Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Bojowiec lutycki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bojowiec lutycki

Bojowiec w klatce
Bojowiec w klatce
     Walki kogutów były bardzo popularne w Belgi na początku ubiegłego stulecia. Hodowcy Belgijscy chcieli uzyskać własną narodową rasę bojową kur i kuraków. W tym celu krzyżowali ze sobą następujące rasy: bojowce malajskie oraz bojowce staroangielskie, w wyniku czego powstała rasa bojowiec lutycki.WYGLĄD

      Bojowce lutyckie mają szeroką głowę o średniej wielkości, na której znajdują się duże oczy o barwie brązowej, które są bardzo mocno wysunięte do przodu. W dzisiejszych czasach grzebień bojowca lutyckiego ma typ groszkowy, dawniej ich grzebienie były małe, co było spowodowane krzyżowaniem z bojowcami staroangielskimi (według wzorca grzebień bojowców lutyckich powinien mieć typ groszowy, lecz ma to ulec zmianie).Grzebień tak samo jak partia czaszkowa ma barwę czarno- czerwoną. Dzwonki oraz zausznice bojowców lutyckich są malej wielkości i barwy czarno-czerwonej.

     Bojowce lutyckie posiadają szeroką, płaską pierś z bardzo widoczny mostkiem. Ptaki tej rasy mają wysoko położony tułów, bardzo szeroką pierś, posiadają grube kości a ich upierzenie jest dość sztywne. Patrząc na kury i kuraki rasy bojowiec lutycki możemy stwierdzić, że mamy przed sobą bardzo imponującą i krzepką kurę bojową.

     Rasowy bojowiec lutycki jest dużą i masywną kurą, która posiada szerokie ramiona i szeroki, długi grzbiet, który lekko opada oraz posiada na sobie wąskie i gęste pióra. Skrzydła mocno przylegają do ciała ptaków, są dość długie. Ogon bojowców lutyckich jest długi i mocno porośnięty piórami, między piórami znajdują się duża ilość sierpówek.

Rasa kur i kuraków podstawowych bojowiec lutycki występują w następujących odmianach barwnych:białej,brzozowej, czarno-czerwonej, niebieskiej brzozowej, niebieskiej ,niebiesko-czerwonej, niebieska srebrzystoszyja z pomarańczowym grzbietem, niebieskiej tuskowanej, pomarańczowopierśna, srebrzystoszyja z pomarańczowym grzbietem, złocistoszyja.

Rasa kur i kuraków miniaturowych bojowiec lutycki występują w następujących odmianach barwnych: białej, brzozowej, czarnej, czarno-czerwonej, niebieskiej brzozowej, niebiesko-pomarańczowopierśnej, niebieskiej tuskowanej, pomarańczowopierśnej.

Bojowiec
Bojowiec
Waga ptaków podstawowych:
 • kogut 4000 do 5000 g
 • kura 3500 do 4000 g
  Waga ptaków miniaturowych:
 • kogut 1200 g
 • kura 1000 g
  Masa jaja kur podstawowych:
 • 55 g
  Masa jaja kur miniatur:
 • 35 g
  Nieśność roczna kur podstawowych:
 • 130 jaj rocznie
  Nieśność roczna kurych miniaturo:
 • 90 jaj rocznie
  Skorupa jaja kur rasy Bojowiec asil, zarówno u kur podstawowych jak również u kur miniaturowych jest barwy białej, która przechodzi w barwę brązową.
  Wielkość obrączek u kur podstawowych: :
 • kogut 24
 • kura 22
  Wielkość obrączek u kur miniaturowych: :
 • kogut 16
 • kura 15

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!