Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Turkot szmelneński

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Turkot szmelneński

Turkot szmeleński w klatce
Turkot szmeleński w klatce
  • Wygląd
  • Wady wyglądu
  •      Za obszary wyhodowania Turkota szmelneńskiego uważa się Saksonie i Turyngie. Gołąb tej rasy jest silny, długi o średniej wysokości. Ptak posiada prawie poziomą postawę ciała oraz rozwidlony ogon. Turkot szmeleński bardzo dobrze turkocze.



    Wygląd


         Turkot szmeleński ma gładką zaokrągloną głowę, na której znajduje się wysokie czoło. Brew jest wąska, a jej barwa uzależniona jest od danej barwy upierzenia. Barwa ta może być od jasnej do ciemnej. Oczy mają barwę perłową. Dziób gołębia ma średnią długość, jego barwa jest uzależniona od danej barwy upierzenia (od jasnej do ciemnej). Szyja także ma średnią długość, jest pełna, wyraźnie wystaje do przodu. Podgardle dobrze zaokrąglone. Pierś turkota szmeleńskiego jest wypukła i szeroka. Plecy nieco pochyłe, długie oraz szerokie. Skrzydła bardzo silne, szerokie, idealnie zakrywają plecy, posiadają na sobie bardzo długie lotki. Ogon składa się z około 14 długich i szerokich sterówek. Ogon jest w środkowej części podzielony przez rozwidlenie. Turkot szmeleński nie posiada gruczołu kuprowego. Nogi ptaka mają średnią długość, posiadają na sobie tzw. pończoszki. Palce nie mają na sobie żadnych piór. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie tej rasy są oceniane za kształt i budowę ciała, za postawę, za kształt ogona, za pończoszki, jak również za kolor oczu oraz brwi. Ocenie podlega także kolor upierzenia i wrażenie ogólne. Obrączka numer 9.

    Gołębie w gołębniku
    Gołębie w gołębniku
         Upierzenie gołębi tej rasy jest szerokie, długie oraz naprężone. Gołąb ten występuje w kolorze białym, czarnym, czerwony, czerwonopłowym, niebieskim z czarnymi pasami, niebieskim bez pasów, niebieskim z białymi pasami, niebieskopłowym ciemnymi pasami lub bez pasów, jasnoniebieskim z białymi pasami,niebieskimgrochowym, niebieskopłowym grochowym, czerwonopłowym grochowym,skowronkowatym, szroniatogłowym w kolorze czarnym. żółtym, żółtopłowym, żółtopłowym grochowym. Występuje także w kolorze tygrysowatym oraz w kolorze szek, czarnym, czerwonym, niebieskim oraz żółtym. Wszystkie kolory rasowych turkotów szmeleńskich muszą być bardzo nasycone oraz nieskazitelnie czyste. Gołębie o umaszczeniu niebieskim i płowym nie mogą być zasmolone. Występujące pasy na umaszczeniu ptaków musza być bardzo czyste, nie zbyt szerokie oraz nie mogą się łączyć. Gołębie grochowe powinny posiadać możliwie proporcjonalny i równy rysunkiem znajdujący się na skrzydłach. Gołębie niebieskie z białymi pasami, muszą być okalane wąską lamówką w barwie czarnej. Gołębie o upierzeniu jasnoniebieskim nie posiadają tej czarnej lamówki na pasach. Gołębie o umaszczeniu skowronkowatym muszą posiadać pierś w barwie ochry. Gołębie o upierzeniu żółtopłowym posiadają żółtą barwę na szyi, piersi, jak również kolor głowy od jasnego do jasnożółtego , zaś u samic dopuszczalne jest nieco posiadania koloru upierzenia na piersiach oraz na brzuchu. Czerwonopłowe gołębie są bardzo podobne do gołębi żółtopłowych, ale są w barwie czerwonej. Szroniatogłowe gołębie tej rasy posiadają na głowie upierzenie z białymi piórami, jak również charakterystyczną różę znajdującą się na skrzydłach, która składa się z od 5 do 10 białych piór w okolicach przegubu skrzydła. Gołębie tygrysowate posiadają jednolicie barwne lotki oraz ogon, zaś ich pozostałe upierzenie jest równomiernie przeplatane barwą białą i kolorową. Szeki posiadają upierzenie białe, które jest ich upierzeniem podstawowym. Posiadają także nakrapiane kolorowymi piórami ogon, zaś lotki mogą być całkowicie białe.



    </a>
    Gołąb w misce lęgowej

    Wady wyglądu


         Wadą wyglądu jest słaby kolor i rysunek, jak również zbyt luźne upierzenie. Turkot szmeleński nie może posiadać wiotkiej, słabej oraz krótkiej budowy ciała. Wadą wyglądu jest zbyt dużo czerwonej barwy w tęczówce. Postawa ciała nie może być wąska bądź zbyt głęboka. Te rasowe gołębie nie mogą posiadać mniej niż 14 sterówek oraz gruczołu kurpowego. Wadą jest brak rozwidlenia w ogonie, niepełne pończoszki, gruba lub czerwona brew, słabo zakryte plecy- białe plecy u niebieskich, jak również pierś w kolorze ochry (z wyjątkiem skowronkowatych).

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!