|
Gołąb turkot |
Turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem jest gołębiem pochodzącym z Saksonii oraz Turyngii. Gołąb gładko-głowy ma silną i długą budowę ciała z prawie poziomą postawą, posiada na ciele szerokie upierzenie, ogon ma charakterystyczny, ponieważ jest rozwidlony.
Wygląd
Głowa sina, podłużnie zaokrąglona, gładka, na niej znajduje się wysokie czoło. Oczy mają barwę perłową.
Gołąb tej rasy posiada brwi wąskie, w kolorze od jasnego do ciemnego w zależności od danego koloru upierzenia. Dziób o średniej długości, bardzo silny, w barwie czarnej u gołębi czarnych i niebieskich, w barwie rogu u niebieskopłowych, jasny kolor ma u gołębi jasnych. Woskówki lekko rozwinięte, bardzo gładkie. Szyja gołębia ma średnią długość, lecz jest bardzo pełna i wyraźnie wystająca do przodu. Pierś szeroka, gładka oraz wypukła. Plecy szerokie, długie i delikatnie opadające. Skrzydła są szerokie, bardzo silne, z długimi lotkami, wyśmienicie przykrywają plecy
ptaka. Turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem składa się z co najmniej 16 niezwykle długich oraz szerokich sterówek. Ogon jest podzielony ma środku przez rozwidlenie. Składa się przynajmniej z 16 niezwykle długich i szerokich sterówek, podzielony w środku przez rozwidlenie, brak gruczołu kuprowego. Nogi krótkie, z bardzo długimi I gęstymi łapciami, nie posiadają prześwitów (żadnych luk). Upierzenie nóg jest szeroko odstające na zewnątrz oraz łączy się z długimi sępimi piórami. Upierzenie ptaków jest długie, szerokie oraz naprężone. Podczas wystaw
ptaków ozdobnych
turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem jest oceniany za wrażenie ogólne za kształt ciała, za cała wielkość, za postawę, za kształt ogona (który w tym przypadku jest charakterystyczny), za upierzenie nóg, za kolor oczu, za kolor upierzenia. Obrączka numer 12.
|
Dwa gołębie turkoty |
Turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem występuje w kolorach białych, czarnych, niebieskich z czarnymi lub białymi pasami, niebieskich grochowych, niebieskopłowych z ciemnymi lub białymi pasami, niebieskopłowych grochowych, jasnoniebieskich z białymi pasami. Wszystkie kolory tych rasowych gołębi muszą być odpowiednio nasycone oraz czyste. Kolory niebieskie i płowe są niezakopcone. Pasy są bardzo czyste, nie zbyt szerokie i nie mogą się łączyć ze sobą. Grochowe mogą posiadać proporcjonalne i różne rysunki na skrzydłach, zaś jasnoniebieskie nie posiadają obrzeża pas, z jasnymi lotkami oraz ogonem.
Wady wyglądu
Rasowy turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem nie może posiadać wąskiej I słabej figury, wadą jest także zbyt wysoka postawa. Wadą jest zbyt dużo czerwieni w tęczówce oka gołębia, bądź czerwona brew. Niedopuszczalną wadą jest brak rozwidlenia w ogonie. Mniej niż 16 piór w ogonie. Błędem wyglądu jest także obecność gruczołu kuprowego, za krótkie lub prześwitujące upierzenie nóg, brak upierzenia między palcami. Gołębie tej rasy nie mogą mieć zbyt odkrytych palców, luźnego upierzenia, zbyt mało wyraźnego koloru. Niedopuszczalne są u gołębi koloru niebieskiego białe plecy lub pierś w kolorze ochry.
|