Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Dragon

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Dragon

Czarny gołąb rasy dragon w klatce
Czarny gołąb rasy dragon w klatce
     Dragon jest rasą gołębia domowego, na temat którego zmianki pojawiły się już od 1735. Pochodzenie tej rasy nie jest do końca pewne, obecne ptaki są wynikiem długotrwałej pracy hodowlanej hodowców z Anglii. Na obszarach Wielkiej Brytanii Dragony pojawiły się w tym samym czasie co Kariery. Hodowcy dragonów dążyli do stworzenia gołębia silnego, o bardzo harmonijnej budowie ciała, niezbyt rosłego, dobrze latającego, odpornego i wytrzymałego w locie. Dragony od XIX wieku zaliczano do gołębi pocztowych.

     Obecnie dzięki dużej i czasochłonnej pracy hodowlanej, hodowców ptaków ozdobnych, którzy decydują się na hodowlę dragonów, można spotkać czarne tygrysy, czarne, niebieskie i płowe nakrapiane.

     W hodowli dragonów powinno się usuwać gołębie o bardzo delikatnej i lichej budowie, te które maja cienkie i długie dzioby, kanciaste głowy, jak również gołębie, które już w pierwszym roku ich życia, mają zbyt duże i za bardzo widoczne woskówki nosowe i szerokie brwi.

     Dragony bardzo dobrze wychowują i opiekują się swoimi młodymi. Bez jakichkolwiek problemów jedna para dragonów może wychować i wykarmić od sześciu do ośmiu młodych, pod warunkiem iż hodowca dobrze będzie karmić rodziców posiadających potomstwo. Dragony bardzo chętnie zjadają duże ziarna, ale nie gardzą też prosem i innymi drobnymi nasionami.

     Dragony posiadające cechy budowy ciała w przypominające kariera, w dobrej hodowli powinny ulec dyskwalifikacji. Czynnikami, które prowadzą do dyskwalifikacji są delikatna budowa ciała, długa szyja, kanciasta głowa, jak również cienki dziób.



Wygląd


     Dragon ma bardzo wyjątkową sylwetkę, której budowa nie jest podobna do innych gołębi. Budowa ciała gołębia przypomina kształtem kwadrat o zbliżonych do siebie bokach, w którym głowa znajduje się w górnym rogu kwadratu, a linia grzbietu i ogona stanowi jego przekątną. O wyjątkowej budowie ciała dragona dowodzi jego głowa, a przede wszystkim dziób gołębia.

Bialy gołab  dragon w klatce
Bialy gołab dragon w klatce
     Gołąb rasy Dragon nosi głowę poziomo, gdy ma dobry humor podnosi lekko dziub do góry i wygląda przy tym jakby patrzył w niebo lub zrywał się do lotu. Głowa gołębia w stosunku do brwi w kierunku dzioba ukształtowana jest klinowo. Patrząc na nią z góry, tworzy z dziobem także wyraźny klin. Głowa powinna być mocno osadzona w szyi. W miejscu spotkania głowy z szyją zauważalne jest wysklepienie, delikatny garb. Oczy ptaków są bardzo żywe, są błyszczące. Oczy mogą mieć barwę pomarańczową, czerwoną lub rubinowoczerwoną. Barwa oczu zależna jest od upierzenia ptaka. Brew rasowych gołębi powinna być podwójna, musi się zwężać w tylnej części oczu, powinna być niesymetryczna. Brew u Dragonów nie może występować ponad górną linią głowy, nie może dotykać woskówek u osobników niezbyt starych. U dragonów z czarnym dziobem brew jest niebieskoszara, z rogowym dziobem jasna, a u ptaków z jasnym dziobem cielista. Także u białych jest cielista, biało przypudrowana. Dziub ptaka ma średnią długość, jest tępo zakończony oraz bardzo mocny i silny. Dolna część dzioba jest identyczna jak górna, u rasowych gołębi obie części powinny do siebie idealnie pasować tzn. przylegać. Hodowcy tych ptaków podczas przygotowań do wystawy, czasami lekko piłują dzioby gołębi z małą, mało znaczącą wadą. U starszych gołębi w dolnej części dzioba dopuszczalne są niewielkie brodawki, nie są jednak mile widziane u rasowych gołębi. Woskówki nosowe Dragona, które rosną przez całe życie gołębia, u starszych osobników rozpoczynają się od jednej trzeciej dzioba i biegną aż do czoła, tworząc z nim jedną linię, u osobników młodych tworzą wyraźny klin dobrze dopasowany do czoła. Szyja musi być pełna, krótka, lekko zwężająca się ku górze. Szyja jest stosunkowo krótka, zawsze noszona pod kątem. Pierś gołębia musi być pełna, zaokrąglona oraz lekko wysunięta do przodu. Tułów gołębi musi być zwarty oraz powinien tworzyć w postawie paradnej kąt 45 stopni. Skrzydła mocne, szerokie, dobrze przylegające do tułowia, doskonale pokrywają plecy. Ogon Dragona jest krótki, nie dotyka podstawy. Grzbiet i ogon ułożone są pod kątem 45 stopni. Nogi rasowych gołębi tej rasy muszą być bardzo mocne i silne, szeroko osadzone. Na nogach nie powinny się znajdować żadne pióra. Nogi u Dragonów są zawsze lekko przesunięte do tyłu, dzięki temu gołąb wygląda tak, jakby był zawsze przygotowany do lotu.

     Upierzenie rasowych gołębi musi być bardzo dobrze sprężyste oraz powinno idealnie przylegać do ciała. Dragony istnieją w pięciu podstawowych rasowych odmianach barwnych: białe, czarne, czerwone, niebieskie oraz żółte.

      Dragony o ubarwieniu niebieskim posiadają proporcjonalną głowę, a co za tym idzie dziób i brwi. Czasami niebieskie dragony posiadają czarne plamkami na skrzydłach. Pióra znajdujące się na szyi niebieskich dragonów muszą mieć połysk metaliczno-zielony, zaś brwi muszą mieć barwę szarą.

Dwa gołębie Dragony  w gołębniku
Dwa gołębie Dragony w gołębniku
     Głęboką czernią upierzenia powinny się odznaczać gołębie czarne, które na szyi powinny posiadać metaliczny zielony połysk. Dziób czarnych dragonów, jak u niebieskich jest zawsze czarny. Spotyka się dragony czarne, na skrzydłach których dostrzec można ciemniejsze pasy.

     Białe Dragony posiadają oczy o barwie ciemnej, oczy posiadają przypudrowaną obwódkę. Białe Dragony mają upierzenie ze srebrzystym połyskiem, które najbardziej jest widoczne na szyi. Istnieją także gołębie białe tej rasy, które posiadają rubinowe oczy oraz rogowy dziób.

     Bardzo rzadko spotyka się dragony o upierzeniu czerwonym oraz żółtym. Niestety nie zawsze gołębie czerwone i żółte posiadają odpowiednio intensywne upierzenie. Pióra na szyi dragonów czerwonych powinny być metaliczno-czerwone, u żółtych zaś złote.Gołębie o ubarwieniu czerwonym i żółtym tej rasy posiadają lekko płaski dziób, zaś ich woskówki są niedostatecznie wykształcone. Może być to jednym z powodów, z których niektórzy hodowcy ptaków ozdobnych nie chcą hodować tych osobników.

     Bardzo ładne i przybliżone w budowie do dragonów niebieskich są niebiesko-płowe, czerwono-płowe oraz żółto-płowe. Pióra na szyi żółto-płowych dragonów posiadają barwę różową, zaś czerwono-płowych czerwono-zieloną.

     Podczas wystaw ptaków ozdobnych, dragony są oceniane za kształt głowy, za wygląd dzioba, woskówek, za kolor oczu, za wygląd brwi, za typową dla dragona postawę, a także ich kolor upierzenia. Kolor upierzenia nie odgrywa bynajmniej tak wielkiej roli przy ocenie, jak budowa głowy gołębia i jego postawa. Przy selekcji stada dragonów, jak również przy ich ocenie uwzględniać należy wiek oraz płeć.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!