Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Karzełek polski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Karzełek polski

Kogut rasy Karzełek polski
Kogut rasy Karzełek polski
 • WYGLĄD KOGUTA
 • WYGLĄD KURY
 • WADY WYGLĄDU
 •       Karzełek polski jest rasą kur znaną od XIX wieku. Kurki zostały wyhodowane na terenach Polski. Charakteryzują się małą budową ciała, są bardzo ruchliwe, czujne oraz doskonale latają. Wykazują silny instynkt kwoczenia. Koguty tej rasy są bardzo zadziorne i wykazują wielką dominację w stadzie.

  WYGLĄD KOGUTA

        Głowa koguta rasy Karzełek polsk jest proporcjonalna do reszty jego sylwetki, która jest średniej wielkości. Jego dziób jest bardzo mocny, o średniej wielkości. Dziób koloru żółtego, a u jego nasady znacznie ciemniejszy barwy rogowo-żółtej. Kogut posiada pojedynczy stojący grzebień, który zachodzi na połowę dzioba. Górna jego linia układa się w jeden wyraźny łuk, który jest wpisany w okrąg. Grzebień ma średnie ząbkowanie o 5 lub 6 wcięciach. Kogut chorągiewkę nosi uniesioną za karkiem. Policzki koguta są o barwie czerwonej, a nad jego okiem mieści się wyraźna brew. Zausznice także są koloru czerwonego, są małe, gładkie i owalne. Dzwonki są średniej wielkości, okrągłe i soczyście czerwone. Kogut posiada oczy barwy pomarańczowo-czerwonej. Karzełek polski ma krótki, szeroki tułów, który nosi uniesiony. Jego grzbiet także jest krótki i szeroki, znajduje się pod kontem 45 stopni w stosunku do podłoża. Przejście linii pleców w ogon jest bardzo dobrze i wyraźnie zaznaczona. Szyja jest średniej wielkości, znajdują się na niej średnio długie pióra grzywy.

  Kura rasy Karzełek polski
  Kura rasy Karzełek polski
       Kogut ma wydatną i szeroką pierś, która lekko wystaje przed szyję, zaś brzuch jest mało zaznaczony. Kogut ma bardzo szerokie i zaokrąglone skrzydła o średniej wielkości. Bardzo dobrze przylegają do jego ciała, przez koguta noszone są lekko opuszczone w dół. Siodło karzełka polskiego jest średnio szerokie, znajdują się na nim wąskie pióra, które sięgają do dolnej krawędzi brzucha ptaka. Ogon koguta jest również o średniej wielkości (czasami osiąga duże rozmiary), osadzony jest bardzo wysoko ale nie znajduje się w pozycji pionowej lecz pod katem 75 lub 80 stopni, w stosunku po podłoża. Sterówki ptaka są szerokie, o średniej wielkości, nie powinny wystawać ponad grzbiet koguta. Sierpówki główne duże, szablowato zagięte zakrywają sterówki w 2/3. Uda krótkie, nie są opierzone. Skoki ptaka są gładkie, średniej wielkości, z ostrogami, w kolorze zielonym, który czasem przechodzi w łupkowo-niebieski. Kogut posiada cztery palce o średniej wielkości, są szeroko rozstawione przez ptaka. Upierzenie koguta rasy karzełek polski jest gładkie i dobrze przylega do jego ciała.

  WYGLĄD KURY

        Wszystkie główne cechy charakterystyczne dotyczące wyglądu kury są takie same jak koguta rasy karzełek polski, oczywiście różnią się cechami dotyczącymi płci. Kura jest mniejsza od koguta. Ma mocniej rozwinięty brzuch. Ogon jest szeroki, swoim wyglądem przypomina wachlarz, kura ogon nosi niżej od koguta. Grzebień pojedynczy, mały stojący pionowo. Dzwonki owalne, małe o barwie pomarańczowej.
  Masa ciała koguta rasy karzełek polski 800-1000 g.
  Masa ciała kury rasy karzełek polski 600-800g.
  Kura podczas jednego roku znosi około 100 jaj (masa jednego jaja 35g), o skorupie koloru kremowego lub białego.
  Obrączka koguta -13.
  Obrączka kury 11.
  WADY WYGLĄDU

        Wady wyglądu rasowego u kur i kogutów rasy karzełek polski są następujące: zausznice o barwie białej, zbyt duży grzebień oraz dzwonki, pióra sępie jak również upierzone skoki. Wady koguta Tułów wąski walcowaty, noszony poziomo lub pionowo, mocno wypukła pierś a szyja cofnięta, sterówki znajdujące się w pionie, sierpówki zbyt mało wygięte. Wady kury Ogon zbyt wąski i wyraźnie szpiczasty oraz pochylony grzebień.

  Komentarze (1)
  Autor: ~Adam     (2016-05-27,  17:26:43)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 94.254.162.91)Odpowiedz
  Temat:

  jak rozroznic plec


  Witam posiadam 12 KP maja teraz dwa tygodnie jak rozroznic plec?


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 3minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!