|
Gołąb Karier |
Gołąb rasy Karier stanowi najstarszą oraz jedną z najpopularniejszych ras gołębi. Należy do grupy brodawczaków. Rasa tych ptaków została wyhodowana w Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Bardzo dawno gołąb Karier był używany wyłącznie do przenoszenia informacji, swoimi czynami uszlachetnił rasy dzisiejszych gołębi pocztowych. Karier został sprowadzony na tereny Europy ponad 100 lat temu. Dziś jest bardzo wysoko cenionym gołębiem wystawowym.
Gołębie rasy karier nie stanowią odpowiedniego gatunku do hodowli amatorskich. Ptaki te nie oswajają się szybko, posiadają wrodzoną skłonność do bójek. Gołębie karier bardzo często zapadają na chorobę dróg oddechowych. Szczególnej pielęgnacji wymaga rozwinięta woskówka ptaka.
WYGLĄD
Gołąb Karier posiada wąską głowę, która w tylnej partii jest zaokrąglona, znajduje się na niej długi i masywny dziób, na którym rozwijają się woskówki. Długość dziobu wynosi około 5 -5,5 cm. Ma prosty kształt i jest tępo zakończony. Gołąb Karier swój dziub zawsze trzyma w poziomie (u karierów uszlachetnionych dziub jest zawsze jasnego koloru). Jego obwódki powiekowe są mocno rozwinięte jak również woskówki na dziobie. Woskówki u dorosłych gołębi rasy karier, przypominają swoim wyglądem włoski orzech, swój końcowy wygląd osiągają dopiero kiedy ptak jest w wieku 3-4 lat. Dziób gołębia w 70% jest porośnięty przez naroślą brodawkowate, zaś 30% stanowi część dolną. Narośl prawidłowo nie powinna dotykać oka ptaka.
|
Gołębie Karier |
Barwa oczu gołębi Karier ma barwę czerwoną lub pomarańczową. Wyłącznie u gołębi białych oraz srokatych oczy mają barwę ciemną. Barwa oczu perłowa jest uważana jako wada rasowa. Częścią charakterystyczną wyglądu gołębia jest jego brew. Obwódki powiekowe u tej rasy są nieproporcjonalne, zawsze są duże nawet trzyrzędowe. Od wewnętrznej strony kształtem przypominają romb, zaś zewnętrzna ich część w szczególności u dorosłych ptaków, sięga nawet poza ich linie głowy.
Gołą rasy Karier posiada długie nogi , które nie posiadają żadnych piór są nagie (nieopierzone), ptak całą swoją stopą stoi bardzo stabilnie na podłożu. Długa jest także szyja, jest smukła i zawsze trzymana pionowo, lekko rozszerza się w partii przy nasadzie, posiada bardzo dobrze wykrojone i zaznaczone podgardle. Jest dużym i bardzo silnym ptakiem. Nosi zawsze wyprostowaną sylwetkę. Jego ciało jest z wyglądu smukłe, ale przy tym jest bardzo silne i muskularne.
|
Gołębie rasy Karier |
Pierś ptaka nie jest szeroka ale za to jest bardzo masywna, gołąb nosi ją lekko wysuniętą do przodu. Skrzydła długie i także bardzo silne, nie mogą dotykać ziemi, ani krzyżować się jak również wystawać poza linię ogona. Ramiona gołębia rasy Karier muszą być lekko wysunięte do przodu. Ogon ptaka jest długi, prosty noszony równo z prostymi plecami, wspólnie tworzą jedną linię.
Kariery nie posiadają bujnego upierzenia, pióra przylegają mocno i gładko do ciała. Stosunkowo gołąb nie posiada dużo piór na ciele, szczególnie jego klatka piersiowa jest bardzo skąpo opierzona. Gołębie karier można spotkać w wielu odmianach barwnych:białe, brązowe, brązowo-płowe, czarne, czerwone, czerwono-płowe, niebieskie, niebieskie z czarnymi pasami, niebiesko-płowe, kawowe, srokate, żółte, żółto-płowe. Wszystkie gołębie Karier o czarnym umaszczeniu nie mogą posiadać pasków. U gołębi o upierzeniu srokatym mogą występować białe plamy na kolorowym upierzeniu. A kolorowe plamy mogą występować na upierzeniu białym. Gołębie o niebieskim upierzeniu mogą posiadać inne odcienie znajdujące się na partii pleców.
|