Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Australorp

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Australorp

Kura rasy Australorp na wybiegu
Kura rasy Australorp na wybiegu
 • Wygląd
 • Hodowla
 •      Australorp należy go grupy kur ogólnoużytkowych, charakteryzuje się wysoką nieśnością. Rasa ta została wyhodowana na terenach Australii w latach 20-tych XX wieku. Prawdopodobnie przodkami tej rasy były Orpingtony, które zostały przywiezione na obszary Australii z Anglii. Australijska rasa okazała się bardzo użyteczną, ponieważ powstałe kury bardzo dobrze się niosły, były łatwe w hodowli i dostarczały bardzo smaczne mięso. Rasa ta bardzo szybko zyskała popularność w Australii oraz poza jej kontynentem, ponieważ obecnie są hodowane na całym świecie, gdzie pozyskały wiele zwolenników. Z natury ptaki te nie wykazują żadnych zachowań agresywnych, są bardzo spokojne i ufne. Szybko można je oswoić i przyzwyczaić do nowego otoczenia.  Wygląd


       Głowa dość mała, lecz jest proporcjonalna do całego ciała. Na głowie znajduje się pojedynczy grzebień, który jest dopasowany do wielkości głowy. Grzebień posiada bardzo wyraźnie wycięte ząbki. Część twarzowa tej rasy jest nie opierzona o barwie czerwonej. Oczy w barwie ciemno brązowej lub brązowo czarnej. Policzki w barwie czerwonej, są bardzo delikatne. Zausznice mają średnią wielkość, są półdługie o czerwonej barwie. Dzwonki są bardzo dobrze uformowane, kształtem zaokrąglone. Szyja o średniej długości, wyraźnie przechodząca ku przodowi w dobrze ukształtowaną, zaokrągloną głęboką pierś. Rasa ta posiada krępe, szerokie oraz przysadziste ciało. Brzuch jest szeroki, pełny i porośnięty bardzo gęstym puchem. Skrzydła są średniej wielkości, noszone poziomo, przylegające do ciała z szerokimi lotkami. Ptaki mają bardzo długi grzbiet, który przechodzi w rozłożysty ogon. Ogon zawsze jest noszony przez kury i kuraki w pozycji wpół uniesionej. Ogon kogutów posiada bardzo liczne główne oraz boczne sierpówki, które prawie całkowicie pokrywają pióra znajdujące się na ogonie. Nogi posiadają barwę ciemnego łupka, barwa ich wpada w odcień czerni. Podeszwy stóp mają barwę różowobiałą. Kury rasy Australorp należą do ptaków o średniej wielkości ciała, masa ciała samic wynosi około 2500g, zaś samców około 3500g. Kury rasy Australorp hodowane są w kolorze białym, czarnym oraz niebieskim łuskowanym. Bo najpopularniejszej barwy należy upierzenie czarne, gdzie pióra muszą być w barwie głębokiej czerni z widocznym zielonkawym połyskiem. Skoki ptaków są średniej wysokości, gładkie i czarne. Palce i pazury są bladoróżowe -jasne. Młode pisklęta mogą posiadać na swoim upierzeniu przez jakiś okres kilka białych piór znajdujących się pomiędzy czarnym upierzeniem.  Dwie kury rasy Australorp
  Dwie kury rasy Australorp

  Hodowla


       Rasa ta jest typowo dobrze zahartowana, ponieważ ptaki są bardzo żywotne i bardzo spokojne co jest wynikiem ich ciężaru oraz budowy ciała. Z natury ptaki są bardzo łagodne, przyjazne, bardzo łatwe do oswojenia. Ptaki nie są agresywne wobec siebie, ponieważ są bardzo tolerancyjne. Ze względu na ich łagodny charakter, można trzymać razem kilka dorastających kogutków. Ptaki te, odznaczają się bardzo szybkim tempem wzrostu, wysoką nieśnością oraz bardzo dobrą wydajnością rzeźną.
  Kury rasy Australorp są hodowane przeważnie w celach wystawowych, ale także w celu pozyskania smacznego mięsa oraz jaj. Rasa ta należy do najwyżej produkcyjnych ras pod względem nieśności, ponieważ kury znoszą około 250 jaj w ciągu jednego roku. Jaja tej rasy maja barwę skorupki jasno brązową. Rasa Australorp nie należy do ras sprawiających trudności hodowlane, wręcz przeciwnie, stanowi bardzo łatwą i wdzięczną rasę kur. Kury rasy Australorp można trzymać w zamkniętych wybiegach, ale także nie ma problemu aby trzymać je na ogrodach przydomowych bądź bezpośrednio na podwórzu. Kury tej rasy bardzo słabo latają, dlatego latają bardzo rzadko i na niewielkie wysokości. Wybieg dla tej rasy nie musi być zatem bardzo wysoki wystarczy wysokość około 150 cm, nie ma potrzeby go zadaszać.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!