Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Orlik Białostocki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Orlik Białostocki

Orlik Białostocki
  • WYGLĄD
  • Wady wyglądu
  • Orlik Białostocki
         Gołąb Orlik Białostocki pochodzi z Polski, został wyhodowany około roku 1950 na terenach białostocczyzny. Najwięcej starań w uzyskaniu tej rasy gołębia, włożyli hodowcy ptaków z terenów Wysokiego Mazowieckiego, Łap oraz okolicznych miejscowości. Spoglądając na gołębia tej rasy, możemy zauważyć ptaka o średniej wielkości z wysuniętą i dość szeroką piersią, jego skrzydła są opuszczone pod nieco uniesionym ogonem.



    Wygląd

         Orlik Białostocki ma dość szeroką, gładką, ale małą głowę, która jest wyraźnie zaokrąglona i posiada nieznacznie spłaszczone, wysokie czoło o ciemnym kolorze. Średniej wielkości oczy gołębia mają barwę bursztynową. Brew u ptaków o żółtym i czerwonym upierzeniu jest cielistej barwy, zaś u czarnych jasnoszara. Dziób gołębia jest krótki, zaś u nasady szeroki oraz tępo zakończony. U ptaków o żółtym umaszczeniu dziób jest jasny, zaś ptaków z czerwonym umaszczeniem jasnorogowy, zaś u czarnych jest czarny. Szyja gołębia jest pełna, szeroka o średniej długości oraz szeroko osadzona. Szyja w harmonijny sposób łączy się z jego piersią. Podgardle gołębia jest bardzo dobrze wykrojone i zaokrąglone.

         Pierś gołębia Orlika Białostockiego jest szeroka i zaokrąglona, nieco uniesiona i wysunięta do przodu. Ptak ma szerokie i proste plecy, które są lekko opadające ku tyłowi, razem z ogonem tworzy jedną linię. Orlik Białostocki ma dość długie skrzydła, które nie wystają z poza linii ogona. Skrzydła bardzo dobrze przylegają do tułowia, są noszone przez gołębia pod ogonem, ale nie dotykają podłoża i się nie krzyżują. Ogon gołębia jest płaski, ma średnią długość, dość szeroki, posiada na sobie od 16 do 22 sterówek. Nogi ptaka są krótkie i zawsze są szeroko rozstawione. Palce oraz skoki nie posiadają na sobie żadnego upierzenia, zaś pazurki gołębia są w kolorze jego dzioba (dziób jest rożnego koloru, w zależności od danego upierzenia).

    Orliki Białostockie
    Orliki Białostockie
         Gołębie Orliki Białostockie mają bardzo piękne i obfite upierzenie, które doskonale przylega do ciała. Gołębie tej rasy występują w trzech odmianach barwnych: czarne, czerwone i żółte. Ptaki tej ras mają upierzenie bardzo dobrze nasycone kolorem, na ich szyi znajduje się metaliczny połysk, nie posiadają żadnych pasów na skrzydłach. Ogon ptaków jest barwy białej, na którym znajdują się kolorowe skrajne sterówki, w barwie podstawowej gołębia, czyli w licznie 1:1, 2:2, 3:3. U gołębi o upierzeniu żółtym i czerwonym, lotki oraz kolorowe sterówki, są cieniowane z kolisto owalną plamą. U ptaków o umaszczeniu czarnym sterówki oraz lotki są o jednolitej nasyconej barwie. U Orlików Białostockich rozgraniczenie koloru podstawowego oraz białego następuje w 1/3 piór okrywowych ogona, w możliwie równej linii. Barwa podstawowa znajdująca się na brzuchu sięga aż do ogona. Spodnie pióra gołębia znajdujące się na jego okrywie musza być zawsze o barwie białej.



    Wady wyglądu

         Głowa za duża, wydłużona oraz wyraźnie wąska, posiadająca niskie czoło. Brew w barwie czerwonej lub różowej. Gołąb posiadający oczy w barwie innej niż bursztynowej. Szyja zbyt długa lub cienka. Pierś gołębia wąska i noszona nisko. Ptak, który nosi skrzydła na ogonie lub skrzydła krzyżujące się pod ogonem, mniej niż 16 lub 22 sterówek. Nogi o zbyt wąskiej postawie. Upierzenie ptaków z wyraźnym odcięciem kolorów, cieniowania barw na sterówkach i lotkach u ptaków o żółtym i czerwonym upierzeniu, różna ilość i syntetyczność kolorowych sterówek. Gołębie o małym i zbyt niskim nasyceniu kolorów podstawowych.

    Gołębnik
    Gołębnik
         Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb Orlik Białostocki oceniany jest za: budowę oraz podstawę figury, podgardle, za wygląd szyi, skrzydeł, ogona, nóg, za barwę upierzenia, za intensywność barw upierzenia, za rysunek, za całe upierzenie, za wygląd głowy, oczów, brwi, dzioba. Za dobrostan gołębia, w szczególności za jego kondycję oraz opiekę hodowli.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!