Zakres występowania: gatunek ten jest szeroko rozprzestrzeniony na świecie począwszy od Afryki poprzez Środkowy Wschód, rejony Bałkanów, Turcję, Chiny, Indie i Pakistan aż po Australię.
Naturalne środowisko: naturalnym środowiskiem tych ptaków są spieczone słońcem zarośla lub cierniste krzewy w pobliżu zbirników wodnych. Jednakże gatunek ten doskonale zaadaptował się do życia w miejskiej dżungli, z łatwością zakłada stabilne gniazda na parapetach okiennych, wysokich dachach.
Ciekawostki: angielska nazwa Synogarlicy senegalskiej to Laughing dove czyli śmiejący gołąb. nazwa ta wywodzi się z charakterystycznego dźwięku jaki wydaje ptak, brzmi to jak "łoo łoo" do złudzenia przypomina ludzki śmiech.
Opis:
Synogarlica senegalska
Pióra górnej części ciała są czerwonawo- brązowe, spodnie pióra są białe.Część sterówek jest rdzawego koloru, niektóre są ciemno zabarwione i posiadają białe zakończenia. Kolor lotek jest niebieskawy lub czarny. Na gardle występują czarne cętki. Ogon jest długi, szarawo- niebieski także zakończony białym kolorem. Dziób jest czarny, a skóra na nogach jest fioletowa. Młode osobniki są bardziej rudawe oraz nie posiadają czarnych cętek na gardle.
Średnie wymiary: długość: ok. 26cm, rozpiętość skrzydeł: ok. 40-45cm, waga: ok. 80-120g.
Informacje hodowlane:
Synogarlica senegalska jest ptakiem monogamicznym, łączy się w pary raz na całe życie, pary są podstawą struktury gołębiej populacji. Wysiadywaniem jaj zajmuje się głównie samica. Ptak buduje gniazdo wśród gałęzi drzew, używająć drobnych gałązek.
Wielkość miotu: 2 białe jaja Ilość miotów w ciągu roku: nawet do 5 Okres inkubacji: ok. 14 dni Pożywienie: ptaki te uwielbiają wszelkiego rodzaju nasiona i zboża, ale nie pogardzą też drobnymi insektami.