Zakres występowania: naturalny mieszkaniec Euroazji, z powodzeniem intordukowany w Ameryce Północnej
Naturalne środowisko: Sierpówka uległa asymilacji z człowiekiem, dlatego można ją spotkać niemalże wszędzie począwszy od pól, farm, ogrodów czy parków, a kończąc na miejskich rynakch.
Status w środowisku: ptak rozpowszechniony, jeden z najliczniej spotykanych gatunków w Europie od pierwszej połowy XX wieku, kiedy to ich populacja urosła w siłę. Jednak w Polsce ptak ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Opis:
Sierpówka - charakterystyczna obroża zwana sierpem
Jest to ptak średniej wielkości wyraźnie mniejszy od Gołębia grzywacza Columba palumbus, o smukłej sylwetce i długim ogonie. Ptak ten wyróżnia się dzięki swemu płowo-różowawemu upierzeniu oraz czarnej półobroży dookoła karku, która u góry otoczona jest bialymi piórami. Ta czarna obwódka zwana jest sierpem, stąd też wywodzi się nazwa gatunku. Oczy są w kolorze czerwono-żółtawym , skóra pokrywająca nogi jest czerwona, a dziób czarny z czrwono- białym zakończeniem. Przedstawicieli tego gatunku spotyka się głównie w parach lub pojedyńczo, rzadko tworzą stada, jeśli już to tylko wtedy gdy teren zapewnia wystarczającą ilość pożywienia.
Średnie wymiary: długość: ok. 30cm , rozpiętość skrzydeł: ok. 60cm, waga: od 150-200g.
Sierpówka
Informacje hodowlane:
Wielkość miotu: 2 eliptyczne, białe jaja. Liczba miotów na rok: w sprzyjających warunkach nawet 6, jednak normalnie samica składa jaja 4 razy do roku. Okres inkubacji: trwa około 20 dni, podczas którego oboje rodziców zasiada na jajach. Pożywienie: głównym pozywienieniem są wszelakiej maśći ziarna i nasiona, jednak ptak ten niepogardzi też resztkami naszego pożywienia.
U mnie jest para.Trochę dokarmiam ale niw za często ponieważ nie chcę ptaki przyzwyczajać zbytnio.Są bardzo ciekawskie to pewne.Mam dwa filmiki z jednym z ptaków....
Byłem świadkiem jak jeden z ptaków bil bez opamiętania drugiego
nawet już leżącego bez ruchu na trawie.Gdy zareagowałem,atakujący
odleciał, a leżącego podniosłem i po chwili z trudem pofruną.
Sierpówki wcale nie są takie wspaniałe. Dokarmiałam jedną sierpówkę na parapecie . Po jakimś czaie pojawiła się para sierpówek . Oczywiście wszystkie dokarmiałam słonecznikiem. Jednak para sierpówek zadziobała tą samotną. Nie dało ... [->]