Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Wywrotek chiński

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Wywrotek chiński

Wywrotek chinski
Wywrotek chiński
     Chiński wywrotek to przedstawiciel bardzo starej rasy gołębi wywodzącej się z okolic Pekinu. Rasa ta zyskała popularność na początku XVII wieku, około roku 1700, od tamtej pory była hodowana. Gołębie tej rasy charakteryzują się wysoko lotnością. Chiński wywrotek jest gołębiem o bardzo silnej postawie, którą utrzymuje w pozycji poziomej. Cechą charakterystyczną, która zwraca szczególną uwagę jest czub tych ptaków ozdobnych, który swoim wyglądem przypomina nieco grzebień kur. Czub ten jest uformowany z piór, wśród hodowców gołębi jest nazywany mianem "czółka". Chiński wywrotek występuje także w odmianie gołębi gładkowłosych.Wygląd


     Chiński wywrotek posiada głowę o średniej wielkości i o okrągłym kształcie. Na głowie znajduje się szerokie czoło z którego z przodu wyrasta czub. Który jest w partii tylnej bardzo dobrze rozbudowany. Występują także gołębie tej rasy bez czuba, tak zwane gładkogłowe. Oczy rasowych wywrotków chińskich powinny mieć zawsze barwę brązową. Brew zawsze jest podwójna oraz bardzo gładka o bardzo jasnej barwie. Szeroko osadzony dziób powinien mieć długość krótką (nie za krotką) lub średnią (ale nie za długą). Szyja tych rasowych gołębi posiada średnią długość oraz jest dość mocna, zaś pierś jest szeroka o bardzo dobrze zaokrąglonych kształtach, nieco wystająca. Plecy dość szerokie, nieco opadające do tyłu. Skrzydła mocno zwarte, bardzo dobrze przykrywające plecy, swoją długością nie sięgają do końca ogona. Ogon tych rasowych gołębi charakteryzuje się średnią długością, jest złożony z około 12 lub 14 sterówek. Ogon jest zwarty, tworzy z plecami jedną linię. Nogi o średniej długości, zaś upierzenie jest bardzo sprężyste oraz bardzo gładkie.

Wzór wyglądu wywrotka chińskiego
Wzór wyglądu wywrotka chińskiego
     Podczas wystaw ptaków ozdobnych wywrotek chiński jest oceniany za postawę, za kształt swojej figury, za czub, za głowę, za kształt i długość dzioba, za barwę oczu, za barwę i kształt brwi, za barwę oraz cały rysunek, jak również za ogólny wygląd i dobrostan. Grupa IX Lotne. Obrączka numer 8.

     Rasowe wywrotki chińskie występują w kolorach biało-czarnych. U tych rasowych gołębi bardzo kolorowa jest głowa, jak również szyja, pierś, ogon ze swoim przykryciem, klin oraz pięć skrajnych lotek. W białej barwie są tarcze skrzydeł. Biel także przechodzi na partii lotek, brzucha oraz ud. Plecy mogą mieć barwę białą lub bardzo barwną. U rasowych wywrotków chińskich bardzo pożądana jest intensywna i czysta barwa upierzenia.Wady wyglądu


     Chiński wywrotek rasowy nie powinien posiadać zbyt małego i wąskiego korpusu. Wadą jest także zbyt słabo rozwinięty czub (w odmianie gołębi z czubem). Rasowe gołębie tej rasy nie powinny posiadać za długiego oraz zbyt krótkiego dzioba. U chińskich wywrotków niedopuszczalne są oczy w barwie czerwonej, za wąskie bądź o odmiennej barwie brwi. Plecy nie mogą być otwarte, barwa nie powinna być u rasowych osobników matowa. Niepożądane są także nierównomierne białe tarcze skrzydeł, zaś szczególnie niepożądany jest bardzo mocno zniekształcony rysunek.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!