Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Wąsacz watermalski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Wąsacz watermalski

Wąsacz watermalski
Wąsacz watermalski
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 •       Wąsacz watermalski(fr. Barbu du Watermael, język niderlandzki Watermaalse baardkriel) to mała rasa kur która została wychodowana w Belgii w mieście Watermael. Pierwszy raz hodowcy mogli podziwiać kurki na wystawie w Belgii w roku 1922. Wąsacz watermalski został eksportowany do Niemiec w roku 1955, ale nie cieszył się tam wielkim uznaniem. Kurki rasy Wąsacz watermalski były tam mylone z inną rasa kur a mianowicie z wąsaczem antwerpskim.

  WYGLĄD

        Kurki mają zaokrągloną budowę ciała z dość bardzo wysklepioną piersią oraz z dumna postawą. Głowa kur jest okrągła i duża z widocznym czubem opadającym w dół. Oczy kur rasy Wąsacz watermalski są koloru brązowego, nie powinna ich zasłaniać broda. Grzebień różyczkowy różni się wielkością u kur jest on nie duży zaś u kogutów duży oraz szeroki. Dzwonki oraz zausznice kur są koloru czerwonego i zasłania je broda, barwy czerwonej jest także twarz kur. Skrzydła kur rasy Wąsacz watermalski są szerokie i długie, opadają w dół. Widoczna broda i baki są bardzo bujne. Przejście z grzbietu do ogona jest raczej kanciaste. Ogon kur jest średniej wielkości z bardzo szerokimi sterówkami, boczne oraz główne sierpówki są widocznie lekko zagięte. Kolor skoków kurek zależy od danej barwy upierzenia, ale zazwyczaj posiadają barwę grafitową lub barwę przypominającą widok jasnego mięsa. Uda bardzo mocne, krótkie oraz bardzo mocno opierzone.
  Masa dorosłego koguta wynosi 600g
  Masa dorosłej kury wynosi 500g

  HODOWLA

        Rasa Wąsacz watermalski należy do bardzo ruchliwych, miłych radosnych a czasami nawet zadziornych kur. Kogut tej rasy jest bardzo odważny potrafi zaczepiać kury i osobniki większe od siebie a nawet czasami próbuje gonić lub zaczepiać ludzi. Kurki nie są takie jak koguty, bardzo szybko klimatyzują się w nowym otoczeniu i przyzwyczajają się do sowich opiekunów. Wyuczone kurki które mają zaufanie do swoich opiekunów potrafią jeść z ręki a nawet wskakują na ramię.

  Piskle rasy wąsacz watermalski
  Piskle rasy wąsacz watermalski
        Kurki lubią przebywać na świeżym powietrzu, powinniśmy więc zapewnić im odpowiednio duży wybieg, najlepsze do tego są woliery. Mam wtedy pewność że kurki nie wyjdą poza nasz teren.

        Bardzo ważną rzeczą w hodowli kur ozdobnych jest oczywiście dostawa pokarmu oraz czysta woda. Pokarm powinien być podawany w odpowiednich karmidłach (minimalizuje to marnowanie pokarmu przez kury) a woda w poidłach.

  Kurki rasy Wąsacz watermalski posiadają zdolność do lotu, dlatego w kurnikach zajmują zazwyczaj miejsce na najwyższych grzędach.

        Kury znoszą w ciągu roku około 100 - 120 sztuk jaj o barwie kremowo-białej (jaja przeważnie mają masę (35 g). Rasa Wąsacz watermalski występuje prawdopodobnie w 33 odmianach barwnych, poniżej kilka z najczęściej spotykanych :
  - białe
  - biało-cytrynowo-przepiórcza
  - białe niebiesko gronostajowe
  - białe czarno gronostajowe
  - biało-żółto-przepiórcza
  - brzozowe
  - cytrynowo-porcelanowa
  - czarne nakrapiane
  - czerwono-porcelanowa
  Kura rasy wąsacz watermalski
  Kura rasy wąsacz watermalski
  - czerwone - perłowe
  - izabelowato-porcelanowa
  -kuroptwiana
  - niebiesko brzozowe
  - niebieskie - czarne
  - niebieskie nakrapiane
  - niebiesko-przepiórcza
  -niebieskie srebrnoszyje
  - niebieskie złotobrzozowe
  -niebieskie złotoszyje
  - porcelanowa
  - pręgowane
  -przepiórcza ( najpopularniejsza)
  - srebrzysto-kuropatwiana
  - srebrno- porcelanowe
  - srebrzysto-przepiórcza
  - złoto-brzozowe
  - żółte czarno gronostajowe
  - żółte niebiesko gronostajowe
  - złotoszyje - srebrnoszyje
  - żółte nakrapiane


  Komentarze (1)
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Komentarze na temat: Wąsacz watermalski


  Dyskusja użytkowników na temat: Wąsacz watermalski


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!