Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Cubalaya

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cubalaya

Kura rasy Cubalaya
Kura rasy Cubalaya
      Cubalaya to rasa kur powstała w XVI wieku, wywodząca się z Kuby. Nazwa tej rasy kur upamiętnia powstanie Republiki Kuby. Rasa kur Cubalaya do Europy trafiła w 1978 roku, dokładnie na obszary Niemiec. W Polsce ta rasa jest bardzo trudno dostępna.

Wygląd


      Rasa ta posiada potrójny grzebień typu groszkowego, z widoczna wypustką wystająca od tyłu. Czerwonej barwy są małe dzwonki oraz zausznice. Cubalaya to rasa kur charakteryzująca się bardzo długą linią prostą od podstawy szyi, aż do końca ogona. Rasa ta zaliczana jest do grupy długoogoniastych, ale swoim wyglądem przypomina także kury bojowe. Cubalaya bardzo różni się od innych gatunków kur, bardzo trudno pomylić je z inną rasą. Mianowicie ptaki te posiadają bardzo charakterystyczną linię grzbietu, ich ogon jest imponująco długi i bardzo gęsty, pióra znajdujące się na ogonie, wyrastają już na karku. U kur jest bardziej widoczne charakterystyczne zaznaczenie opadającej linii grzbietu, aniżeli u kogutów. Ostrogi u kogutów tej rasy są bardzo krótkie i tępe, dzięki temu podczas walk, koguty się nie kaleczą.
      Cubalaya to łatwa w hodowli rasa kur, jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Po mimo tego, że w hodowli ptaki nie sprawiają większych problemów, niestety czasami mogą być płochliwe, tak samo jak włoszki. Po mimo bojowej sylwetki, która sprawia wrażanie bojowej, są bardzo łagodne i spokojne. Nieśność w hodowli jest niska, wynosi od 80 do 100 jaj, ale kury bardzo chętnie wysiadują jaja. Samice wykazują bardzo dobry instynkt macierzyński.
 • Masa ciała kur Cubalaya wynosi od 2000g do 3000g
 • Obrączki nr 18 i 19

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!