Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Garłacz Norwicki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Garłacz Norwicki

Gołąb rasy garłacz norwicki
Gołąb rasy garłacz norwicki
  • Wygląd
  • Wady wyglądu
  •      Garłacz Norwicki stanowi najstarszą w Anglii rasę gołębi garłaczy. Gołąb ten prawdopodobnie dawniej był hodowany najczęściej w hrabstwie Norfolk oraz na terenach jego stolicy Norwich. Garłacz Norwicki jest gołębiem szczupłym, eleganckim, posiadającym duże okrągłe nadmuchane gardło. Postawa ciała gołębia rasowego jest tak idealnie wyprostowana, że jego oko jest położone prawie nad czubkiem środkowego pazura. Gołąb charakteryzuje się bardzo ufnym usposobieniem.



    Wygląd


    Garłacz Norwicki ma gładką głowę, która jest gładka i wysklepiona, czoło jest umiarkowanie wysokie. Oczy u rasowych gołębi mają barwę żółtą do pomarańczowej, u gołębi brązowych oraz płowo-brązowych oczy mają barwę jaśniejszą, zaś u gołębi o umaszczeniu białym oczy mają barwę ciemną. Garłacz Norwicki ma wąską brew, która jest blada u jasnych gołębi, zaś jasnoszara u ciemniejszych. Dziób jest o średniej długości, dość mocny, jego barwa jest zależna od danej barwy upierzenia gołębia. Woskówki są małe i bardzo gładkie. U rasowych garłaczy norwickich szyja jest pożądana możliwie długa, ich gardło powinno być bardzo duże. Gardło powinno mieć kształt kuli oraz powinno być oparte na piersi i powinno pokrywać przegub skrzydła. Część nadmuchanego gardła powinno być bardzo dobrze zaznaczone. Przez gołębia tej rasy nadęte gardło powinno być noszone bardzo lekko i musi być pod pełną kontrolę gołębia. Pierś dość szeroka, bardzo prosta oraz płaska. Mostek nie może widocznie wystawać. Plecy tej rasy gołębi są szczupłe, o średniej długości, bardzo stromo opadające, są płaskie, w partii ramion są najszersze. Plecy są równomiernie i systematycznie widocznie coraz węższe w kierunku ogona. Skrzydła dobrze zamknięte, bardzo mocno i ściśle przylegają do ciała ptaka, doskonale pokrywają grzbiet. U rasowych garłaczy norwickich dozwolone są nieco skrzyżowane lotki. Ogon jest dość krótki, dobrze zamknięty, nie dotyka podłoża. Nogi są dość długie, nie są zbyt szeroko rozstawione i osadzone są możliwie jak najdalej z tyłu pod ciałem. Uda są bardzo dobrze widoczne i wychodzą prosto z ciała. Opierzenie na ciele gołębia jest dobrze przylegające. Stopy nie posiadają na sobie żadnego opierzenia. Garłacz norwicki podczas wystaw ptaków ozdobnych jest oceniany za ogólne wrażenie, za kształt gardła, za postawę, za kształt całego ciała, za barwę oraz rysunek jak również za barwę oczu. Obrączka numer 8.

    Rasowy garłacz norwicki w klatce
    Rasowy garłacz norwicki w klatce
          Gołębie tej rasy posiadają szerokie ale nie długie upierzenie, które bardzo ściśle przylega do ciała. Upierzenie u rasowych gołębi jest dopuszczalne na gardle nieco luźniejsze. Gołębie te występują w następujących odmianach barwnych: jednobarwne białe, czerwonym, płowo-czerwonym, brązie, płowo-brązowym, niebieskim, płowo-niebieskim, sercate w czerni, żółtym, płowo-żółtym.

         Rasowe garłacze norwickie powinny posiadać czyste kolory upierzenia. Spodnia część piersi, brzucha, ud oraz co najmniej 7 lotek u gołębi sercatych powinny być w barwie białej, przez ich środek gardła powinna rozciągać się plama o białej barwie przypominająca swoim kształtem półksiężyc. Plama ta nie powinna sięgać do oczu gołębia ani nie zbiegać się na karku. Na skrzydłach, blisko przegubu gołąb posiada kilka białych piór, które swoim kształtem przypominają róże. W całkowitej linii prostej powinna przebiegać linia barwy znajdująca się na piersi. U gołębi o ubarwieniu czarno-, brązowo-, niebiesko-, płowo-brązowo- i płowo-niebiesko sercowatych ogon jest kolorowy, zaś u innych gołębi ma barwę jasną.



    Wady wyglądu


         Rasowe Garłacze norwickie nie mogą być ptakami zbyt ociężałymi, nie mogą pod żadnym pozorem posiadać niezgrabnego ciała. Szyja tych gołębi rasowych nie może być zbyt krótka, zaś gardło nie może być zbyt słabo nadmuchane. Wadą wyglądu jest także zbyt płaska postawa ciała, zbyt mocno wydłużona tylna partia ciała. Niedopuszczalna jest zbyt głęboka lub zbyt szeroka postawa ciała. Garłacze norwickie nie mogą posiadać opierzonych stóp, bądź jakichkolwiek braków w barwie upierzenia oraz w rysunku.

    Komentarze (1)
    Autor: ~michał hodowca     (2019-01-15,  15:50:18)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.248.155.138)Odpowiedz
    Temat:

    garłacz


    ja mam same takie garłacze


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!