Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Sebrytki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sebrytki (łać.Sebright)

Stado kur sebrytek
      Są jednymi z najbardziej cenionych kurek na świecie. Swoją niezwykła popularność zawdzięczają temperamentowi, a nienaganny wygląd sprawia iż prawie każdy hodowca kur ozdobnych posiada sebrytki w swojej wolierze. Kurka ta jest uważana za najmniejsza kurę na świecie powstała w sposób sztuczny poprzez krzyżówki. Ojcem tej rasy jest słynny angielski hodowca: Johna Sebright. Sir Jon niemal całe życie poświecił doskonaleniu wyhodowanej rasy otrzymując ostatecznie znaną do dziś Sebrytkę o nienagranej posturze i wyglądzie. Fakt, że kura powstała z krzyżówek ujawnia się nawet teraz po kilkuset latach. Często zauważa się to w wyglądzie wylęganych ptaków gdzie rodzice charakteryzowali się nienaganną formą, młode mimo doskonałych rodziców czasami zupełnie odbiegają od wzorca. Fenomenem hodowli jest fakt, iż liczni hodowcy prowadząc odpowiednią selekcję przyczyniają się do utrzymania rasy, a nawet jej doskonalenia.

      W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco kury sebrytki. Mając nieco doświadczenia mamy nadzieję, iż hodowla sebrytek zainteresuje Państwa.

      Zakup ptaków

Para sebrytek srebrnych
      Ptaki należy kupować od sprawdzonych hodowców, którzy prowadza odpowiednią hodowlę i selekcję ptaków. Zakup ptaków na aukcjach internetowych często wiąże się z rozczarowaniem, gdyż nieuczciwi hodowcy sebrytek pozbywają się w ten sposób nieudanych sztuk. Najlepiej zawsze skorzystać z polecenia lub wybrać się do sprzedawcy osobiście, zobaczyć przy okazji jego hodowle rodziców sprzedawanych ptaków. Sama rozmowa ze sprzedawcą da nam duże pojęcie o tym czego oczekiwać możemy po zakupionych kurkach. Jest to szczególnie ważne dla osób rozpoczynających hodowlę sebrytek, błędy na początku często przekładają się na totalne niepowodzenie w dalszej hodowli. Sebrytki są kurami stosunkowo drogimi tak więc nie warto szukać okazji i lepiej zapłacić 20zł za parę więcej niż ryzykować nabycie materiału hodowlanego wątpliwej jakości.

      Selekcja Sebrytek

Samica
Samiec
      Początkujący hodowcy i amatorzy zadawalają się zwykłym chowem gdzie jedyną pociechą są kurki biegające dostojnie po podwórku. Wraz z upływem czasu bardziej zaangażowani hodowcy w sposób naturalny zaczynają próbować udoskonalania rasy. Atrybutem bardzo pożądanym kur sebrytek jest ich bardzo charakterystyczne ubarwienie, kształt piór delikatna postura odpowiednio ułożony ogon. W tym celu należy odrzucać ptaki, które odstają którąkolwiek z wskazanych cech. Przez dobór rodziców o wyraźnych cechach możemy liczyć, iż efektem prokreacji będą młode o wzmocnionych cechach obojga rodziców. Nie jest to jednak zasadą co wiąże się z tym, iż nie każdy hodowca może pochwalić się sukcesami.

      W hodowli należy całkowicie unikać kazirodztwa czyli dbać o zmienność genetyczną. Najlepszym sposobem jest coroczny zakup kogutów (tylko od sprawdzonych hodowców). Selekcję najlepiej przeprowadzać we wrześniu gdzie młode sebrytki najlepiej wykazują cechy wyglądu i charakteru. W tym okresie najlepiej jest wyodrębnić najlepsze cechy i odrzucić ptaki o cechach niepożądanych.

      Moja osobista przygoda rozpoczęła się od pakietu dziesięciu jaj, które pochodziły od jednej kury. Zakupiłem je od zaufanego hodowcy - prywatnie mojego przyjaciela. Z jaj uzyskałem 6 samiczek z których 3 o najlepszych dla mnie cechach posłużyły dalszej hodowli. Koguciki przez 2 kolejne sezony zakaupywałem na wystawach, zawsze zwracając uwagę by charakteryzowały się przede wszystkim ubarwieniem piór. Dla mnie ideałem była silna obwódka i bardzo jasny kolor bliżej dudka. Każdorazowo z odchowanego potomstwa - kilkunastu kur zostawiałem tylko te, które charakteryzowały się najmocniej wyróżnioną obwódką. Po 3 latach można było zauważyć wyraźne nasilenie żądanej cechy. Poza zwracaniem uwagi na jeden parametr trzeba jednocześnie pilnować prawidłowości pozostałych cech sebrytek. Podczas dobierania par lęgowych trzeba oglądać każdego ptaka z każdej strony, począwszy od grzebienia poprzez nogi, aż po wykończenie piór ogona. Grzebień - staram się unikać kur sebrytek z różowym grzebieniem. To kolejna z echc którą starałem się "poprawić" bez większych skutków.

      Cechy rasy

Kogut sebryty złotej
      Sebrytki są typowo ozdobnymi kurami, są bardzo drobne nie znoszą dużo jaj tak więc w żaden sposób nie nadają się do hodowli mięsnej lub na pozyskiwanie jaj. Są to bardzo małe kurki koguciki ważą średnio 600gram, kurki około 550 gram. Cechują je skrócone plecy wydatna klatka piersiowa. Skrzydła skierowane w dół dają wpołaczniu z powyższymi cechami bardzo dostojny lecz delikatny - wesoły wygląd. Wyróżniamy dwie odmiany sebrytki: złote i srebrne. Obydwie odmiany charakteryzuje ten sam wygląd zewnętrzny. Każde pióro ma czarną dokładnie zarysowaną obwódkę. Szyja sebrytki zarówno u koguta jak i kury jest lekko wygięta do tyłu, pióra od głowy do szyi równo ułożone, nie występuje ani grzebień ani jakiekolwiek oznaki sterczenia piór.

      Kury Sebrytki odznaczają się bardzo mocno zachowanym instynktem macierzyńskim, mimo małych rozmiarów doskonale radzą sobie z wysiadywaniem jaj i odchowem piskląt. Chcąc jednka mieć większą kontrolę i bardziej liczne potomstwo nalezy stosować sztuczną inkubację.

Komentarze (28)
Autor: ~Mateo     (2019-05-12,  00:32:26)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.29.127.177)Odpowiedz
Temat:

Sebrytki złote


Kupię parke sebrytek złotych. Tel. 697 943 719
Autor: ~maria     (2019-05-03,  19:32:31)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 85.221.155.29)Odpowiedz
Temat:

sebrytki srebrne


kupię syberytki koguta i kurkę jaka cena
Autor: ~maria     (2019-04-25,  09:21:02)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 194.116.193.20)Odpowiedz
Temat:

sebrytki srebrne


Witam kupię sebrytki jaka cena czy możliwa wysyłka
Autor: ~Batmanq22o2.pl     (2019-02-07,  12:52:35)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.146.25.212)Odpowiedz
Temat:

Kupię srebrytki


Kupię srebrytki

3 kurki 1 koguta 606334778
Autor: ~maria     (2018-05-26,  12:22:24)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 194.116.193.20)Odpowiedz
Temat:

kurki


Witam kupię koguta i kurkę syberytkę srebrną proszę podać cenę
Autor: ~Ewa      (2018-02-25,  14:27:26)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.7.45.123)Odpowiedz
Temat:

Kupię kogucika


Kupię koguta sebrytki złotej. Tel. 604 482424. Ewa
Autor: ~Łukasz      (2017-03-19,  16:13:23)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.0.69.179)Odpowiedz
Temat:

Kupie


Kupię kurę i koguta sebrytki nr. Telefon 782383102
Autor: ~Danuta     (2015-02-16,  08:07:24)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 193.243.143.201)Odpowiedz
Temat:

Kupięsebrytki srebrne


dokupię 2-3 kurki sebrytki srebrnej info.prosze kierować na nr tel. 534 275 420 Danuta.
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 19]
Temat:

Komentarze na temat: Sebrytki


Dyskusja użytkowników na temat: Sebrytki


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!