Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Indian

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Indian

Gołąb rasy Indian
Gołąb rasy Indian
      Indian jest bardzo starą rasą gołębi, niestety ich pochodzenie nie jest do końca sprezycowanie. Jedni uważają że gołębie wywodzą się z Azji Wschodniej, inni twierdzą że rasa została wychodowana w Azji Mniejszej, krążą także poglądy, że gołębie zostały wychodowane w Indiach. Wszystko jednak wskazuje na to, że ojczyzną brodawczaków była Azja Mniejsza i Bliski Wschód, skąd pochodzą różnego rodzaju Bagdety i brodawczaki w tym również Indiany, zwane często dawniej gołębiami tureckimi, cypryjskimi, damasceńskimi. Indian należy do typowych brodawczaków, możliwe że o najbardziej pierwotnej budowie, kariery i dragony powinny zostały dość wyraźnie przekształcone pod względem pokroju. Jednakże współczesne Indiany odbiegają nieco od tych, które dotarły drogą morską przez Afrykę Północną do Anglii i Holandii. Kiedyś gołębie były nieco mniejsze od współczesnego Indiana, posiadały bardzo szerokie i czerwone obwódki wokół oczu, dziub krótki i tępy. Występowały głównie w kolorze białym, czarnym, czerwonym i żółtym. Takie Indiany występują do dziś na terenach Wysp Brytyjskich i w Skandynawii. Brodawczaki zbliżone pokrojem do gołębia rasy Indiana, dotarły na tereny Europy nie tylko za pomocą komunikacji morskiej, lecz także droga lądową. Hodowane na obszarach południowej Polski tzw. staropolskie brodawczaki, hodowane dawniej na terenach Saksonii i Nadrenii brodawczaki, uważane były za potomków brodawczaków sprowadzonych ze Środkowej Europy. Naród Francuzki jest skłonny uznać polskie pochodzenia gołębia Indiana, wręcz nazywają go Polakiem. Obecne gołębie rasy Indian są dziełem wieloletnich i pracochłonnych prac hodowlanych. Ich piękny całokształt, jest skutkiem odpowiednich selekcji. Ogromny wpływ na gołębie tej rasy hodowane w Europie mieli hodowcy ptaków ozdobnych z Anglii oraz Niemiec. Zasługą tych hodowcy jest obecna wielkość Indianów oraz ich piękna budowa ciała.Gołąb rasy Indian
Gołąb rasy Indian

Wygląd


      Rasa gołębi Indian, należy do bardzo silnych ptaków. Gołąb rasy Indian posiada bardzo szeroką głowę, przed i za oczami oraz z tyłu, szczególnie głowa jest szeroka u osobników powyżej dwóch lat. Na głowie znajdują się duże drobnoziarniste brwi o barwie karminowo- czerwonej. Woskówki są bary białej lekko przypudrowanej, są one bardzo wyraźnie podzielone na dwie części. Rasowy gołąb nie powinien posiadać woskówek znacznie gąbczastych. Brwi oraz woskówki rosną Indianom przez ich całe życie. Całościowy piękny wygląd rasowych gołębi Indian, można podziwiać w ich trzecim roku życia. Z profilu głowa tworzy łuk w kształcie koła, nie ma tam żadnych załamań ani spłaszczeń. Wzorzec rasowy gołębi nie przewiduje koroniastych Indianów. Oczy znajdują się w centralnej części głowy, źrenica jest duża, tęczówka barwy perłowej. Nieliczne występujące czerwone żyłki nie uznaje się za dużą wadę. Ptaki o białym i wzorzystym umaszczeniu mają oczy ciemne, ale gdy głowa gołębia wzorzystego (srokatego) jest czarna, żółta, czerwona lub niebieska, wówczas tęczówka powinna być perłowa.

      Dziub silny o średniej długości posiada barwę jasną, u czarnych gołębi jest barwy rogowej. Zarówno górna jak i dolna część dzioba gołębia jest jednakowo silna oraz dobrze do siebie przylegająca. Dziub wraz z głową tworzy łuk, który kształtem przypomina koło, u starszych osobników jest zakłócony przez silnie rozwiniętą woskówkę. U rasowych Indianów dopuszcza się trzy małe brodawki, zaś u starszych ptaków dwie po obu stronach u nasady dzioba jedna na środku pod dziobem.

      Szyja rasowych Indianów, jest szeroka o średniej długości. Bardzo szeroka jest szczególnie w okolicach ramion, jest nieco odchylona do tyłu, zaś pierś ptaków jest szeroka, bardzo mocno wysunięta, dobrze zaokrąglona. Plecy gołębi są krótkie, wyraźnie opadają ku ogonowi. Skrzydła bardzo silne, spoczywają na ogonie, bardzo dobrze przylegają do tułowia i nie opadające poniżej ogona. Ogon jest zwarty, krótki, wyraźnie wystaje spod lotek. Nogi są krótkie i dość szeroko ustawione.
Upierzenie ptaków bardzo dobrze przylega do ich ciała. Gołębie rasy Indian występują w następujących odmianach barwnych: białe, czarne, czerwone, czerwone i żółte, czekoladowe o różnej intensywności barwy, niebieskie, niebieskopłowe, szymle niebieskie, żółte.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!