|
Mały Pasiak Srebrzysty w klatce |
Gołąb Psiak Srebrzysty nazywany jest także gołębiem Polskim Długodziobym Lotnym. Rasa ta powstała poprzez sprowadzone do Polski gołębi damasceńskich o barwie srebrzystej z dwoma pasami znajdującymi się na każdym skrzydle ptaka. Krzyżówki te miały miejsce w okresie późnego średniowiecza. W późniejszych latach gołębie te krzyżowano z gołębiami rasy Srebrniaki oraz z Bagdetą Polską.
Pasiak Srebrzysty powinien posiadać harmonijną budowę ciała, powinien prezentować gołębie typu lotnego. Ptaki te powinny posiadać smukłą sylwetkę o ukośnie zaznaczonym tułowiu oraz ogonie. Postawa gołębie powinna być zawsze wyprostowana.
WYGLĄD
Głowa ptaka powinna być proporcjonalnie długa, względem długości jego ciała. Linia tworząca profil głowy musi z dziobem oraz woskówkami nosowymi, stanowić linię równoległą do podstawy, która sprawia wrażenie prostej. Tylna część głowy gołębie musi być delikatnie zaokrąglona oraz powinna przechodzić w linię szyi. Patrząc na głowę i dziób wraz z woskówkami nosowymi z góry, powinno się zauważyć stopniowo rozszerzający się klin, który w tylnej części jest zaokrąglony.
Oczy gołębia znajdują się jak najbliżej linii profilu jego głowy w tylnej partii czaszki. Tęczówka oka ptaka jest barwy biało-porcelanowej, barwa ta jest bardzo czysta i jednolita, nie posiada żadnych zabarwień innego koloru. Źrenica jest bardzo mała, koloru czarnego, w kształcie okrągłym, znajdująca się pośrodku tęczówki gołębia. Brew ptaka posiada strukturę drobnoziarnistą, jest dobrze widoczna i w miarę szeroka.
Pasiak Srebrzysty ma dziób o długości 1/3 jego głowy, w miarę cienki, swoim kształtem przypomina klin i jest koloru czarnego. Woskówki nosowe gołębia bardzo dobrze przylegają do dzioba.
Szyja gołębia jest prosta i cienka, swoim kształtem przypomina lejek. Posiada bardzo duże wycięcie pod dziobem. W sposób łagodny poszerza się w dół w kierunku tułowia, łącząc się tym samym z piersią oraz barkami. Szyja łącznie z głową stanowi 1/3 całej wysokości Pasiaka Srebrzystego.
Pierś ptaka jest wąska, ładnie zaokrąglona nie kieruje się w przód. Plecy są wąskie i bardzo lekko zaokrąglone, łagodnie opadające w dół.
|
Pasiaki srebrzyste |
Skrzydła Pasiaka Srebrzystego są dobrze zwarte i przylegające do tułowia. Skrzydła lekko spoczywają na ogonie gołębia nie krzyżują się ze sobą. Skrzydła sięgają do wstęg, które znajdują się na ogonie ptaka.
Ogon jest trzymany pod ukosem w równej linii z opadająca linią pleców golenia, jest zwarty i prosty. Koniec ogona nie dotyka podstawy .
Nogi ptaka o barwie karminowo- czerwonej posiadają odpowiednią długość do reszty ciała gołębia. Uda są widoczne nie są schowane za piórkami podbrzusza. Od przodu pióra na nogach wystawiają na około 1 cm poniżej stawu skokowego, zaś z tyłu nie ma żadnych piór. Nogi od stawów skokowych są nieco ugięte, palce zaś są rozstawione bardzo równo. Pazurki Pasiaka Srebrzystego są barwy jasnej.
Pasiak Srebrzysty ma bardzo gładkie, mocno obfite i dobrze przylegające do ciała upierzenie. Na głowie i szyi występuje barwa lodowo-niebieska, która stopniowo blednie na piersiach, plecach podbrzuszu, udach i skrzydłach gołębia. Na ogonie króluje barwa lodowo-niebieska, ale jaśniejsze przejście barwy na plecach z ciemniejszą barwa na ogonie musi być widocznie stonowane i delikatne. Na ogonie przed jego końcem jest widoczna czarna wstęga zakończona jasnym obrzeżem. Dwa cienkie i równe pasy, koloru czarnego znajdują się na skrzydłach gołębia, kierują się w poprzek skrzydeł. Lotki I rzędu muszą być obowiązkowo od 6-10 barwy białej, większa różnica niż 2 białe lotki pomiędzy skrzydłami dyskwalifikują Pasiaka Srebrzystego z pokazów.
|