Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Bojowiec indyjski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bojowiec indyjski

Bojowiec indyjski
Bojowiec indyjski
      Bojowiec indyjski jest rasą kur i kuraków która powstała poprzez krzyżowanie kur bojowców. Rasa ta jest bardzo popularna i rozpowszechniona w Niemczech, została tam sprowadzona już w 1882 roku. Bojowiec indyjski oprócz Europy został także zauważony i hodowany w USA poprzez krzyżowanie kur bojowców malajskich w odmianach barwnej białej, jak również kochinów żółtych oraz shamo. W Anglii natomiast wyhodowano miniaturę Bojowca indyjskiego, który nie odbiega wyglądem od wersji standardowej. Bojowce indyjskie w hodowli są ptakami bardzo wymagającymi. Hodowca musi im zapewnić odpowiedni kurnik, jak również duży i przestrzenny wybieg. Kury w hodowli znoszą dwa razy w roku, średnio od 10 do 15 jaj. Kury bardzo dobrze i chętnie wysiadują jaja.WYGLĄD

      Bojowce indyjskie charakteryzują się swoją bardzo ciężką budową ciała, są szerokie i bardzo muskularne. Mają średnią wielkość, swoje ciało noszą na szeroko rozstawionych i bardzo mocnych grubych nogach. Z wyglądu ciało bojowców indyjskich przypomina sześcian, ponieważ ze wszystkich stron ciało jest identycznej wielkości, tzn. z szerokości, wysokości, długości oraz głębokości. Sam tułów bojowca indyjskiego przypomina jajko, ponieważ jest większe w tylnej części, ta cecha charakterystyczna występuje wyłącznie u kur. Ogon jest krótki i zbity, zwisa w dół, posiada na sobie krótkie główne sierpówki jak również sierpówki boczne. Bojowiec indyjski ma średniej wielkości podudzia, które są mocne, okrągłe oraz bardzo dobrze umięśnione. Bardzo charakterystyczne jest szerokie rozstawienie podbrzusza, które idealnie pasuje do sylwetki bojowców indyjskich (niektórzy twierdzą, że z wyglądu sylwetka przypomina psa rasy buldog). Nogi ptaków są krótkie, czasami mogą posiadać średnią długość, ponadto są bardzo grube, mocne o kształcie okrągłym, maja żółty kolor i są pokryte dużymi widocznymi łuskami. Tylny palec kur tej rasy jest położony bardzo nisko i z tyłu podpiera kurę. U kur o barwie upierzenia białej oraz żółtej możliwe jest posiadanie nieco dłuższych skoków, co powoduje ich większy wzrost od pozostałych spotykanych odmian. Głowa bojowca indyjskiego w stosunku do reszty ciała, jest szeroka, krótka i posiada mnóstwo narośli, które są bardzo mocno pomarszczone a nad oczami są bardzo widoczne.

Bojowiec indyjski miniaturowy
Bojowiec indyjski miniaturowy
     Bojowiec indyjski posiada groszkowy typ grzebienia, jest ona mały i niski. Ptaki posiadają małe, zaokrąglone dzwonki o barwie czerwonej. U kogutów występują bardzo mała pojedyncza narośl znajdująca się pod gardłem tzw. warna. Część twarzowa oraz zausznice o małej wielkości są barwy czerwonej.

     Oczy bojowców indyjskich występują w kolorze od perłowego do żółtego. U młodych osobników tej rasy dopuszczalna jest barwa pomarańczowa. Ciało bojowców indyjskich w ciągu 10 miesięcy uzyskuje całkowity rozrost masy mięśniowej, z tego to powodu na wystawach ptaków ozdobnych kury i kuraki tej rasy spotykane są dopiero kiedy mają ukończone dwa lata lub więcej.

     Bojowce indyjskie występują w następujących odmianach barwnych: biała, biała bażancia, czarna, niebieska bażancia, żółta. Bojowce indyjskie miniaturowe nie występują w odmianie barwnej żółtej.

Waga kogut w wersji standardowej od 3500 do 4500g
Waga kury w wersji standardowej od 2000 do 3000g
Waga koguta w wersji miniaturowej około 1600g
Waga kury w wersji miniaturowej około 1300g
Masa jaja kury w wersji standardowej 50g
Masa jaja kury w wersji miniaturowej 30g
Nieśność roczna kury w wersji standardowej 80 jaj
Nieśność roczna kury w wersji miniaturowej 90 jaj
Barwa skorupy zarówno w wersji standardowej i miniaturowej - żółtobrązowa
Wielkość obrączki koguta w wersji standardowej 27
Wielkość obrączki kury w wersji standardowej 22
Wielkość obrączki koguta w wersji miniaturowej 18
Wielkość obrączki kury w wersji miniaturowej 15

Komentarze (1)
Autor: ~shamo     (2014-09-28,  14:33:04)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.191.219.27)Odpowiedz
Temat:

zdjecie bojowca indyjskiego


To jest kogut pekin(miniatura cochin)


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!