Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Szczeciński krótkodzioby

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Szczeciński krótkodzioby

Gołąb szczeciński krótkodzioby
Gołąb szczeciński krótkodzioby
     Gołąb szczeciński krótkodzioby został wyhodowany przez hodowców szczecińskich w XIX wieku. Gołąb ten charakteryzuje się krótkimi częściami swojej figury, ale sprawia wrażenie bardzo eleganckiego i zgrabnego ptaka. Gołąb ten posiada głowę w kształcie kostki z bardzo widocznymi zaokrąglonymi krawędziami. Z natury gołębie tej rasy są bardzo żywiołowe, charakterne i bardzo żwawe.



Wygląd


     Gołąb szczeciński krótkodzioby jak już wcześniej było wspomniane posiada głowę z zaokrąglonymi brzegami, jest cała gładka. Na głowie znajduje się wysokie i szerokie czoło. Oczy w barwie perłowej, gołębie posiadające biały brzuszek mają oczy ciemne, zaś pasiaste mają oczy w barwie brązowym. Najbardziej pożądanym kolorem oczu jest jednak barwa perłowa. Brew bardzo wąska w kolorze szaroniebieskim, wyłącznie u czerwonych gołębi, żółtych z pasami oraz u gołębi izabelowych brew ma barwę cielistego. Dziób gruby, tępy, krótki, niecko skierowany do dołu. U gołębi czerwonych, żółtych i żółtych z pasami, izabelowych dziób jest jasny, zaś u niebieskich z białymi pasami, czerwonymi z pasami i u płowych dziób ma kolor rogowy. U wszystkich innych gołębi dziób jest ciemny, zaś woskówki są bardzo dobrze rozwinięte. Gołąb szczeciński krótkodzioby posiada średniej długości szyję, zaś podgardle jest bardzo dobrze wycięte. Pierś bardzo szeroka, dobrze zaokrąglona, mocno wysunięta do przodu. Plecy w partii ramion są wyraźnie szerokie, nieco opadające. Skrzydła krótkie, spokojnie spoczywające na ogonie. Ogon krótki, zamknięty. Nogi krótkie, nie posiadają na sobie żadnego opierzenia. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb szczeciński krótkodzioby jest oceniany za cała budowę ciała, za kształt dzioba, za kolor oczu, za rysunek, za kolor upierzenia oraz za ogólny wygląd i dobrostan. Obrączka numer 7.

Karmidło dla gołębi
Karmidło dla gołębi
     Gołąb szczeciński krótkodzioby posiada upierzenie bardzo dobrze przylegające do ciała, pożądane jest najbardziej krótkie. Gołębie tej rasy występują w następujących kolorach: jednokolorowe, czerwone, żółte, niebieskie z czarnymi pasami, niebiesko - płowe, czerwono - płowe. Sowi, szymel, jasno - bociani. Tygrysi jasny lub ciemny w czarnym, kawowym, miedziany, czerwony i żółty. Z białym brzuszkiem - czarny, miedziany, czerwony, żółty, sowi, szymel. Pasiaste, czerwone i żółte. Biało pasiaste w czerwonym, żółtym, izabelowym, jasnoniebieskim. Wszystkie kolory w jakich występuje gołąb szczeciński krótkodzioby muszą być równomierne i bardzo czyste. Przy swoich nierównomierny rysunek znajdujący się na skrzydłach musi być delikatny, z jasnymi brzegami, dopuszczalne są małe ciemne punkciki znajdujące się w środku piór, na głowie i na szyi nie może być białego koloru. Szymle posiadają na głowie, szyi oraz na korpusie szymlowate wyraźne upierzenie, zaś bocianowate i tygrysie posiadają zwykły charakterystyczny dla innych ras rysunek. Gołębie z białymi brzuszkami posiadają dolną część w barwie białej, rozpoczyna się ona mniej więcej od połowy przodu szyi i ciągnie aż do odbytu. Gołębie pasiaste, czerwone oraz żółto - pasiaste, posiadają śmietankowo - białe podłoże oraz dwa przechodzące, bardzo intensywne, czerwono - brązowe lub żółte pasy, widoczne kolorowe plamki znajdujące się na szyi oraz na karku są dozwolone. Gołębie biało - pasiaste, występują z możliwie wąskimi dwoma widocznymi białymi pasami, zaś gołębie jasnoniebieskie występują bez zaznaczonych pasów.



Poidła dla gołębi
Poidła dla gołębi

Wady wyglądu


     Rasowy gołąb szczeciński krótkodzioby nie może posiadać zbyt dużej lub zbyt długiej figury, zaś ich charakterystyczna głowa nie może być zbyt zaokrąglona i wciśnięta na wierzchołku. Niedopuszczalny jest zbyt długi, cienki dziób, jak również zbyt długie upierzenie. Opuszczone skrzydła są niedopuszczalne. Dużą wadą wyglądu są także duże błędy w rysunku, jak również wadliwy kolor.