Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Bagdeta częstochowska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bagdeta częstochowska

Bagdeta częstochowska
Bagdeta częstochowska
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 •       Rasa gołębi bagdeta częstochowska została wyhodowana przez hodowców z Częstochowy oraz z okolic Wielunia pod koniec XX wieku. Bagdety częstochowskie swoje istnienie zawdzięczają gołębią z grup bagdet oraz pocztowych.  WYGLĄD

        Głowa bagdet częstochowskich jest z tyłu zaokrąglona i bardzo dobrze uwypuklona. Szyja gołębi jest średniej długości, ptaki noszą ją zawsze pionowo lecz w okolicach karku jest lekko wygięta w tył. Podgardle jest dobrze wykrojone.
  Oczy koloru białego (gołębie o białym upierzeniu posiadają oczy ciemne) , średniej wielkości, nie są wypukłe lecz schowane. Brwi gołębi są wąskie i posiadają jasną barwę.

        Gołębie bagdety częstochowskie charakteryzują się grubym, długim oraz zakrzywionym dziobem o ciemnej barwie, który jest na końcu tępy (u gołębi o białym upierzeniu dziób może mieć kolor biały, czerwony lub pstry). Jest on gruby, lekko skierowany ku dołowi. Nic z niego nie wypadnie ponieważ gołąb trzyma go szczelnie zamkniętego. Woskówka swoim kształtem przypomina serce w kolorze biało przypudrowanym, jest gładka i pełna. Biegnie na równi z dziobem oraz łukiem czoła, bardzo dobrze przylega.

        Pierś gołębi rasy bagdeta częstochowska jest zaokrąglona i lekko wygięta, zaś mostek jest prosty oraz długi. Plecy opadają ukośnie i tworzą jedną linię wraz z ogonem, który jest bardzo zwarty i nie dotyka podloża , zaś skrzydła gołębia mocno przylegają i leża na ogonie, ale nie krzyżują się.

        Nogi gołębi tej rasy są bardzo silne i mocne, maja średnią długość. Nogi są lekko ugięte w partii stawu skokowym, zaś palce gołębi są bardzo dobrze rozstawione.

  Bagdety częstochowskie
  Bagdety częstochowskie
  Gołębie tej rasy posiadają smukłą ale mocną budowę ciała a ich upierzenie jest gładkie i dobrze przylegające do ciała.
  W hodowlach tej rasy gołębi możemy spotkać różne odmiany barwne
 • białe
 • czarne
 • czerwone
 • czerwono grochowe
 • czerwono krwiste z ogonem i lotkami o jasnej barwie i pstrym podbrzuszem
 • niebieskie
 • niebiesko grochowe z pasami o czarnej barwie
 • żółte

        Gołębie o barwie upierzenia niebieskiego i niebiesko grochowego posiadają dwa wąskie pasy koloru czarnego na skrzydłach. Do gołębi jednokolorowych zaliczane są białe, czarne, czerwone oraz żółte. Dwukolorowe to gołębie o upierzeniu krwistoczerwonego oraz czerwono grochowego z ogonami , lotkami i podbrzuszem o barwie jasnej. Gołębie o pstrym upierzeniu posiadają pierwszy rząd lotek o barwie białej, ich głowa oraz górna część szyi jest widocznie nakrapiana piórkami o barwie białej, i te piórka strasznie dominują w całym upierzeniu. Reszta upierzenia jest charakterystyczna dla gołębi posiada barwy niebieskie, niebiesko grochowe, czarne, czerwono krwiste oraz czerwono grochowe.

       Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie oceniane są za ogólne wrażenie, kształt, figurę, ogólną postawę, nogi, głowę, oczy brwi, szyję, kolor oraz rysunek.  HODOWLA

        W hodowli gołębi powinniśmy zadbać o odpowiednie pomieszczenia dla naszych podopiecznych. Bardzo ważne jest utrzymywanie czystości w gołębnikach , należy codzienne usuwać z wewnątrz kału gołębi, piór oraz kurzu i innych zabrudzeń. Sprzątanie gołębników nie może odbywać się chaotycznie i hałaśliwie, ponieważ możemy przez to wystraszyć wysiadujące jaja samice lub karmiące pisklęta matki.

        Podczas wysiadywania jaj nie możemy zmieniać ściółki w gnieździe, możemy to zrobić gdy pisklęta będą miały co najmniej 10 dni. Gołębią musimy zapewnić także zdrowe oraz urozmaicone pożywienie, które zadajemy ptakom w specjalnych naczyniach, które minimalizują rozrzucanie i marnowanie pokarmu.

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!