony pióra znajdujące się na ogonie zarówno górne jak i dolne są białe. Białolote ptaki posiadają tylko zaledwie 7 lub 10 białych lotek, zaś pozostałe upierzenie ptaka jest kolorowe. Białolote z białymi ogonami posiadają połączony rysunek, dokładnie tak jak, u obu odmian z osobna.
Gołąb podczas wystaw oceniany jest za swoją budowę, postawę, figurę, głowę, dziub, oko, brew, jak również za kolor oraz rysunek. Obrączka numer 8.



Holenderski Wysokolotny -brązowo - biały
Holenderski Wysokolotny -brązowo - biały

BŁEDY WYGLĄDU


      Wadami w wyglądzie rasowego gołębia Holenderskiego Wysokolotnego, są długi lub wąski tułów, pastawa opadająca, widocznie płaskie czoło, złe pokrycie pleców, płaska lub kanciasta głowa, złą barwa oka, zbyt szeroka brew, nieodpowiednia barwa dzioba i brwi niż zamieszczona we wzorcu rasowym, długi dziub, opierzone nogi, matowe lub nieodpowiednio intensywne kolory, zły rysunek, biała barwa znajdująca się na plecach, białe plecy z wyjątkiem białotarczowych i tygrysowatych w kolorze czarnym.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!