|
Gołąb Gdański Wysokolotny |
Gołąb rasy Gdański Wysokolotny został wychodowany za pomocą gołębi perskich oraz z gołębi pochodzących z Kalkuty. Ptak ten dawniej znany być pod nazwą sokoła gdańskiego. Gołąb tej rasy posiada długi tułów który nosi poziomo, głowa przypomina swoim kształtem klin z szeroką koroną rozciągającą się od ucha do ucha . Jego nogi są średniej długości. Ogon gołębia posiada półowalny i szeroki kształt.
WYGLĄD
Rasowy gołąb Gdański Wysokolotny powinien posiadać wąską głowę w kształcie klina, która poszerza się ku tyłowi, nie powinna posiadać żadnych kantów a od dzioba do koronki tworzy jedną linię. Z tylu głowy gołąb powinien mieć szeroką i pełną koronę, bez odstających piór i jakichkolwiek braków w jej upierzeniu.
W zależności od upierzenia gołąb może posiadać oczy koloru; perłowo-białe, szklano-niebieskie, jasno-niebieskie, ciemno-niebieskie, jasno-marmurkowe, ciemno-marmurkowe, mleczno-białe. Barwy białej o niebieskim odcieniu jest brew ptaka.
Dziub gołębia Gdańskiego Wysokolotnego jest cienki o średniej długości (a nawet dłuższy), wraz z głową tworzy jednolitą linię. Woskówki gołębia są delikatne oraz małe.
Szyja smukła z wycięciem podgardla, o średniej długości.
Mocna, szeroka oraz zaokrąglona pierś jest trochę wysunięta do przodu. Plecy gołębia są długie, trochę wklęsłe, nieco opadają i tworzą z linią ogona jedną prostą (podstawą gołębia jest figura pozioma).
Mocne i długie skrzydła gołębia rasy Gdański Wysokolotny bardzo dobrze przylegają do tułowia, opadają na ogon ale nie krzyżują się. Ich lotki są bardzo dobrze zwarte oraz są krótsze niż ogon.
Na ogonie gołębia znajduje się od 14 do 18 szerokich oraz długich sterówek, o sklepieniu półowalnym. Ogon posiada dwie sterówki z każdej strony jest szerszy od piersi. Nie może mieć daszkowatego kształtu.
Nogi gołębia są średniej długości, skoki oraz palce nie posiadają żadnych piór, ich kolor odpowiada barwie jaskrawo-czerwonej, zaś same pazurki są jasne.
Gołąb Gdański Wysokolotny posiada bardzo obfite upierzenie, które jest gładkie i dobrze przylegające do ciała. Upierzenie powinno być lśniące a na szyi oraz karku gołębia pióra powinny mieć metaliczny połysk.
|
Gdańskie Wysokolotne |
Rodzaje kolorów rasy Gdański Wysokolotny:
Jednokolorowe- białe, czarne, czerwone, żółte, niebieskie z pasami, płowe, grochy. Te gołębie posiadają barwę czystą oraz intensywną. U ptaków z upierzeniem czarnym i niebieskim na szyi znajduje się metaliczny połysk koloru zielonego.
marmurkowe - jasne i oraz ciemno-płowe, niebieskie, miedziane, czarne. Ptaki o barwie upierzenia białej posiadają białą głowę, plecy, lotki oraz ogon. Na szyi także występuje biały kolor, który schodzi na skrzydła, pierś oraz podbrzusze gołębia i stopniowo się rozjaśnia. Ciemne ptaki są całe nakrapiane.
wzorzyste - barwa inna niż biała wyłącznie na szyi występuje we wszystkich kolorach. Białe ptaki są tylko na szyi nakrapiane.
arlekiny- we wszystkich kolorach występują pojedyncze barwne pióra na białym tle. Z białą głową, lotkami i ogonem czerwone i żółte, rzadziej czarne i niebieskie. Podstawową barwą upierzenia w tej odmianie gołębi jest barwa biała, zaś piórka o innych kolorach są równomiernie ale taże delikatnie rozmieszczone na ciele ptaka.
srokate- występują we wszystkich kolorach. Gołębie te posiadają wszystkie kolory,głowa, szyja, pierś, siodełko na plecach, same plecy i ogon są pokryte kolorowymi piórkami. Reszta ciała ptaka jest biała, na szyi z przodu może wystąpić widoczna biała plamka w kształcie serca.
|