Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Kurki minorki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kurki minorki

Kogut rasy minorka
Kogut rasy minorka
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 •       Kurki minorki swoją nazwę zawdzięczają hiszpańskiej wyspie Minorce. Rasa ta powstała w wyniku kojarzenia (krzyżowania) hiszpańskich kur wiejskich.Kurki minorki zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Coraz więcej hodowców zabrało się za hodowlę tych kurek w wyniku czego w 1895 roku powstał w Niemczech związek hodowców kurek minorek. Hodowla tej rasy kur nie należy do łatwych. Kurki są bardzo wymagające co do warunków ich hodowli.  WYGLĄD

        Kurki minorki posiadają smukła sylwetkę ciała z wydłużonym korpusem, który noszony jest na szeroko rozwartych udach. Grzebień jest długi i prosty u kogutów, natomiast u kur przechylony jest na bok. Zausznice posiadają barwę białą, są duże w kształcie owalnym, bardzo dobrze przylegają do głowy. Zausznice są ozdobą charakterystyczną tej rasy kur. U starszych kogutów zausznice są zazwyczaj długie i zwisające, ale kury powinny mieć je w kształcie okrągłym i zawsze musza dobrze przylegać do głowy.
  Ogon jest średniej wielkości.
  Masa ciała
 • koguta rasy minorka wynosi od 2500 do 3000 gram
 • kury rasy minorka wynosi od 2200 do 2800 gram
 • miniatury tej rasy wynosi od 900 do 1000 gram  Kura rasy minorka
  Kura rasy minorka

  HODOWLA

        Rasa kur minorka jest bardzo trudna w hodowli. Kurki są nieufne, płochliwe bardzo długo przyzwyczajają się do nowego otoczenia i opiekuna. Aby im ułatwić zaklimatyzowanie się w nowym miejscu możemy zapewnić kurką obszerną wolierę, ponieważ rasa ta bardzo potrzebuje dużo ruchu uwielbia biegać.

        Kury minorki w hodowli powinny mieć zapewniony ciepły kurnik, po mimo tego że są odporne na zmienne warunki pogodowe. Zdarza się że gdy na dworze jest zimno kurką mogą obmarznąć grzebienie, nie stanowi to większego zagrożenie dla życia kurek, ale warto tego uniknąć, ponieważ to źle wpływa na ich wygląd. Warto więc smarować grzebienie smalcem. Powinniśmy dbać o pielęgnację naszych podopiecznych.
  W hodowlach kurek minorek możemy spotkać różne odmiany barwne np.
 • biała
 • czarna
 • pstra
 • złota

  Kury rasy minorka
  Kury rasy minorka
        Podczas naturalnych lęgów kurki minorki biorą się za wysiadywanie jajek. Kurki w odmianie barwnej czarnej i białej mają bardzo dobrą nieśność. Skorupka jajek posiada biała barwę. Bardzo dobrze i troskliwie opiekują się swoimi pisklętami.

 • Komentarze (7)
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 6]
  Temat:

  Komentarze na temat: Kurki minorki


  Dyskusja użytkowników na temat: Kurki minorki


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!