Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Zamojski Ozdobny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Zamojski Ozdobny

Gołąb Zamojski Wysokolotny
Gołąb Zamojski Wysokolotny
      Gołąb Zamojski ozdobny został wyhodowany w Polsce na obszarach Zamościa oraz na pobliskich miejscowościach. Gołębie Zamojskie ozdobne są ptakami o pięknym wyglądzie, mają bardzo łagodne usposobienie. Hodowcy pracujący nad tą rasą, chcą uzyskać ptaki o bardzo krótkim dziobie i poziomej postawie. Zamojski ozdobny jest gołębiem obecnie hodowanym w wolierach, dlatego ptaki nie posiadają dużych zdolności do lotu.



WYGLĄD

      Głowa gołębia Zamojskiego ozdobnego jest okrągła, bardzo łagodnie łączy się z karkiem ptaka, nie posiada na sobie żadnych kantów i wystających guzów. U odmiany gołębia typu czubatego, na głowie znajduje się ostro zakończony czubek, który jest widocznie na końcu uniesiony do góry. Górna krawędź czubka znajduje się na wysokości dolnej krawędzi oka. Czubek stanowi grzywa, złożona z piór na szyi.
      Oczy ptaka są spore, duże, mają perłową tęczówkę z czarną źrenicą, oczy u biało umaszczonych gołębi są ciemne. Brew podwójna gołębia jest także szeroka, barwy jasno- cielistej. Dziub gołębia Zamojskiego ozdobnego jest krótki (do tego zmierza hodowla ptaka), gruby oraz tępo zakończony. Barwa dzioba u gołębi niebieskich i niebiesko-grochowych oraz ptaków czarnych, jest jasna. Na dziobie dopuszczalna jest czarna plamka, na jego górnej części. Woskówki są barwy pudrowej, są bardzo wyraźnie. Szyja ptaka jest średniej wielkości, bardzo łagodnie przechodzi w kark oraz dobrze łączy się z plecami. Szyja w górnej partii jest lekko wychylona ku tyłowi. U gołębi posiadających czub, z tyłu szyi tworzy się pewnego rodzaju grzywa, która przechodzi w czubek bez jakiegokolwiek zaznaczenia. Podgardle lekko wybrane.
Gołąb Zamojski ozdobny z grzywą
Gołąb Zamojski ozdobny z grzywą
      Pierś gołębia Zamojskiego ozdobnego nie jest szeroka, zaś lekko uniesiona i lekko wysunięta do przodu. Plecy ptaka także nie należą do szerokich, są wydłużone, lekko opadają, wraz z ogonem ptaka tworzą jedna linię. Skrzydła gołębia są bardzo mocne i idealnie przylegają do jego ciała. Lotki są noszone przez ptaka na ogonie, lotki są długie, sięgają do końca ogona (lub czasami mogą być minimalnie krótsze). Lotki nie stykają się ze sobą i nie krzyżują na ogonie. Pióra ptaka drugorzędowe lekko wystają poza linię pleców, tworzą w ten sposób swojego rodzaju żagle szerokie i także szeroko zakończone. Ogon gołębia jest długi, nieco rozszerzający się przy końcu, noszony zawsze w jednej linii z linią pleców. Ogon gołębia Zamojskiego ozdobnego składa się z 12 sterówek. Ogon ma kształt nieco łódkowaty, pióra ma szerokie. Gołąb trzymany na ludzkiej dłoni, powinien zawsze rozkładać swój ogon szeroko, w rozłożonym ogonie nie może być żadnych przerw między piórami, gdy jest on w pozycji poziomej lub lekko pochylonej ku dołowi. Nogi ptaka są krótkie, zawsze szeroko rozstawione, zaś skoki oraz palce są nieopierzone, pazurki barwy jasnej.

      Gołębie rasowe Zamojskie ozdobne posiadają upierzenie szerokie, bardzo obfite i dobrze przylegające do ciała. Gołębie wstępują w następujących kolorach, gdzie barwy są zawsze czyste i błyszczące. jednokolorowebiałe, czarne, czerwone, kawowe, żółte, niebieskie, grochowe, pstre występują we wszystkich kolorach, pstre o barwnej głowie głowa, śliniaczek, regularne plamy na tarczach skrzydeł i plecach, ogon w kolorze lub biały, bądźź mieszane sterówki, piersi i lotki białe lub przeplatane, pstre o białej głowie, lotkach i ogonie gdzie barwy są zawsze czyste i błyszczące.
Obrączka numer 7.





BŁĘDY WYGLĄDU

      Gołąb Zamojski ozdobny posiadający dużą kostkową głowę, widocznie spłaszczone czoło, zbyt szeroki lub spłaszczony czubek. Za błąd rasowy uważa się gołębie z dużym , długim lub całkowicie ciemnym dziobem, z małymi oczyma niewłaściwej barwy. Błędem jest także brew barwy czerwonej lub ciemnej, opierzone nogi, ogon uniesiony do góry, który zwęża się ku końcowi. Gołąb rasowy nie powinien nosić skrzydeł pod ogonem, nie może mieć więcej sterówek w ogonie niż 12, nie może pulsować szyją. Gołąb Zamojski ozdobny nie może mieć małej i szerokiej budowy ciała, która nie jest proporcjonalna do jego całej figury. Błędem wyglądu jest także wydłużony mostek, za wysoka postawa, barwa upierzenia mało intensywna i bez połysku. Podczas wystaw Gołąb Zamojski ozdobny jest oceniany za budowę figury, za postawę, za kształt głowy oraz kształt czuba, ocenie podlega także dziób i jego długość, brew oraz ich kolor, jak również kolor upierzenia i ogólny wygląd.

Komentarze (3)
Autor: adon  (6)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2017-02-27,  16:47:02)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Nazwa rasy.


Witam.
Rasa obecnie nosi nazwę- zamojski krótkodzioby.
Pozdrawiam. A.Z.
Autor: ~przemek0511     (2016-11-05,  20:04:04)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 91.239.247.145)Odpowiedz
Temat:

zamojski


Weźcie usuńcie zdjęcie tego perukarza!!! Nie ma zamojskich z ozdobnymi grzywami!!! I prawdziwe zamojskie bez domieszek ras krótkodziobych jak np.maściuch,mewka elbląska,gąska itp.itd mają duże zdolności lotowe!
Autor: ~Wojtek K     (2015-07-28,  14:00:09)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 95.49.172.230)Odpowiedz
Temat:

perukarz


Nie nazywajcie tego perukarza zamojskim!!!


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!