Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Jejski dwuczuby

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Jejski dwuczuby

Dwa gołębie Jejskie dwuczube
Dwa gołębie Jejskie dwuczube
     Jejski dwuczuby to gołąb rasy rosyjskiej, która została utworzona na początku XX wieku w mieście Jejsk, mieszczącego się na obszarach południowej Rosji. W pracach hodowlanych nad powstaniem tej rasy brały udział rasy kolorowe rostowskie z grupy powstałych gołębi pulsujących (kiwających). Jejski dwuczuby należy do lotno ozdobnych gołębi postawnych pulsujących. Rasa ta charakteryzuje się średnią wielkością, ma krótki korpus oraz krótkie plecy. Gołębie tej rasy są sredniodziobe, ich skrzydła są opuszczone, głowa ozdobiona dwoma czubami, szyja wyraźnie pulsująca, ogon gołębia jest szeroki.Wygląd


     Gołąb jejski dwuczuby ma głowę o średniej wielkości, jest nieco podłużna. Na głowie znajduje się spłaszczone ciemie z wysokim zaokrąglonym czołem. Przedni czub ma wyraźny kształt goździka, dobrze przykrywa część czoła i woskówkę, zaś z tylnej części głowy wystaje szeroka koronka z rozetami która przechodzi w grzywę. Gołąb jejski dwuczuby ma barwę oczu zależną od barwy upierzenia. Oczy maja średnią wielkość. U gołębi kolorowych oczy mają barwę biało- perłową, zaś u gołębi marmurkowych i pstrych z przewagą białego koloru na głowie oczy maja barwę ciemną. Brew wyraźnie wąska, płaska oraz jasna. Dziób nie jest za duży, jest prosty, wyraźnie pogrubiony, tępy, w barwie jasnej. Dziób u gołębi czarnych powinien mieć możliwie najjaśniejszą barwę. Woskówki małe, bardzo gładkie, biało przypudrowane. Szyja o średniej długości, jest pełna, z wyraźnym wygięciem, i dobrze pulsująca. Pierś szeroka, wypukła, dobrze zaokrąglona, jest wyraźnie uniesiona do góry. Gołąb jejski dwuczuby ma krótkie plecy, zaś w ramionach są dość szerokie. Skrzydła maja średnią długość, są wyraźnie opuszczone poniżej ogona. Skrzydła nie przylefają ściśle do krótkiego tułowia gołębia. Ogon dość szeroki, plaski, posiada na sobie 14 lub 16 sterówek. Ogon jest uniesiony na około 45 lub 60 stopni. Nogi gołębia są krótkie, w barwie czerwonej, są bardzo gęsto opierzone (kosmy około 3cm - 8cm). Pazurki w barwie białej. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie tej rasy są oceniane za budowę, figurę, postawę, szyję, głowę, za kształt dzioba, za barwę i wielkość oczu, za upierzenie, za układ skrzydeł, za kolor, za rysunek oraz za ogólny wygląd. Obrączka numer 9.

     Upierzenie tej rasy gołębi jest bardzo bogate, lecz nie jest niezbyt ściśle przylegające do ciała. Upierzenie jest w dotyku bardzo miękkie. Gołąb jejski dwuczuby występuje w kolorach czarnych, czerwonych, żółtych, białych oraz marmurkowych. Gołębie jednokolorowe - czarne, czerwone, żółte, białe, marmurkowe, czarne z pstrą głową, czarne z pstrą głową i pstrymi skrzydłami. Wszystkie kolory mocno nasycone i intensywne, metaliczny odcień upierzenia szyi i piersi zależy od barwy zasadniczej.Wady wyglądu


     Niedopuszczalne we wzorcu rasowym jest nisko opuszczony, wąski i daszkowaty ogon. Wadą są długie plecy. Rasowy gołąb jejski dwuczuby nie może mieć błędów w strukturze upierzenia, nie może posiadać mało intensywnych kolorów, jak również nie może mieć nierówno rozgraniczonego rysunku.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!