Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Wywrotek Odeski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Wywrotek Odeski

Wywrotek Odeski
Wywrotek Odeski
  • Wygląd
  • Błędy wyglądu
  •       Wywrotek Odeski jest ukraińską rasą gołębia, która została wyhodowana nad Morzem Czarnym oraz w jego pobliskich obszarach. Rasa Wywrotka Odeskiego powstała około roku 1840, w tamtym okresie przywieziono wiele gołębi nieznanego pochodzenia nad Morze Czarne. Tamtejszym hodowcą udało się wyhodować wiele odmian Wywrotków, między innymi na terenach Mołdawii i Ukrainy. Końcowy wzorzec rasowy Wywrotka Odeskiego został opracowany w 1958 roku, przez hodowców Ukraińskich.
          Patrząc na gołębia rasy Wywrotek Odeski, można zaobserwować ptaka o średniej wielkości, o mocnej budowie, posiadającego długie skrzydła, charakterystyczny profil głowy, ogon szeroki i płaski, nogi pozbawione jakichkolwiek piór.

    Wygląd


          Wywrotek Odeski posiada wąską, gładką, zaokrągloną i wydłużoną głowę (głowa gołębia schodzi w klin w kierunku dzioba). Głowa wraz z dziobem tworzy jedną krzywiznę, nie posiada żadnych załamań i przechodzi łagodnie w linię szyi. Oczy gołębia są średniej wielkości, bardzo wyraziste, oczy mają barwę perłową u gołębi ciemnych i białych z kolorową głową, zaś u gołębi białych są ciemne. Brew wąska o barwie jasnej (u gołębi czarnych i niebieskich lekko szara).
          Dziób gołębia jest mocny, skierowany w dół, stanowi przedłużenie linii głowy (bez przełomu pomiędzy dziobem i głową). Dziub ma kształt prosty, bądź nieco zakrzywiony. Dziub ma barwę cielistą. Woskówki są długie oraz gładkie, dobrze przylegają, mają barwę przypudrowaną.
          Szyja Wywrotka Odeskiego jest cienka, dostatecznie długa, bardzo płynnie przechodzi w pierś. Pierś ptaka jest stosunkowo wąska, silna, nieco wypukła. Plecy długie, gdy gołąb odpoczywa (stan spoczynku), plecy tworzą z ogonem linię prostą. Skrzydła dobrze przylegają do ciała ptaka, posiadają szerokie i sprężyste lotki, są nieco wysunięte do przodu, nie dotykają podłoża. Ogon płaski, szeroki (ma taką samą szerokość jak pierś) oraz długi, ogon składa się z 16 lub 18 sterówek, które są szerokie i sprężyste. Nogi dostatecznie długie, skoki nie posiadają żadnych piór, są barwy czerwonej, zaś pazurki mają barwę w kolorze dzioba.
    Wywrotek Odeski - biały
    Wywrotek Odeski - biały
          Wywrotek Odeski posiada nie za bardzo obfite upierzenie, które luźno przylega do jego ciała, posiada jednak charakterystyczny aksamitny odcień. Gołębie tej rasy występują w następujących odmianach barwnych: czarne, wiśniowe z wszystkimi odcieniami (np. czerwone, malinowe, ciemnowiśniowe), płowe z wszystkimi odcieniami, niebieskie z wszystkimi odcieniami (np. ołowiane), białe. Wywrotki Odeskie mogą być jednokolorowe: białe, czarne, niebieskie z pasami, dwukolorowe: niebieskie z czarnymi pasami, czarne, wiśniowe, płowe z pasami wszystkie z białym ogonem i białymi lotkami pierwszego rzędu, pstre: wiśniowe, czarne niebieskie ( dobrze jeśli głowa jest jednolicie kolorowa i pstrokacizna symetrycznie rozłożona). Czarne, czerwone i niebieskie z kolorową głową ( kolorowa jest cała głowa i część szyi dokoła, na wysokości podbródka ) pozostałe upierzenie białe. Grzywacze są całe białe, tylko dolna, tylna część szyi i górna część pleców oraz nadogonie są barwne - czarne, czerwone i niebieskie. Ciemnoróżowe gołębie, pierś jest ciemnowiśniowa, głowa szara, czoło szare z czerwonym odcieniem, a ogon, 7-10 lotek pierwszego rzędu, plama na czole i gardło są białe.
          Podczas wystaw Wywrotek Odeski jest oceniany za swoją budowę, za kształt głowy, oczu, skrzydeł, ogona, za cała swoją postawę, za nogi, za kolor ubarwienia i rysunek oraz za ogólny wygląd. Obrączka numer 8.

    Błędy wyglądu


          Gołąb rasowy Wywrotek Odeski nie może mieć grubej oraz kanciastej głowy, dziub nie może być zbyt mocno zagięty, ciemny i cienki. Brew gołębia nie powinna być czerwona lub różowa. Skrzydła gołębia nie powinien krzyżować się na ogonie. Ogon nie może mieć kształtu daszkowatego, nie powinien być węższy niż pierś, nie może być wielowarstwowy i krótki. Na ogonie nie powinno się znajdować mniej niż 16 sterówek. Oczy różowe i ciemne u kolorowych i z kolorową głową, żółty kolor upierzenia.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!