Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Hiszpan

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Hiszpan

Hiszpan czarny mazer
Hiszpan czarny mazer
      Gołąb rasy Hiszpan swoim wyglądem przypomina gołębia Bagdetę. Gołąb ten zaliczany jest do ptaków uformowanych, z grupy barwnych. Za ojczyznę gołębia Hiszpana uznawana jest Turyngia, ptaki hodowane były nad Elsterą (po mimo swojej nazwy nie posiada domieszki krwi Bagdety Hiszpańskiej). Hiszpan został wyhodowany poprzez krzyżowanie ptaków następujących ras: gołębiklatkach na wystawach ptaków ozdobnych . W roku 1924 powstał klub hodowców gołębi rasy Hiszpan, po drugiej wojnie światowej wytyczono wzorzec rasowy oraz zostały wytyczone wspólne cechy hodowlane. W Polsce gołębie rasy Hiszpan są także hodowlane.

WYGLĄD

      Gołąb rasy Hiszpan posiada zwartą budowę ciała. Bardzo charakterystyczna jest jego głowa, na której jest osadzony nieco zakrzywiony dziób, całość z profilu przypomina niezamocowany łuk. Czoło gołębia jest wąskie razem z dziobem tworzy ostry klin. Tylna partia głowy łączy się z szyją, która jest średniej długości i rozszerza się równomiernie w stronę korpusu. Rasowy Hiszpan nie posiada koronki na głowie, różnorodne załamania i niedoskonałości na głowie są uważane za duży błąd.

      Dziób Hiszpana ma długość około 2,6 do 2,8 cm. Woskówka bardzo dobrze przylegająca, swoim kształtem przypomina "serce". Oczy ptaka mają kolor pomarańczowy (wyłącznie u białych gołębi "gąsek" oczy są koloru ciemnego), otoczone są brwią koloru soczystej czerwieni o delikatnej strukturze, znajdują się na środku głowy. Niedopuszczalne są oczy barwy perłowej. Podgardle gołębia jest zaokrąglone i szerokie. Pierś Hiszpana jest lekko uniesiona, nadaje mu to wiele gracji i uroku. "Węzeł Bagdetowy" uważany jest za duży błąd wzorca. Szyja gołębia nie może być długa, ani za bardzo krótka. Rasowy Hiszpan swoim wyglądem nie może przypominać kaczki lub nawet najpiękniejszego łabędzia.

      Hiszpan ma krótkie plecy, które są szerokie w ramionach. Plecy bardzo lekko opadają w kierunku ogona, który powinien być noszony przez ptaka poziomo. Ogon jest średniej wielkości, zwarty. Skrzydła gołębia także są średniej wielkości, bardzo dobrze przylegają do korpusu, swoją długością nie sięgają do końca ogona (kończą się około 1 cm przed końcem ogona). Skrzydła Hiszpana po mimo swojej średniej długości, bardzo dobrze unoszą go podczas lotu. Nogi ptaka są barwy czerwonej o średniej długości, muszą być zawsze gładkie bez żadnych piór (nagie) i szeroko rozstawione.

Golab hiszpan samica
Golab hiszpan samica
      Istnieją gołębie ras Hiszpan posiadające jednolite upierzenie: białe, czarne, niebieskie z czarnymi pasami (stalowoniebieskie), jednolicie czerwone i żółte. Znane są także ptaki z upierzeniem czarnym, niebieskim, czerwonym i żółtym z białymi pasami. U gołębi z upierzeniem czarnym z białymi pasami mogą występować liczne lustra na ogonie oraz jaśniejsze lotki z czarnym obrzeżem. Gołębie z umaszczeniem czarnym z białymi pasami występują także z białym półksiężycem znajdującym na piersi. Barwa rdzawa na białych paskach gołębia rasy Hiszpan jest dużym błędem.

      Bardzo piękne i charakterystyczne są gołębie Hiszpany, które posiadają białe tarcze na skrzydłach. Znane są gołębie biało-tarczowe o barwie czarnej, czerwonej i żółtej. Istnieją także gołębie czerwone i żółte z "różą" na skrzydle, ale są one bardzo rzadko spotkane w hodowlach. Hiszpany z różą mogą mieć kilka białych piór, które znajdują się na plecach ptaka.

      Najczęściej hodowlane są hiszpany łuskowate (tzw. mazery), o barwie czarnej i czerwonej, do których dołączyły ptaki żółto łuskowate. Gołębie łuskowate charakteryzują się ciemniejszą głową i szyją, łuskowatość ptaków powinna być równomiernie rozmieszczona, w szczególności w partiach skrzydeł pokrywowych. Lotki oraz sterówki powinny posiadać obrzeże. Uznawane są ptaki, które posiadają ciemniejsze lotki oraz ogon. Hodując gołębie łuskowate hodowca powinien duża uwagę zwracać na ich oczy, niektóre gołębie posiadają załamane oko, czyli nie jest ono całkowicie pomarańczowe, uznawane jest to za duża wadę. Po mimo posiadanej wady na oku, mazery mogą mieć całkowicie zdrowe potomstwo z idealnymi oczami. Gołębie hiszpany o barwie upierzenia czarnej, niebieskiej oraz czarno łuskowatej, posiadają na samym końcu dzioba widoczną, charakterystyczną ciemniejszą plamkę.

      Bardzo pięknie prezentują się hiszpany o rysunku, który przypomina rasę gołębia gąskę wiedeńską. Hiszpany przypominające gołębie gąski istnieją w czterech barwach upierzenia : czarnej, czerwonej, niebieskiej oraz żółtej. Gołąb gąska posiada całkowicie białe skrzydła, brzuch oraz głowę, która posiada śliniaczki, które dotykają piersi. Charakterystyczna biała linia białych piór od głowy aż do piersi, nie może posiadać żadnych załamań. Reszta piór na ciele gołębia jest w soczystym intensywnym kolorze. Widoczne mało liczne pojedyncze pióra pod ogonem nie są uważane za błąd rasowości.

      Wszystkie gołębie rasy Hiszpan muszą mieć bardzo soczyste intensywne upierzenie, które jest metalicznie lśniące i przykuwa uwagę nie tylko hodowców. Na ciele rasowego gołębie nie mogą znajdować się żadne rdzawe odcienie, a pióra musza idealnie przylegać do ciała.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!