|
|
Brodawczak Ostrowiecki
|
Brodawczak Ostrowiecki był dawniej określany Świętokrzyskim, został wychodowany w połowie XX wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w jego okolicach. Gołąb powstał poprzez krzyżówki gołębiów o barwie kasztanowo - czerwonej,z jasnymi lotkami i ogonem krzyżowano z miejscowymi krótkodziobymi onazwie "buldog". Brodawczak Ostrowiecki jest gołębiem o średniej wielkości, ma sylwetkę którą przypomina gołębie pocztowego.
Wygląd
Brodawczak Ostrowiecki ma dużą głowę, na której znajduje się szerokie i niskie czoło. Z profilu czoło jest ukośne, zaś górna partia czaszki jest lekko spłaszczona, a tył głowy łączy się łukowato z linia szyi. Oczy maja barwę żółto-pomarańczowego, które przechodzą do barwy ciemno-czerwonego irysa. Brew gołębia jest mięsista, brodawkowo rozwinięta, koliście oraz równomiernie okalająca oko, brew ma barwę cielistą, lekko przypudrowaną. Dziub posiada średnią długość, jest bardzo mocny, tępy, bardzo szeroki u swojej postawy, obie szczęki są równej grubości i bardzo dobrze zwarte, ma kolor rogowy. Górna szczęka gołębia stanowi przedłużenie ukośne opadającej linii czoła. Brodawki nosowe są szerokie oraz silnie rozwinięte. Na dolnej szczęce rasowych dorosłych gołębi powinny znajdować się dodatkowo trzy brodawki (środkowa większa oraz dwie boczne , mniejsze umieszczone blisko kątów nasady dzioba). Brodawki są barwy szaro-cielistej oraz biało przypudrowane. Brodawczak Ostrowiecki ma średniej długości szyję, jest ona niezbyt gruba, zaś szeroka u podstawy, podgardle jest łagodnie zaokrąglone. Pierś gołębia jest szeroka, zaokrąglona i bardzo dobrze umięśniona. Plecy są krótkie, w partii ramion są nieco wklęsłe, które opadają w kierunku ogona. Skrzydła ptaka są dobrze przylegające, mają zaokrąglony kształt w partii ramion, lotki są długie, spoczywają na ogonie, nie krzyżują się ze sobą. Ogon gołębia jest średniej długości, jest dobrze zwarty i jest dłuższy od skrzydeł o około 2cm. Nogi mają średnią wysokość, mają bardzo mocną budowę, skoki oraz palce gołębia nie są opierzone. Brodawczak Ostrowiecki posiada bardzo dobrze przylegające upierzenie. Gołąb tej rasy występuje w następujących barwach: kasztanowo - czerwona z jasnym ogonem oraz lotkami I rzędu. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb jest oceniany za wygląd głowy, oka, brwi, dzioba, brodawki nosowej, za cała swoją budowę, figurę oraz barwę upierzenia. Obrączka nr 8.
|
Brodawczak Ostrowicki w klatce |
Duże błędy wyglądu
Brodawczak Ostrowiecki nie może posiadać wąskiego i wysokiego czoła, łukowej linii profilu głowy. Dziób ptaka nie może być zbyt długi, a dodatkowo który jest u podstawy, spiczasty, osadzony pod złym kontem w głowie. Błędem wyglądu są także płaskie i wąskie brodawki nosowe, lub zupełny brak brodawek na dolnej szczęce u osobników starszych. Brew nie może być wąska, spłaszczona, w barwie różowej lub żółtej oraz nie może być nierówno miernie szeroka. Wadą jest także wydłużona za cienka szyja, jak również wąska pierś oraz długi bądź szeroki ogon. Gołąb rasowy nie może posiadać skrzydeł opuszczonych pod ogonem. Wysokie nogi, opierzone skoki i palce nie są miele widziane u rasowych gołębi. Białe pióra na barwnym tle podstawowym są błędem wyglądu. Brodawczak Ostrowiecki nie może mieć innego koloru niż inny typowy dla tej rasy. Długa i wąska figura budowy to wada rasowych gołębi.
|
|
|
Komentarze (1)Autor: adon (6)Iloć zatwierdzonych komentarzy (2017-02-27, 16:37:21) [odpowiedzi: 0] Temat: Witam.
Na pierwszym zdjęciu, żółty gołąb, jest to brodawczak staropolski.
Pozdrawiam. A.Z. |
|