|
Kogut rasy mewka wschodniofryzyjska |
Mewka wschodniofryzyjska jest rasą kur, która jest znana już od 170 lat, głównie na terenach Holandii oraz Niemiec. Dawniej Mewka wschodniofryzyjska była kurą często spotykaną we wszystkich pobliskich gospodarstwach wiejskich na terenach wyżej wymienionych państw. Duża ilość osobników tej rasy, przyczyniła się do braku kontroli hodowców nad ich rozmnażaniem oraz utrzymaniem czystości rasowej, ponadto przyczyniło się to do spadku ich nieśności. Mewka wschodniofryzyjska charakteryzuje się upierzeniem prążkowanym lub cętkowanym.
W raku 1906 został założony pierwszy klub hodowców kur rasy Mewka wschodniofryzyjska, który znajdował się w Oldenburgu. Członkowie klubu skupili się nad odzyskaniem jak najwięcej cech rasowości tych kur. Informacja o takiej rasie kur, która charakteryzuje się dobrą nieśnością oraz bardzo szybkim przyroście masy, szybko rozniosła się wśród innych hodowców ptaków ozdobnych. Mewka wschodniofryzyjska bardzo szybko zyskała wielu miłośników. W celu udoskonalenia rasy hodowcy krzyżowali Mewkę wschodniofryzyjską z kurą włoską oraz z leghornem. W obliczu dwóch wojen światowych rasa ta była na skraju wyginięcia, dziś bardzo rzadko są one hodowane. Powstały nawet miniatury tej rasy w roku 1958, wyniku prowadzonych krzyżówek z kurami rasy niemieckiej miniatury z miniaturą kury włoskiej i dużym kogutem rasy mewka wschodniofryzyjska. Zarówno rasa kur podstawowych jak i rasa miniaturowa, to kury charakteryzujące się gładką sylwetką oraz budową.
WYGLĄD
Mewka wschodniofryzyjska posiada średniej wielkości głowę z niezbyt dużym grzebieniem o typie pojedynczym. Grzebień ma równe ząbki, ale u kur rasowych nie może być przedłużeniem linii karku. Dzwonki są zaokrąglone o barwie czerwonej, idealnie swoją wielkością pasują do reszty ciała kury. Oczy Mewki wschodniofryzyjskiej są koloru czerwonożółtego, czasami mogą mieć barwę czerwonobrązową. Zausznice ptaków są niezbyt duże, barwy białej, błyszczą jak perły. U Mewki wschodniofryzyjskiej, na czerwonej części twarzowej, białe przebarwienia nie są mile widziane.
|
Kura rasy mewka wschodniofryzyjska |
Kura Mewka wschodniofryzyjska w wersji podstawowej, to kura o średniej wielkości z pełnym oraz bardzo bujnym upierzeniem, które doskonale przylega do jej ciała. Kogut i kura różnią się mocno od siebie, rozmieszczeniem czarnej barwy na upierzeniu. Tułów zarówno kury jak i koguta jest bardzo mocny i doskonale umięśniony. Swoim kształtem przypomina prostokąt o lekko zaokrąglonych bokach. Korpus oraz grzbiet u kur rasowych znajduje się w poziomie. Ramiona są bardzo szerokie oraz zaokrąglone. Skrzydła są ułożone poziomo, równolegle do linii grzbietu, ponadto idealnie i mocno przylegają do ciała. Kogut swój szeroki ogon, który posiada długie sterówki o sierpówki nosi mocno uniesiony do góry, kury mają natomiast płaski ogon. Dolną linię ciała ter rasy podkreśla pełny oraz głęboki brzuch. Uda ptaków rasowych są zawsze dobrze widoczne. Nogi są średniej długości, posiadają delikatne kości o barwie koloru bladoniebieskiego.
Mewka wschodniofryzyjska w wersji podstawowej jest spotykana w następujących odmianach barwnych : srebrzysta czarno plamkowana, złocista czarno plamkowana, zaś miniatury: złociste brązowo plamkowana i żółte biało plamkowana.
Waga ptaków podstawowych:
kogut 2200 do 2500 g,
kura 160 do 1800 g
Waga ptaków miniaturowych:
kogut 800 g
kura 700 g
Masa jaja kur podstawowych:
55 g
Masa jaja kur miniatur:
35 g
Nieśność roczna kur podstawowych:
180 jaj rocznie
Nieśność roczna kurych miniaturo:
110 jaj rocznie
Skorupa jaja kur rasy Mewka wschodniofryzyjska , zarówno u kur podstawowych jak również u kur miniaturowych jest barwy białej.
Wielkość obrączek u kur podstawowych: :
kogut 18
kura 16
Wielkość obrączek u kur miniaturowych: :
kogut 13
kura 11
|