Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Houdon

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Houdon

Kogut Houdon
Kogut Houdon
      Rasa tych Ptaków wywodzi się z Francji, bardzo chętnie te kury hodowlane są jako brojlery. Houdon należy do ras kur czubatych, lecz ze względu na swój wygląd zalicza się tą rasę do kur przemysłowych. Swoją nazwę kury zawdzięczają małej miejscowości znajdującej się pod Paryżem. Houdon były hodowlane już w XVII wieku, ale dzisiejsze kury bardzo różnią się swoim wyglądem, od tych hodowanych w przeszłych czasach.

      Dawniej Kury Houdon miały dłuższe nogi, a ich czub przypominał swoim kształtem i wyglądem poroże jelenia, miały inną barwę upierzenia. Hodowcy aby podnieść skutecznie masę ciała ptaków rasy Houdon, krzyżowali je z kurami mięsnymi dorking.

      Kury Houdon zostały sprowadzone do Niemiec w roku 1870 roku przez znanego hodowcę Martensa. Poza swoją ojczyzną, kury rasy Houdon nie cieszą się zbyt wielka popularnością wśród hodowców ptaków ozdobnych. Kurki miniaturowe tej rasy zostały wyhodowane w Anglii, w krótkim czasie po zakończeniu II wojny światowej, natomiast w Niemczech miniatury pojawiły się dopiero w 1959 roku. W celu ich uzyskania kury Houdon krzyżowano z czarną kurą rasy - czubatka polska.WYGLĄD

      Kury Houdon posiadają ciało o średniej wielkości i o masywnej budowie. Tułów ma kształt walcowaty, pierś jest duża. Grzbiet ptaków jest bardzo szeroki, masywny oraz długi. Ramiona są pełne i zaokrąglone. Na głowie ptaki posiadają duży i pełny czub w kształcie półkuli. Przed czubem znajduje się grzebień, w postaci dwóch równolegle wyrastających narośli o wyglądzie kolców, które sztywno stoją pionowo i są w kształcie poroża jelenia i podpiera gęsty czub. Dzięki temu pióra z niego nie opadają na oczy i gwarantują dobre pole widzenia. U kogutów dzwonki są małe, zakrywa je częściowo broda, u kur są zakryte całkowicie. Broda Ptaków jest mocno opierzona, pełna i zakrywa całe podgardle.

Kury w klatce
Kury w klatce
      Skrzydła są duże, znajdujące się w pozycji pionowej, doskonale przylegają do ciała ptaków. Ogon jest pełny, bardzo dobrze osadzony z bardzo szerokimi oraz zagiętymi sierpówkami u kogutów, natomiast u kur jest pełny i obficie obrośnięty w duże sterówki. Ogon jest bardzo wyraźnie uniesiony, ale nie powinien być w pozycji pionowej. Ptaki rasy Houdon maja długie i gładkie nogi o barwie jasnoróżowej (nogi mogą występować także w barwie ciemniejszej lub niebieskiej).

      Kury rasy Houdon odziedziczyły po kurach rasy dorkig piaty palec, który wychodzi nad czwartym palcem po jego wewnętrznej stronie. Poprawie powinien być on zawsze dłuższy oraz lekko zagięty do góry.

      Kury rasy Houdon i ich miniatury występują najczęściej w odmianie barwnej czarnej biało nakrapianej, oraz białej, niebieskiej i bardzo rzadko jastrzębiatej.

Waga ptaków podstawowych:
 • kogut 2500 do 3500 g
 • kura 2000 do 3000 g
  Waga ptaków miniaturowych:
 • kogut 1100 g
 • kura 900 g
  Masa jaja kur podstawowych:
 • 43 g
  Masa jaja kur miniatur:
 • 35 g
  Nieśność roczna kur podstawowych:
 • 160 jaj rocznie
  Nieśność roczna kurych miniaturo:
 • 80jaj
  Skorupa jaja kur rasy Houdon zarówno u kur podstawowych jak również u kur miniaturowych jest barwy białej.
  Wielkość obrączek u kur podstawowych: :
 • kogut 20
 • kura 18
  Wielkość obrączek u kur podstawowych: :
 • kogut 15
 • kura 13

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!