Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Kurak maltański

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kurak maltański

Kurak maltański w klatce
Kurak maltański w klatce
 • Wygląd
 • Wady wyglądu
 •       Kurak maltański należy do gołębi z grupy kuraków. Gołąb ten wywodzi się z północnowłoskich miast, między innymi z Florencji. Udział w stworzeniu rasy kuraka maltańskiego, miała już nie istniejąca rasa gołębi leghorn runt, w późniejszym okresie, do tworzenia tej rasy używano także gołębie rasy bagdeta francuska. Z wyglądu gołąb bardzo przypomina kurę niż gołębia. Rasa kuraka maltańskiego znana jest w Polsce od dawna, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród hodowców, ale jest rasą gołębi bardzo rzadko hodowlaną.

        Kurak maltański charakteryzuje się krótkim ciałem z bardzo długą szyją oraz długimi nogami. Bardzo charakterystyczny, jest także jego krótki ogon, który przypomina ogon kurzy.  Wygląd


        Kurak maltański posiada wydłużoną głowę, na której znajduje się wąskie czoło. Brew u białych ptaków ma barwę jasno - czerwoną, zaś pozostałe ptaki mają brew w barwie cielistej. Dziub ma średnią długość, ale jest bardzo mocny. U ptaków o barwie białej, czerwonej oraz żółtej dziób ma barwę woskową, zaś u ptaków o barwie brązowej dziób ma barwę rogową, a u pozostałych barwę ciemną. Oczy u białych osobników są barwy ciemnej, zaś u pozostałych mają barwę pomarańczową. Szyja długa, zawsze noszona przez gołębie tej rasy gołębi pionowo. Pierś noszona wysoko, zaś brzuch widocznie zaokrąglony. Plecy kuraka maltańskiego są krótkie, ale szerokie. Plecy razem z szyją oraz ogonem tworzą literę "U". Bardzo krótkie skrzydła gołębia, ściśle przylegają do ciała, zaś lotki są skierowane końcami do góry. Kuraki maltańskie posiadają krótkie ogony, które są zawsze noszone do góry. Ogon wygląda tak jakby był przycięty. Nogi długie i bardzo mocne, skoki nie posiadają na sobie żadnych piór.

  Ogon kuraka maltańskiego
  Ogon kuraka maltańskiego
        Gołąb kurak maltański występuje w jedenastu odmianach barwnych. Upierzenie ptaka bardzo dobrze przylega do ciała. Gołębie występują w barwach jednokolorowych , białe, brązowe, czarne, grochowe, czerwone, niebieskie z czarnymi pasami, szekowate oraz tygrysowate. Średnica obrączki powinna wynosić 9 mm.  Wady wyglądu


        Rasowe kuraki maltańskie nie powinny mieć długich, cienkich dziobów, szyja nie powinna być gruba i krótka. Wadą wyglądu są także krótkie nogi lub iksowate, niedopuszczalny jest także ogon noszony płasko.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!