Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Garłacz czeski siwy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Garłacz czeski siwy

Czeski garłacz siwy gołąb
Czeski garłacz siwy gołąb
     Garłacz czeski siwy jest gołębiem wyhodowanym na terenach Czech, na tle innych gołębi garłaczy wyróżnia się charakterystycznym siwym ubarwieniem, które jest wywołane czynnikiem genetycznym. Garłacz czeski siwy, jest rasą gołębia, która nie może pochwalić się żadnymi ozdobami z piór, lub jakimś charakterystycznym kształtem ciała, jedynie jego barwa jest charakterystyczna. Dawniej rasa ta, byłą hodowana wyłącznie na terenach Czech, obecnie szczyci się wielkim zainteresowaniem, ze strony zagranicznych hodowców gołębi i ptaków ozdobnych. Gołąb czeski siwy jest nie łatwym ptakiem do hodowli, gołębi tej rasy nie można krzyżować międzyrasowo. W hodowli tych gołębi, hodowcy kładą duży nacisk na szeroką pierś i długi prosty mostek.Wygląd


     Garłacze czeskie siwe posiadają średnią wielkość ciała, która mierzy około 40cm. Postawa stroma około 45°. Głowa powinna być okrągła, wyrazista (kształtem kulista), z wyraźnym czołem. Oczy w barwie od pomarańczowej do czerwonej. Obwódka powiekowa (brew) musi być bardzo gładka, wąska, w barwie ciemnoszarej. Dziób rasowych garłaczy siwych musi być szeroko osadzony, w barwie czarnej. Woskówki bardzo gładkie, słabo rozwinięte. Szyja powinna być odpowiednio długa z gardłem gruszkowatego kształtu zachodzącym aż po dziób, który opiera się na nim. Gardło jest lekko oddzielone w dolnej części tułowia. Pierś gołębia musi być szeroka, na niej musi się znajdować prosty mostek. Plecy także długie, w partii ramion nie mogą być zbyt szerokie. Plecy muszą opadać w linii prostej. Skrzydła i ogon są krótkie. Skrzydła u rasowych gołębi, muszą być krótsze niż ogon, kryjące plecy, dobrze rozłożone. Nieco dłuższy niż skrzydła. Nogi nie za długie, normalnej długości, nieopierzone, z czarnymi pazurkami. Obrączka numer 8. Podczas wystaw ptaków ozdobnych garłacz czeski siwy jest oceniany za, kształt głowy, oczu, brwi, za kształt i kolor dzioba, za kolor, rysunek, za wygląd szyja i ogona, jak również za postawę, figurę oraz ukształtowanie gardła i ogólny wygląd.

Gołąb rasy garłacz czeski siwy
Gołąb rasy garłacz czeski siwy
     Upierzenie gołębi jest krótkie, dobrze przylegające i przypudrowane. Z powodu specyficznego i charakterystycznego upierzenia, garłacz czeski siwy ma niewiele odmian barwnych. U wszystkich gołębi rasy garłacz czeski siwy podstawowym kolorem jest siwy, czyli w przybliżeniu jasno-lodowo-niebieski. Zmiennymi są wyłącznie wzory na rysunku upierzenia . Garłacze czeskie siwe występują w upierzeniu jasno -lodowym- niebieskim. Gołębie o ubarwieniu jasno-lodowo-niebieskim z widocznymi pasami, posiadają na całym swym upierzeniu oraz na gardle bardzo wyrazistą barwę ze srebrzysto-białym połyskiem. Gołębie o ubarwieniu jasno-lodowo-niebieskim z barwą z czarną widoczną karpiowatością, posiadają również gardło ze srebrzystobiałym połyskiem. Lotki są czarne, a u biało-lotnych gołębi białych lotek powinno być od 7 do 9 (tolerowanych jest od 3 do 9 lotek).Wady wyglądu


     Rasowy garłacz czeski siwy nie może posiadać innego koloru niż jego podstawowy czyli siwy. Ptaki nie mogą posiadać jasnego dziobu, ogon nie może być długi i szeroki, jak również jakichkolwiek wad w barwie oraz rysunku, które są dalekie od tych uwzględnionych we wzorcu rasowych. Błędem jest także inny niż w opisie kształt gardła.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!