Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Ryś polski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Ryś polski

Gołąb rasy Ryś polski
Gołąb rasy Ryś polski
     Gołąb o nazwie Ryś polski, jak sama nazwa wskazuje, jest polska odmianą gołębia z grupy ptaków uformowanych. Ryś polski wywodzi się od gołębia skalnego (Columba livia). Gołąb ten jest najstarszą rasą hodowaną na terenach Polski (znany już od XVIII w, rozkwit rasy miał miejsce w XIX wieku na obszarze Krakowa i Podkarpacia), najbardziej uszlachetnione hodowle rysia polskiego mieszczą się na terenach Czech, Niemiec oraz Słowacji. Gołąb rasy ryś polski w Europejskiej federacji znany jest jak rasa gołębia pochodząca z Niemiec.

      Ryś polski jest bardzo cenionym gołębiem użytkowym, należy do ras dużych. Budowa jego ciała, jest bardzo masywna. Posiada on szeroką, dobrze umięśnioną pierś, całe ciało ptaka wygina się ku tyłowi. Masywną budowę gołębia bardzo dobrze podkreślają jego krótkie, rozstawione nogi. Gołąb posiada oczy o barwie czerwonej, zaś jego obwódki powiekowe jednoczą się z barwą upierzenia na głowie. Masa ciała rasowego Rysia polskiego nie może mieć miej niż 500 g (najbardziej pożądana waga wynosi 800 g).WYGLĄD

     Najbardziej dopracowanymi hodowlano są odmiany o barwie upierzenia :łuskowatej, niebiesko łuskowatej oraz niebieskiej z białymi pasami. Pozostałe odmiany Rysia polskiego są bardzo zróżnicowane. Obecnie są hodowane dwa typy gołębia rasy Ryś polski, tzn. typ stary - który charakteryzuje się ciałem mniej masywnym oraz posiada mniej zwartą budowę , jak również typ żwawszy- który charakteryzuje się swoim słynnym "temperamentem", typ ten jest obecnie traktowany jako nowy typ tego gołębia (przypomina on wyglądem gołębia kinga lun gołębia mondaina), który jest zgodny z obecnie panującym wzorcem gołębi rasowych.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!