Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Houdan

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Houdan

Kura rasy Houdan
Kura rasy Houdan
     Ptaki tej rasy pochodzą z Houdan, czyli z miejscowości pod Paryżem. Houdan została wyhodowana w XVII wieku poprzez krzyżowanie ptaków miejscowych z rasą padewską. Kury tej rasy występują w różnorodnych odmianach barwnych, z których to najczęściej można spotkać odmianę czarno -biało nakrapianą, kury tej odmiany barwnej charakteryzują się bardzo dobrym mięsem wysokiej jakości. Houdan były najczęściej hodowane w celach pozyskania mięsa. Wyhodowano także miniaturę Houdan.Wygląd


     Głowa duża, znajduje się na niej niewielki grzebień, który swoim wyglądem przypomina liść dębu. Czub na głowie jest bardzo duży, bardzo gęsty, oraz pełny, z wyraźnym odchyleniem ku tyłowi. Czub kur rasy Houdan składa się z wydłużonych piór. Oczy w barwie pomarańczowo -czerwonej. Szyja mocna, krótka. Broda ptaków jest bardzo obficie opierzona, pełna. Bokobrody wyraźnie gęste i bardzo bujne. Małe dzwonki, są bardzo dobrze ukryte pod obfitą brodą, zaś zausznice znajdują się pod bokobrodami. Dziób krótki, bardzo silny, ma barwę rogową.

      Kury rasy Houdan posiadają tułów w kształcie walcowatym. Tułów jest szeroki i nieco pochylony. Pierś szeroka, niska. Brzuch ptaków jest bardzo dobrze rozwinięty. Skrzydła są noszone w pozycji pół-złożonej. Koguty tej rasy posiadają bardzo pełny ogon, na którym znajdują się bardzo silnie i dobrze rozwinięte sierpówki. Uda ptaków są wyraźnie krótkie, bardzo silne, słabo widoczne. Skoki nie są opierzone, znajdują się na nich czarno-białe wyraźne żyłki (czasami z dodatkiem barwy szarej lub różowej). Kury rasy Houdan posiadają pięć palców, z których piaty jest wyraźnie zagięty do góry, nie pełni swojej funkcji.

Grzebień kury Houdan
Grzebień kury Houdan
Masa ciała dorosłego koguta
 • 3000g
  Masa ciała dorosłej kury
 • 2500g
  Masa jaja
 • 65g
  Barwa skorupki jaja
 • biała

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!