Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Bojowiec

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bojowiec

     Bojowce w Polsce stają się bardzo popularnym gatunkiem kur hodowlanych. Wyróżniają się od innych kur i zwracają na siebie uwagę lubią być także w centrum zainteresowania. W ostatnich czasach bojowce stają się gatunkiem bardzo popularnym. Kury zwracają uwagę swoją budową ciała i ubarwieniem, które czasami jest bardzo skąpe jak na kurę ozdobną ale za to bardzo piękne. Bojowiec jest kurą o silnej budowie, samce tego gatunku dawniej używane były do walk kogutów. Bojowiec wywodzi się od dzikich kur.
Bojowiec w ogrodzie
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd.

    Kury mają mogą posiadać długie ogony ale nie koniecznie, ponieważ mają także krótkie. Bojowiec posiada krótkie i sztywne pióra, które zapewniają mu ochronę podczas walki. Pozycja jego ciała jest pionowa. Pierś posiada szeroką, twardą oraz muskularną. Barki ma umiejscowione wysoko w znacznym oddaleniu od tułowia. Szyja bojowca jest długa i nieco łukowato wygięta. Głowa jest szeroka, a wypukle brwi doskonale chronią jego oczy. Na przodzie głowy ptak ten posiada mały grzebień orzeszkowy z trzema niskimi oraz podłużnymi fałdami. Kogut posiada bardzo małe dzwonki, zaś kura nie posiada dzwonków. Oczy koloru perłowego. Ogon jest jakby częściowo złożony, poniżej linii poziomej. Tułów ptaka jest osadzony bardzo wysoko, zaś nogi oraz skoki są długie. Barwa nóg jest zależna od koloru upierzenia bojowca.
    Bojowiec - kogut
         

    Hodowla

    Hodowla nie jest trudna. Bojowce powinny być trzymane w dużej wolierze , ponieważ lubią swobodę. Z natury są powolne i nie lubią biegać. Bardzo dobrze czują się na wolnym wybiegu. Kury które zostały sprowadzone z zagranicy mogą źle znosić nasze zimy. Temperatura 0°C może być dla nich za niska, w wyniku czego kury zaczynają się trząść, stroszą swoje pióra, stają się osowiałe, grzebienie oraz ich dzwoneczki bledną - jest to dla nas znak że musimy je umieścić w cieplejszym pomieszczeniu. Zima należy ptaki stopniowo wypuszczać na dwór na parę minut, aby je przyzwyczajać do temperatury i śniegu, w zimowe popołudnie temperatura jest wyższa niż z rana. Z początku kury są zszokowane, nie wiedza co mają robić - ale z czasem im to mija. Bojowce wyhodowane w Polsce znoszą zimy dobrze, bo są już przyzwyczajone do zmian temperatury oraz pór roku. Jeżeli jest temperatura poniżej 15 ?C to należy kury umieścić w ciepłym pomieszczeniu. Bojowce przez większość ludzi uważane są za agresywne kury, może spowodowane jest to ich wyglądem. W rzeczywistości są to kury łagodne, które przyzwyczajają się do swoich opiekunów jak żadne inne kury. Same przychodzą do człowieka i nawet jedzą z ręki. Musimy dbać o ich dietę, ponieważ ten gatunek ma tendencję do tycia. Gdy zauważymy że kura tyje, musimy zmniejszyć ich dawkę pokarmową. Pokarm bojowców powinien być bogaty w wapno i witaminy, aby kości były mocniejsze. Koguty otyłe mają problemy z zapłodnieniem. Przy zbyt dużej wadze, kości nie są w stanie utrzymać ciała koguta (kury), taki osobnik nie nadaje się do dalszej hodowli - kury zaczynają chorować. Więc bardzo trzeba uważać na podawany pokarm oraz na normy żywienia. Hodowlę bojowców najlepiej zacząć od miniatur, ponieważ są mniej wymagające niż duże bojowce.
    Bojowiec w klatce
         

    Rozmnażanie.

    Samice bojowców nie należą do dobrych niosek, ale mają za to bardzo dobry instynkt macierzyński. Kury sprowadzane z zagranicy w pierwszym roku mogą nie znosić jaj, spowodowane jest to zmiana atmosferyczną. Gdy się jednak za klimatyzują zaczynają znosić jajka. Niektóre kury znoszą od 10 do 20 jaj i same je wysiadują. Nawet kury ze sztucznego lęgu (z inkubatorów) posiadają bardzo dobry instynkt macierzyński. Samicą o dużej wadze trzeba przygotować gniazdo grubo wyścielone, pod swym ciężarem mogą zgnieść jaja, szczególnie w okresie przed wykluciem się piskląt, ponieważ wtedy jajka stają się miękkie. Ilość jaj w gnieździe powinna być ograniczona do tylu sztuk aby kura bez problemu je wszystkie ogrzała. Kury bardzo dobrze wychowują i opiekują się swoim potomstwem, niektóre koguty także są dobrymi opiekunami (ale zdarza się że kogut nie akceptuje młodych kurcząt- w złości potrafi nawet zabić pisklę). Kogut wybiera czasami sobie dwie partnerki, ale tez zdarza się że wybierze jedną kurę. Podczas gdy samica wysiaduje jaja kogut ja pilnuje (siedzi przed gniazdem albo koło kury). W okresie zimy koguty tracą swój wigor oraz energię. Możemy wtedy połączyć koguty w stada i umieścić je w obcej wolierze lub w ciepły pomieszczeniu ( w stada koguty łączymy w tym samym czasie, ponieważ później już nie przyjmą żadnego nowego osobnika - to samo tyczy się kur, które też mogą być agresywne).

    Komentarze (2)
    Autor: ~shamo     (2014-11-09,  18:49:37)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 95.171.197.59)Odpowiedz
    Temat:

    Aseel


    Praktycznie wszystkie kury typu bojowce z Azji to asile. Waga kogutow waha sie od 2nawet do 6 kg.Do walki uzywane sa te lzejsze, szczegulnie poszukiwane sa aseel pakistanski typu sindi. Bardzo cenione w Pakistanie sa szczepy aseel z pojedynczym... [->]


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!