Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Brodawczak Podkarpacki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Brodawczak Podkarpacki

Brodawczak Podkarpacki
Brodawczak Podkarpacki
  • Wygląd
  • Błędy wyglądu
  •       Brodawczak podkarpacki należy do gołębi z grupy brodawczaków. Jak inne rasy gołębi wywodzi się od gołębia skalnego. Brodawczak podkarpacki jest starą rasą gołębia, która najliczniej jest hodowany na obszarach Podkarpacia. Historia związana z hodowlą tych gołębi nie jest do końca znana, tak samo jak ma się to u innych rasach polskich gołębi. Prawdopodobnie rasa Brodawczaka podkarpackiego pochodzi ze wschodu (najprawdopodobniej pochodzi z krajów Orientu), na samym początku te gołębie były głównie hodowane na terenach Lwowa, a następnie na terenach Krakowa. Z upływem czasu rasa ta zaczęła się rozprzestrzeniać w kierunku zachodnim.

    Wygląd


          Brodawczak podkarpacki jest gołębiem posiadającym bardzo szlachetną budowę ciała, jest silny, bardzo czujny oraz nie płochliwy. Gołąb posiada bardzo duża głowę, na której znajduje się szerokie, ukośne czoło. Ciemię ptaka jest bardzo płaskie z dobrze widoczną kością potyliczną, która dość łagodnie (łukowato) łączy się z linią szyi. Oczy gołębia mają średnią wielkość, ich źrenica jest mała, tęczówka oka ma barwę perłową lub perłowo-pomarańczową, która czasami przechodzi w barwę czerwoną. U biało umaszczonych gołębiach oczy są ciemne. Brwi gołębia są duże, wyraziste, brodawkowate, bardzo mocno rozwinięte, cieliste, brwi składają się z kilku ułożonych warstwowo pierścieni, które są przyprószone pudrem o białej barwie. Brwi u dorosłych gołębi jest wyraźnie wystające poza profil głowy natomiast od wewnątrz w kształcie wielokąta lub karo. Brodawczak podkarpacki posiada średnią długość, jest wyraźnie szeroki u podstawy, koniec górnej szczęki jest tępy, bardzo lekko zagięty w kierunku dołu, obie szczęki mają równą grubość, są bardzo dobrze zwarte, mają barwę jasno rogową, dopuszczalna jest u rasowych ptaków czarna muszka, która znajduje się na górnej szczęce. Wokół górnej oraz dolnej szczęce, znajdują się bardzo silnie rozwinięte brodawki, woskówka nosowa jest bardzo szeroka, w środku jest podzielona, u dorosłych gołębi jest chropowata i pomarszczona. Ptaki tej rasy posiadają średniej długości szyję, która nie jest zbyt gruba, ale jest bardzo szeroka u podstawy, jest bardzo dobrze osadzona.
    Gołab Brodaczak Podkarpacki w klatce
    Gołab Brodaczak Podkarpacki w klatce
    Pierś jest proporcjonalnie szeroka do reszty ciała, ma kształt zaokrąglony, jest lekko uniesiona oraz wysunięta do przodu. Skrzydła Brodawczaka podkarpackiego są bardzo mocne, idealnie przylegają do ciała, posiadają zaokrąglone ramiona, lotki są długie, zwarte, noszone zawsze na bocznych sterówkach ogona. Ogon jest długi, średnio zwarty, jest dłuższy od lotek. Nogi średniej długości, są lekko ugięte, maja bardzo mocną budowę. Skoki oraz palce gołębia są nieopierzone, barwa pazurków jest rogowa. Upierzenie jest bardzo obfite, gęste oraz bardzo dobrze przylega do ciała. Brodawczak podkarpacki występuje w następujących odmianach barwnych: jednobarwne: białe, czarne, czerwone, grochowe (niebieskie nakrapiane), niebieskie pasami, pstre w różnych wariantach w tym też jednobarwne z białymi piórami w ogonie żółte. Gołębie rasowe posiadają barwę jednolitą, intensywną z wyrazistym metalicznym połyskiem. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb jest oceniany za wygląd głowy, oczu, brwi, dzioba, brodawek nosowych, za całą budowę swojego ciała, za postawę, jak również za kolor upierzenia.

    Błędy wyglądu


          Rasowy Brodawczak podkarpacki nie może posiadać wąskiego oraz płaskiego czoła. Łukowata linia profilu głowy nie jest pożądana. Obwódki oczu nie mogą mieć barwy czerwonej lub różowej. Błędem wyglądu są także słabe narośla znajdujące się wokół oczu oraz dzioba. Dziub nie może być zbyt krótki oraz wąski u podstawy.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!